Wkrótce drzewa pojawią się po drugiej stronie al. Korfantego. Dla kierowców zostanie jeden pas

Wkrótce do dyspozycji kierowców po obu stronach al. Korfantego od rynku do ronda zostanie tylko jeden pas. MZUiM zapowiedział rozpoczęcie kolejnych prac nad zwężeniem jezdni i nasadzeniem drzew.

UM Katowice
Al. Korfantego - nasadzenia drzew

Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Katowicach zapowiedział, że w poniedziałek, 7 marca, rozpoczną się prace związane ze zwężeniem i nasadzeniem drzew wzdłuż al. Wojciecha Korfantego w kierunku ronda im. gen. Jerzego Ziętka.

- Prace będą polegać na zerwaniu asfaltu i przygotowaniu krawężników do osadzenia w nowym miejscu. Docelowo zmieni się tu organizacja ruchu. Skręcenie w prawo przy wyjeżdżaniu z ul. Stanisława Moniuszki będzie możliwe jedynie z prawego skrajnego pasa. Z kolei lewy umożliwi wyłącznie jazdę prosto. Na ul. Piastowskiej część powierzchni będzie wyłączona z ruchu - informuje biuro prasowe Urzędu Miasta Katowice.

Do dyspozycji kierowców na al. Korfantego w obu kierunkach będzie tylko jeden pas ruchu, ponieważ po drugiej stronie drzewa pojawiły się już w ubiegłym roku.

- Zieleń jest dla nas jednym z priorytetów, gdy chodzi o inwestycje w mieście. Wiemy, że tereny zielone są odpowiedzią na zmiany klimatu - poprawiają retencję i pomagają w walce z wyspami ciepła. Co ważne, badania pokazują, że zieleń w pobliżu miejsca zamieszkania wpływa pozytywnie na samopoczucie mieszkańców - mówi prezydent Marcin Krupa.

Wzdłuż odcinka al. Korfantego od rynku do ronda ma pojawić się w sumie około 50 klonów polnych, a także róże, krzewy, trawy japońskie oraz turzyce.

Na ul. Warszawskiej mniej samochodów i więcej drzew

Katowicki MZUiM niedawno ogłosił przetarg na inną ważną inwestycję związaną z zielenią miejską. Mowa o przebudowie ul. Warszawskiej, której efektem ma być przywrócenie jej historycznego charakteru bulwaru.

- Aby zrealizować to zamierzenie, zostanie poszerzona przestrzeń przeznaczona dla ruchu pieszych, wprowadzona duża ilość zieleni i małej architektury, z jednoczesnym ograniczeniem ruchu samochodowego. Rośliny zostaną posadzone w podwyższonych klombach, dzięki czemu zapewniony im zostanie prawidłowy rozwoju w trudnych warunkach panujących na obszarze ul. Warszawskiej - informuje biuro prasowe UM Katowice.

Na ul. Warszawskiej ma się pojawić około 70 drzew, a także kilka tysięcy krzewów, bylin oraz pnączy. Zostanie ona podzielona na trzy strefy, które będą różnić się rodzajami roślin oraz sposobem aranżacji terenu.

- Zmiany na obszarze al. Korfantego i ul. Warszawskiej wpisują się w światowe trendy związane z podejściem do zieleni w miastach. Ograniczamy w ścisłym centrum przestrzeń dla samochodów, a w jej miejsce oferujemy zielone rozwiązania - tłumaczy Marcin Krupa.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon