Od dzisiaj koniec darmowego parkowania w Strefie Kultury. Parkingi przy MCK, NOSPR i Muzeum Śląskim płatne od 19 września. Ile zapłacimy za godzinę?

Wielkimi krokami zbliża się koniec darmowego parkowania w Strefie Kultury. Parkingi przy Międzynarodowym Centrum Kongresowy, siedzibie NOSPR i Muzeum Śląskim będą płatne od 19 września.

Strefa Kultury

Parkingi w Strefie Kultury, znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie gmachów Muzeum Śląskiego NOSPR, MCK i Spodka to w sumie 609 miejsc. Decyzję o tym, że miejsca parkingowe w tej części miasta będą płatne przekładano kilka razy. Opłaty za parking w Strefie Kultury miały być wprowadzone jeszcze przed pandemią, jednak sytuacja odsunęła decyzję w czasie. Ostatecznie w maju tego roku Rada Miasta Katowice przyjęła cennik opłat za parkowanie w tej strefie.

Warto przypomnieć, że według z przeprowadzonych już kilka lat temu analiz, w Strefie Kultury parkują samochody głównie spoza Katowic, które na dodatek stoją tam średnio ponad trzy godziny dziennie. To zaś oznacza niski wskaźnik rotacji. Wprowadzenie opłat ma sprawić, że rotacji wzrośnie nawet o 80 procent.

Parkometry i szlabany zostały już wcześniej zainstalowane, a od 19 września będą działały zgodnie z planem. Kierowca wjeżdżając na teren parkingu, będzie musiał pobrać bilet z terminala. Opłata za każdą rozpoczętą godzinę postoju to 5 zł dla posiadaczy Katowickiej Karty Mieszkańca, a dla pozostałych użytkowników – 10 zł. Przed wyjazdem, kierowcy będą musieli opłacić postój w kasie, po czym będą mieli 15 minut na opuszczenie terenu. I lepiej nie zgubić biletu, bo w takim przypadku oznacza to opłatę w wysokości 110 zł – za każdy dzień postoju.

Dodajmy, że niebawem ta przestrzeń przeobrazi się w teren budowy nowego, wielopoziomowego parkingu. Konkurs na jego projekt rozstrzygnięto w 2020 roku. Inwestycję zrealizuje Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon