Warzywniak w środku miasta? Czemu nie! Rusza akcja "Zróbmy Sobie Grządki"

Ogród sąsiedzki warszawa fot Iga Kalbarczyk3

Społeczni ogrodnicy pilnie poszukiwani! W Katowicach mają powstać prototypowe ogrody społeczne, gdzie mieszkańcy sami będą uprawiać warzywa, zioła czy kwitnące byliny. Chętni mogą już wysyłać swoje zgłoszenia.

„Zróbmy Sobie Grządki” – w Katowicach będą ogrody społeczne 

W naszym mieście mieszkańcy sami zaczęli sadzić warzywa czy zioła w przestrzeni publicznej. Trend ten widoczny jest również innych polskich miastach. Powstają nawet całe miejskie farmy, w dzielnicach mieszkalnych czy na dachach budynków. Dlatego właśnie rusza akcja „Zróbmy Sobie Grządki”, która jest nowym działaniem Urzędu Miasta w Katowicach i Zakładu Zieleni Miejskiej, realizowanym w ramach miejskiego projektu KATOobywatel. Ma zaangażować lokalne społeczności w miejskie ogrodnictwo i stworzenie czterech prototypowych ogrodów społecznych.

Już wcześniej angażowaliśmy mieszkańców w dbanie o bioróżnorodność w mieście. Wspólnie m.in. siejemy łąki kwietne, sadzimy drzewa z aplikacji czy adoptujemy stare donice w mieście. To pozwoliło nam dostrzec duży potencjał do rozwijania miejskiego ogrodnictwa, które służy integracji lokalnych społeczności i wpisuje się w politykę zrównoważonego rozwoju miasta – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Jak będą powstawać ogrody?

W zakładaniu ogrodów będzie pomagać grupa Miastoogród z Fundacji Bobrowe Żeremia, która ma już doświadczenie w podobnych działaniach.

W ramach projektu w czterech wybranych lokalizacjach stanie średnio po sześć wysokich skrzyń na rośliny, złożonych z prefabrykowanych elementów. Jak podaje Urząd Miasta w Katowicach, mieszkańcy będą wspólnie z członkami Fundacji budować swoje grządki z gotowych elementów czy uczyć się podstaw ogrodnictwa m.in. doboru roślin, z uwzględnieniem gatunków rodzimych, tworzenia warunków do bytowania ptaków i owadów czy gospodarowania wodą.

Obok ogródków będą ławki i leżaki

Przy każdym z ogrodów społecznych będzie dodatkowy element wykonany na miejscu z drewna: ławka, leżak, pergola, stolik z siedziskami, kompostowniki itp. Mieszkańcy w „pakiecie startowym” dostaną materiały do konstrukcji grządek, ziemię i sadzonki wybranych roślin – do wyboru będą rośliny jadalne, zioła i kwitnące byliny – oraz zestawy drobnych narzędzi ręcznych z konewką. Miastoogród stworzy także rodzaj poradnika „zrób to sam”, żeby zachęcić mieszkańców Katowic do tworzenia podobnych ogródków na własną rękę.

Zachęcamy wszystkich do realizacji zielonych inicjatyw budujących relacje sąsiedzkie i służymy wszelką poradą. Środków wsparcia finansowego polecamy szukać również w mechanizmach Inicjatywy Lokalnej i Budżetu Obywatelskiego. Pamiętajmy, budowę ogrodu rozpoczynamy od zebrania lokalnej grupy mieszkańców - sąsiadów, znajomych, przyjaciół bo tak naprawdę ogród to ludzie mówi Paweł Harlender z Miastoogrodu.

Poszukiwani miejscy ogrodnicy

Rusza nabór uczestników projektu, który potrwa do 11 lipca. Jeden z warunków zgłoszenia to deklaracja zaangażowania od minimum pięciu osób – udział w projekcie oznacza budowę ogrodu ale także dbanie o niego – podlewanie czy uzupełnianie nasadzeń w kolejnych latach. Ogródki mogą mieć wielkość do 20 m.kw. Co ważne, zgłaszany teren powinien być gruntem miejskim, dostępnym publicznie. Działanie zostanie zrealizowany ze środków z nagrody w międzynarodowym konkursie Transformative Action Award 2020, którą miasto zdobyło za projekt KATOobywatel.

Regulamin projektu i formularz zgłoszeniowy są dostępne na stronie projektu KATOobywatel: http://katoobywatel.katowice.e... w aktualnościach i w zakładce: „Nasze akcje”.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Ogród społeczny Bogucice

Cztery ogrody społeczne powstały w Katowicach

Zdjęcie Główne

Bezpieczna przyszłość z dotacją

Rondo

Przejście dla pieszych przy Rondzie A. Śląskiej na...

Konfa

Będzie aktualizacja uchwały antysmogowej

Kontakt

UWAGA! Przerwy w dostawie prądu. Gdzie mogą się pojawić?

Q4863w6yy1xjeky1 r2 940 skalowacz pl

Giełda Minerałów i Biżuterii zawita na Śląsk

B

PKP kształci następców. Swoją przyszłość z tym...