Wcop drzewo

wCOP drzewo 2021 Katowice. W tej edycji rekordowa liczba zgłoszeń

Mieszkańcy zgłosili prawie tysiąc lokalizacji dla nowych drzew w mieście! Tak rozpoczęła się trzecia edycja projektu wCOP drzewo w Katowicach.

Aplikacja wCOP drzewo w Katowicach działa już od jesieni 2018 roku. Została tak nazwana na pamiątkę Szczytu Klimatycznego ONZ (COP 24). Dzięki niej mieszkańcy w prosty sposób mogą zaproponować miejsce dla nowych nasadzeń.

Pod koniec kwietnia zakończył się etap zgłoszeń w już trzeciej edycji projektu wCOP drzewo.

Zdajemy sobie sprawę z roli drzew w mieście, dlatego ponad dwa lata temu zaprosiliśmy mieszkańców do wspólnego sadzenia, udostępniając im w tym celu proste narzędzie. Dzięki projektowi rośnie już blisko tysiąc drzew z aplikacji i właśnie otwiera się szansa na kolejne. Chcemy kontynuować ten projekt również dlatego, że widzimy jak bardzo angażuje lokalne społeczności i jak dużo daje im satysfakcji. Rekordowa liczba w ramach tej edycji tylko to potwierdza mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

wCOP drzewo Katowice 2021. W tej edycji padł rekord

W tej edycji został pobity rekord. Mieszkańcy złożyli blisko tysiąc nowych wniosków w dwa miesiące, czyli więcej niż wpłynęło w sumie w ciągu dwóch poprzednich edycji. Niektóre dzielnice wykazały szczególną mobilizację: podobnie jak w poprzednich latach bardzo dużo zgłoszeń jest z Załęża, ale nowym liderem mogą się w tym roku okazać Szopienice - Burowiec. Tamtejsza Rada Jednostki Pomocniczej sama zaznaczyła aż 120 lokalizacji. Na mapie wCOP drzewo roi się jednak od niebieskich punktów (tak oznaczane są nowe zgłoszenia) we wszystkich katowickich dzielnicach.

Trwa weryfikacja zgłoszeń

Teraz przed nami wielostopniowy proces weryfikacji zgłoszeń, którym zajmuje się specjalny zespół, złożony z pracowników komórek Urzędu Miasta i jednostek miejskich. Tkanka miejska jest przesycona infrastrukturą techniczną. Każdy zgłoszony teren musi być też rozpatrzony pod kątem formy władania, przeznaczenia w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, ujęcia w planach inwestycyjnych miasta, warunków klimatycznych i glebowych, zgodności kompozycyjnej z przyległymi terenami, sposobu zainwestowania itp.

Użytkownicy aplikacji będą informowani o przyjęciu wniosku do weryfikacji i o jego ostatecznej akceptacji lub odrzuceniu – w takim przypadku podawane są również powody odrzucenia. Mieszkańcy mogą sugerować liczbę drzew w danej lokalizacji (maksymalnie pięć w jednym zgłoszeniu) i preferowane gatunki, jednak ostateczną decyzję w tej sprawie podejmują zawsze specjaliści z Zakładu Zieleni Miejskiej. Wybierane są gatunki, które dobrze znoszą miejskie warunki m.in: lipa, dąb, klon, jarząb, kasztanowiec, głóg czy brzoza brodawkowata. Istotne jest również to, że sadzone są drzewa o obwodzie pnia (na wysokości metra) od 12 do 14 cm i więcej. Więcej informacji TUTAJ.

czytaj dyskusję

czytaj więcej:Polecamy: