Warzywniak w środku miasta? Czemu nie! Rusza akcja "Zróbmy Sobie Grządki"

Społeczni ogrodnicy pilnie poszukiwani! W Katowicach mają powstać prototypowe ogrody społeczne, gdzie mieszkańcy sami będą uprawiać warzywa, zioła czy kwitnące byliny. Chętni mogą już wysyłać swoje zgłoszenia.

Ogród sąsiedzki warszawa fot Iga Kalbarczyk3

„Zróbmy Sobie Grządki” – w Katowicach będą ogrody społeczne

W naszym mieście mieszkańcy sami zaczęli sadzić warzywa czy zioła w przestrzeni publicznej. Trend ten widoczny jest również innych polskich miastach. Powstają nawet całe miejskie farmy, w dzielnicach mieszkalnych czy na dachach budynków. Dlatego właśnie rusza akcja „Zróbmy Sobie Grządki”, która jest nowym działaniem Urzędu Miasta w Katowicach i Zakładu Zieleni Miejskiej, realizowanym w ramach miejskiego projektu KATOobywatel. Ma zaangażować lokalne społeczności w miejskie ogrodnictwo i stworzenie czterech prototypowych ogrodów społecznych.

Już wcześniej angażowaliśmy mieszkańców w dbanie o bioróżnorodność w mieście. Wspólnie m.in. siejemy łąki kwietne, sadzimy drzewa z aplikacji czy adoptujemy stare donice w mieście. To pozwoliło nam dostrzec duży potencjał do rozwijania miejskiego ogrodnictwa, które służy integracji lokalnych społeczności i wpisuje się w politykę zrównoważonego rozwoju miasta – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Jak będą powstawać ogrody?

W zakładaniu ogrodów będzie pomagać grupa Miastoogród z Fundacji Bobrowe Żeremia, która ma już doświadczenie w podobnych działaniach.

W ramach projektu w czterech wybranych lokalizacjach stanie średnio po sześć wysokich skrzyń na rośliny, złożonych z prefabrykowanych elementów. Jak podaje Urząd Miasta w Katowicach, mieszkańcy będą wspólnie z członkami Fundacji budować swoje grządki z gotowych elementów czy uczyć się podstaw ogrodnictwa m.in. doboru roślin, z uwzględnieniem gatunków rodzimych, tworzenia warunków do bytowania ptaków i owadów czy gospodarowania wodą.

Obok ogródków będą ławki i leżaki

Przy każdym z ogrodów społecznych będzie dodatkowy element wykonany na miejscu z drewna: ławka, leżak, pergola, stolik z siedziskami, kompostowniki itp. Mieszkańcy w „pakiecie startowym” dostaną materiały do konstrukcji grządek, ziemię i sadzonki wybranych roślin – do wyboru będą rośliny jadalne, zioła i kwitnące byliny – oraz zestawy drobnych narzędzi ręcznych z konewką. Miastoogród stworzy także rodzaj poradnika „zrób to sam”, żeby zachęcić mieszkańców Katowic do tworzenia podobnych ogródków na własną rękę.

Zachęcamy wszystkich do realizacji zielonych inicjatyw budujących relacje sąsiedzkie i służymy wszelką poradą. Środków wsparcia finansowego polecamy szukać również w mechanizmach Inicjatywy Lokalnej i Budżetu Obywatelskiego. Pamiętajmy, budowę ogrodu rozpoczynamy od zebrania lokalnej grupy mieszkańców - sąsiadów, znajomych, przyjaciół bo tak naprawdę ogród to ludzie mówi Paweł Harlender z Miastoogrodu.

Poszukiwani miejscy ogrodnicy

Rusza nabór uczestników projektu, który potrwa do 11 lipca. Jeden z warunków zgłoszenia to deklaracja zaangażowania od minimum pięciu osób – udział w projekcie oznacza budowę ogrodu ale także dbanie o niego – podlewanie czy uzupełnianie nasadzeń w kolejnych latach. Ogródki mogą mieć wielkość do 20 m.kw. Co ważne, zgłaszany teren powinien być gruntem miejskim, dostępnym publicznie. Działanie zostanie zrealizowany ze środków z nagrody w międzynarodowym konkursie Transformative Action Award 2020, którą miasto zdobyło za projekt KATOobywatel.

Regulamin projektu i formularz zgłoszeniowy są dostępne na stronie projektu KATOobywatel: http://katoobywatel.katowice.e... w aktualnościach i w zakładce: „Nasze akcje”.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon