Wiemy, jaka polska gwiazda poprowadzi koncert na urodziny Katowic i Spodka!

Urodziny Katowic i Spodka odbędą się już 11 września 2021. Dyrektorem artystycznym koncertu została znana polska gwiazda. Sprawdźcie, kto w tym roku poprowadzi muzyczną imprezę!

Katowice mają w tym roku aż dwa powody do świętowania. Rocznicę uzyskania praw miejskich oraz półwiecze jednego z symboli miasta, czyli kultowego Spodka. Obie rocznice ma połączyć tegoroczna edycja Urodzin Miasta „Kocham Katowice. Wielka impreza muzyczna ma odbyć się już 11 września.

Jestem przekonany, że to wydarzenie zgromadzi w Strefie Kultury kilka pokoleń miłośników muzyki z Katowic i całej Metropolii, i w odpowiedni sposób podkreśli nasz status jedynego w Polsce Miasta Muzyki UNESCO – mówi Marcin Krupa, prezydent Miasta Katowice.

Krzysztof Zalewski na urodzinach Katowic

Od 2018 rok główny urodzinowy koncert w Strefie Kultury ma specjalną formułę. Wybrana gwiazda polskiej muzyki obejmuje kierownictwo artystyczne koncertu i zaprasza swoich gości, żeby razem przygotować specjalny program.

Po Organku i Abradabie przyszła kolej na Krzysztofa Zalewskiego. Kariera tego muzyka rozpędziła się na dobre w 2016 roku, gdy wydał debiutancką solową płytę „Złoto”, choć na polskiej scenie muzycznej działa od roku 2002. Umiejętnie balansuje między muzyką popularną a alternatywną, nie zatracając swoich rockowych korzeni. Wykonując z dużym sukcesem utwory Czesława Niemena w projekcie „Zalewski śpiewa Niemena”, udowodnił, że dobrze czuje się też w cudzym repertuarze.

Katowicki Spodek to kultowe miejsce dla polskiej muzyki. Pękam więc z dumy, że będę mógł być dyrektorem artystycznym koncertu na 50-lecie tego odlotowego miejsca. Gościły tam największe gwiazdy polskiej i zagranicznej muzyki. Sam odwiedziłem Spodek po raz pierwszy w 2000 roku jako piętnastoletni fan Iron Maiden. Na koncercie nie zabraknie wielu znakomitych gości, przywołamy przeboje zespołów, które pojawiały się w Katowicach na przestrzeni półwiecza, no i oczywiście zagram też trochę własnych piosenek. Pełen entuzjazmu zabieram się do prób. Widzimy się we wrześniu! - mówi Krzysztof Zalewski.

Kto jeszcze wystąpi na urodzinach Katowic?

Krzysztof Zalewski zdradził dwa pierwsze nazwiska artystów, z którymi pojawi się na scenie: Zbigniewa Hołdysa i Grubsona. Wszystkie wydarzenia odbędą się zgodnie z obowiązującymi we wrześniu obostrzeniami pandemicznymi.

Program Urodzin Miasta „Kocham Katowice” wzbogaci także:

  • odsłonięcie kolejnych płaskorzeźb w Galerii Artystycznej upamiętniających twórców zasłużonych dla Katowic,
  • koncert znanego w całej Europie estońskiego chóru Collegium Musicale z repertuarem pieśni obchodzącego 11 września 86. urodziny Arvo Pärta, jednego z mistrzów muzyki współczesnej.

W urodzinową niedzielę 12 września premierę będzie miał również mural upamiętniający 100. rocznicę urodzin Stanisława Lema, który będzie powstawał równolegle w dwóch Miastach Kreatywnych UNESCO – Katowicach, i jego rodzinnym Lwowie.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon