Wielka sensacja! Szachista Hetmana GKS Katowice pokonał mistrza świata

Duda

Jan Krzysztof Duda w jednej chwili stał się sławny w całej Polsce. 22-latek sprawił sensację w turnieju szachowym, pokonując mistrza świata Magnusa Carlsena.

Jan Krzysztof Duda do tej pory był szachistą dla wielu anonimowym. 22-latek na co dzień mieszka w Krakowie, ale jest zawodnikiem klubu Wasko Hetman GKS Katowice. W środę stał się sławny w całej Polsce, a to za sprawą jednego zwycięstwa, o którym piszą wszystkie portale.

Szachista katowickiego klubu wziął udział w turnieju z cyklu Magnus Carlsen Invitational. Zmagania odbywają się wirtualnie, bo wszelkie zawody zostały zawieszone z powodu pandemii koronawirusa. Organizatorem jest Carlsen, czyli aktualny mistrz świata.

To właśnie norweski arcymistrz był rywalem Dudy. Polak był skazywany na porażkę, ale znany jest z tego, że zawsze gra agresywnie i interesuje go tylko zwycięstwo. Klasa przeciwnika go nie sparaliżowała.

Po 43 posunięciach pojedynek się zakończył. Sensacyjnym zwycięzcą został Duda. Carlsena pokonał pierwszy raz w karierze. Krakowianin ma tytuł arcymistrza od 2013 roku. W Polsce zajmuje pierwsze miejsce w rankingu FIDE. Dwa lata temu wywalczył wicemistrzostwo świata w szachach błyskawicznych.

fot. Facebook/Radosław Jedynak - Prezes Polskiego Związku Szachowego

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj dyskusję

czytaj więcej: