Światowy zlot Wikipedystów i ekspertów upowszechniania kultury - Wikimania 2024 - odbędzie się w Katowicach w sierpniu 2024 roku

Wikimania 2024, czyli światowy zlot osób tworzących największą internetową encyklopedię świata, Wikipedię, odbędzie się w Katowicach w sierpniu 2024 roku. To kolejne wydarzenie w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

Wikimania

Jak donosi Wikipedia (oczywiście;-) Wikimania to doroczna konferencja dla edytorów, użytkowników i osób w inny sposób zainteresowanych projektami wiki, prowadzonymi przez Wikimedia Foundation.

Pierwotnie konferencja była skierowana wyłącznie do użytkowników, programistów i osób w bezpośredni sposób związanych z Wikipedią i jej siostrzanymi projektami. Z czasem konferencja stała się zorientowana na cały szeroko rozumiany ruch wolnej kultury i wolnego oprogramowania, a w trakcie obrad zaczęto omawiać problemy związane z wolnością, współpracą w internecie, a także możliwością wykorzystywania zasobów i doświadczeń związanych z prowadzeniem stron typu wiki w nauce i biznesie.

Wikimania 2024 odbędzie się w Katowicach

Od jakiegoś czasu było wiadomo, że Wikimania 2024 odbędzie się w Polsce. 11 grudnia 2023 r. Stowarzyszenie Wikimedia Polska opublikowało informację, że Wikimania 2024 będzie mieć miejsce w Katowicach od 7 do 10 sierpnia 2024, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym.

Wybór naszego miasta nie jest przypadkowy, bo Katowice w 2024 roku są Europejskim Miastem Nauki.

Więcej o programie Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024: Tego jeszcze nie było! 50 tygodni festiwalu nauki w 2024 r. w Katowicach, by uczcić Europejskie Miasto Nauki

Wikimania od 7 do 10 sierpnia 2024 r. w Katowicach

Co ciekawe, Polska Wikipedia na swoim profilu na Fb reklamuje Katowice jako idealne miejsce dla podróżnych z całego świata, bo znajduje się tylko godzinę drogi od Krakowa.

"Zdecydowaliśmy się na to magiczne miasto z powodu jego niezwykłej historii, fascynującej architektury i bogatej kultury. MCK w Katowicach oferuje idealną przestrzeń na niezapomniane spotkania i prezentacje!" - dodają Wikipedyści

Główne dni konferencji potrwają od 7 do 10 sierpnia, a 6 sierpnia to dzień prekonferencji. Społeczność stworzona wokół Wikipedii ma możliwość składania wniosków na stypendia na Wikimanię 2024 do 18 grudnia. Dodatkowo, jak czytamy, w ramach przygotowań do Wikimanii 2024 fundacja informuje, że dla polskiej społeczności będą stypendia ufundowane przez Wikimedia Polska. Proces stypendialny zacznie się w połowie stycznia.

Rozmowa z Maciejem "Nadzikiem" Nadzikiewiczem,
organizatorem Wikimanii, członkiem zarządu Wikimedia Europe

Dlaczego Fundacja Wikimedia wybrała właśnie Katowice jako miasto do organizacji tegorocznej Wikimanii?
Wikipedia, mimo tego, że jest najpopularniejszą stroną internetową na świecie, jest przede wszystkim encyklopedią. Zależy nam na połączeniu z nauką, z kulturą, digitalizujemy się, ale jednak fizyczne wyznaczniki tego świata bardzo są dla nas ważne. Szukaliśmy miasta, w którym nasza obecność przez tydzień będzie w stanie wywrzeć bardzo duży wpływ (my na to mówimy "legacy"). Biorąc pod uwagę, że w przyszłym roku Katowice będą hubem dla naukowców, artystów, edukatorów. Katowice są Miastem Muzyki UNESCO, w przyszłym roku będą Europejskim Miastem Nauki. Liczymy, że jak z naszej strony pojawi się 1200-1500 ekspertów od tego w Katowicach, to będziemy w stanie bardzo fajne rzeczy wspólnie wypracować. I my wyjedziemy szczęśliwi, a w Katowicach coś po nas zostanie na wiele lat.

To nie będzie pierwszy zlot Wikipedii w Polsce?
Nie, był już zlot w Gdańsku w 2010 roku. W 2024 r. będzie w sumie 19. edycja Wikimanii.

Spodziewacie się w Katowicach powyżej 1000 osób?
W tym roku w Singapurze było 700 ekspertów, ale na przykład w 2016 roku, gdy ostatnia edycja Wikimanii była w Europie, to zjechało się prawie 2000 osób. W 2024 roku celujemy realistycznie w 1200-1500 osób i drugie tyle hybrydowo, bo konferencja odbędzie się równolegle online.

Kim są ludzie, którzy przyjeżdżają na Wikimanie? Czy są to tylko ci ludzie, którzy fizycznie tworzą Wikipedię, tworzą artykuły?
Nie tylko. Oczywiście gros z nich to osoby, którzy tworzą fizycznie Wikipedię, czyli piszą artykuły. Większość z nich to eksperci w konkretnej dziedzinie. Ale chcemy, żeby dużą częścią grona uczestników byli właśnie eksperci nauki, eksperci kultury. Zwłaszcza ludzie, którzy są związani z otwartością kultury, czyli ze zwiększaniem dostępności kultury, czyli mówimy tutaj o muzealnikach, naukowcach akademickich czy szeroko - o ludziach, którzy swoimi działaniami rozpowszechniają kulturę.

Czy zamkniecie się w MCK i będziecie tylko debatować w swoim gronie, czy konferencja będzie otwarta też na zwykłych katowiczan?
Nie, absolutnie nie będziemy się zamykać. Chcemy wnieść coś cennego dla społeczności Katowic i okolicznych miast. Część naszego wydarzenia będzie otwarta dla mieszkańców. Zależy nam na tym, by jak najwięcej osób dowiedziało się o nas i naszych ideach.

Kato Science Corner 01

Może Cię zainteresować:

Tu Katowice chcą promować Miasto Nauki 2024. Na winklu Młyńskiej i Pocztowej powstał Kato Science Corner

Autor: Katarzyna Pachelska

14/09/2023

Prof Ryszard Koziolek

Może Cię zainteresować:

Pokazać naukę jako przyjemność i pożytek: rektor UŚ o pomyśle na Europejskie Miasto Nauki

Autor: Michał Wroński

11/05/2023

Prof Pietrzykowski Pozycja naszego regionu się pogarsza a politycy wolą nie widzieć problemów

Może Cię zainteresować:

Prof. Pietrzykowski: Pozycja naszego regionu się pogarsza, a politycy wolą nie widzieć problemów. Są jak z filmu „Don’t look up”

Autor: Maciej Poloczek

09/08/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon