W Katowicach więcej kontroli i więcej kar. Państwowa Inspekcja Pracy sprawdza pracodawców

Pierwsze półrocze 2021 roku rekordowe pod względem liczby przeprowadzonych kontroli przez funkcjonariuszy Państwowej Inspekcji Pracy. Katowice przodują w liczbie wydanych decyzji.

Building 1804030 1920

Z opublikowanych przez Główny Inspektorat Pracy danych wynika, że w pierwszych sześciu miesiącach 2021 roku inspektorzy PIP wykonali 21663 kontroli w całym kraju. W roku ubiegłym było ich w połowie roku o prawie cztery tysiące mniej.

Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach przeprowadził blisko trzy tysiące kontroli w omawianym okresie (2975). W skali kraju więcej zanotował na swoim koncie tylko odział warszawski, choć różnica jest znikoma (3013).

Odmrażanie gospodarki a częstsze kontrole

Podstawową branżą, której dotyczyła największa liczba kontroli, jest budowlanka. Równie często analizowano działania przedsiębiorców w handlu, naprawach i przetwórstwie przemysłowym. Zwiększona częstotliwość wizytacji względem 2020 roku to efekt odmrażania gospodarki. Pierwsze półrocze w roku ubiegłym charakteryzował bardzo głęboki lockdown. Odblokowanie gospodarki w wielu sferach w naturalny sposób pociągnęło za sobą zintensyfikowanie kontroli.

Najwięcej kar w Katowicach

Spośród blisko 70 tysięcy wydanych decyzji na terenie całego kraju, prawie co szósta zapadła w Katowicach (10943). Kary dotyczyły i zaprzestania prac i wstrzymania eksploatacji maszyn. Skala wykrytych nieprawidłowości, co zrozumiałe, jest wypadkową większej liczby kontroli. Podobnie jak bardziej restrykcyjny reżim sanitarny, który stanowi duże wyzwanie dla przedsiębiorców.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Alicja Omięcka

Podwyżki dla pracowników Kolei Śląskich już od 1.10.2021!

Marcin Wilk, prezes Śląskiego Funduszu Rozwoju

Marcin Wilk o Europejskim Forum Przyszłości. Wideo

Zdjęcie Główne

Bezpieczna przyszłość z dotacją

Inwestycja przy ul. Grundmanna w Katowicach

Biura, mieszkania i hotel nad brzegiem Rawy

Tramwaj w Katowicach

Znowu będzie można kupić bilet w autobusie?

Primark Silesia City Center 3

Primark Katowice w Silesia City Center ogłasza datę otwarcia

Plac budowy Stadionu Miejskiego w Katowicach

Prace na budowie Stadionu Miejskiego widać z Bocheńskiego