W weekend 19 i 20 czerwca szczepienia w Ustroniu, w niedzielę - na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Bez zapisów

W weekend 19 i 20 czerwca 2021 r. mobilny punkt szczepień przeciwko COVID-19 przyjedzie znowu w Beskidy. Tym razem do Ustronia. Będzie możliwość zaszczepienia się bez zapisów jednodawkową szczepionką. Z kolei w niedzielę kibice na Stadionie Śląskim też będą mieć możliwość zaszczepienia się.

Mobilny punkt szczepień przyjedzie w weekend 19 i 20 czerwca do Ustronia

Już w najbliższą sobotę jeden z mobilnych punktów szczepień odwiedzi Ustroń. I pozostanie tam do niedzieli.

Szczepienia przeciw COVID-19 w Ustroniu w weekend

Do dyspozycji mieszkańców będzie ponad pół tysiąca jednodawkowej szczepionki Johnson & Johnson.

- Poprzednie weekendowe akcje pokazały, że jest zapotrzebowanie na tego typu inicjatywy. Odwiedzamy wpierw kurorty górskie, do których teraz w okresie przedwakacyjnym oraz wakacyjnym przybywa coraz więcej osób. Liczymy, że przy okazji zwiedzania mieszkańcy oraz turyści skorzystają z takiej okazji i bezproblemowo, bez wcześniejszego umawiania się, wejdą do punktu i się zaszczepią – mówi wojewoda śląski Jarosław Wieczorek

Mobilny punkt szczepień w samym centrum Ustronia, na rynku, będzie czynny

  • w sobotę od 10.00 do 18.00,
  • w niedzielę od 11.00 do 19.00.

Szczepienia na Stadionie Śląskim w Chorzowie

Z kolei w najbliższą niedzielę, 20 czerwca, podczas odbywającego się na Stadionie Śląskim 67. ORLEN Memoriału Janusza Kusocińskiego, ponownie będą mogli zaszczepić się kibice oraz wszyscy, którzy tego dnia odwiedzą Park Śląski.

Punkt znajdować się będzie przed bramą nr 4 w ogólnodostępnym miejscu. Czynny będzie 20 czerwca w godzinach 10.00-17.00. Tutaj również podawane będą jednodawkowe Johnson & Johnson. Ponadto, w obu miejscowościach, dzieci od 12. roku życia będą mogły przyjąć pierwszą dawkę szczepionki Pfizer.

Tydzień temu podczas akcji w Wiśle z możliwości zaszczepienia się skorzystało 240 osób, zaś w Raciborzu, przy okazji dwudniowego festynu na Zamku, szczepionkę przyjęło 385 mieszkańców, w tym 50 dzieci.

Gminy również przygotowują się do działań promocyjnych zachęcających swoich mieszkańców do szczepień zgodnie z poleceniem wojewody śląskiego.

W ramach konsultacji ustalono, że każda gmina w Polsce uzyska jednorazowe dofinansowanie na organizację działań promujących szczepienia przeciw COVID-19. Wysokość środków zależy od liczby mieszkańców gminy. Te najmniejsze, poniżej 30 tys. osób, otrzymają 10 tys. zł, największe 40 tys. zł.

Najlepsze pod względem liczby zaszczepionych osób są Bobrowniki

Skąd samorządy mają wiedzieć, ilu dokładnie mieszkańców już się zaszczepiło w danej gminie? Pomoże w tym uruchomiona na początku tygodnia specjalna strona Ministerstwa Zdrowia. Pod adresem https://www.gov.pl/web/szczepienia-gmin można śledzić bieżącą sytuację związaną ze szczepieniami w swoich gminach. Jak wynika w danych, mieszkańcy Bobrowników wykazali się dotychczas największą jak na razie determinacją w kierunku osiągnięcia statusu osoby zaszczepionej ( w przeliczeniu na ilość mieszkańców gminy w woj. śląskim). Przynajmniej jedną dawką zaszczepione jest tam ponad 50 proc. mieszkańców, zaś w pełni zaszczepionych jest 35,8 procent.

Następnie plasują się:

  • Katowice,
  • Sosnowiec,
  • Siemianowice Śląskie,
  • Psary.
– Tak dobre wyniki pod kątem szczepień bardzo nas cieszą, ale nie poprzestajemy w działaniach. Kluczowe było utworzenie punktu szczepień powszechnych, który działa nie od rana, ale w godzinach popołudniowych: od 15.00 do 19.00 oraz w soboty. Dzięki temu chętni nie muszą brać urlopu, by się zaszczepić. Obecnie mamy 76% zaszczepionych seniorów powyżej 70. roku życia i dlatego na zajęcia Uniwersytetu III Wieku zaprosiliśmy uznanego specjalistę, który będzie wyjaśniał, jak to jest z tą szczepionką przeciw Covid-19 – wyjaśnia wójt Bobrownik Małgorzata Bednarek.

Prócz tego, w nadchodzącym ostatnim tygodniu nauki, odbywać się będą szczepienia w szkołach podstawowych w gminie. Dyrektorzy mają za zadanie zebrać chętnych uczniów, oczywiście przy aprobacie rodziców.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon