Wodny plac zabaw na osiedlu Tysiąclecia nareszcie otwarty!

To była bardzo wyczekiwana inwestycja dla mieszkańców Osiedla Tysiąclecia. Dzisiaj, 20 lipca oficjalnie otwarto wodny plac zabaw. To już czwarta tego typu atrakcja w Katowicach.

Najmłodsi mieszkańcy Tysiąclecia, szczególnie w te upalne dni, z niecierpliwością wyczekiwali otwarcia wodnego placu zabaw. Inwestycja nareszcie została skończona, a dzisiaj odbyło się oficjalnie otwarcie obiektu.

– Wodny plac zabaw to przestrzeń umożliwiająca wspólne, rodzinne spędzanie czasu. Pierwszy tego typu obiekt powstał w Dolinie Trzech Stawów i był pomysłem zgłoszonym w ramach Budżetu Obywatelskiego. Dwa kolejne powstały w Piotrowicach i na Załężu. Ten na osiedlu Tysiąclecia, to ponownie inwestycja w ramach Budżetu Obywatelskiego. Bardzo mnie to cieszy, bo pokazuje, że mieszkańcy mają doskonałe narzędzie do realnego zmieniania swojego otoczenia. Poprzez Budżet Obywatelski powstają nowe ławki, chodniki, drogi rowerowe, tysiące książek trafiło do bibliotek. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców Katowic, dzieci i młodzież mogą korzystać między innymi z wodnych placów zabaw – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Wodny plac zabaw na Osiedlu Tysiąclecia. Gdzie dokładnie się znajduje?

Wodny plac zabaw powstał w rejonie ul. Ułańskiej i al. Księżnej Jadwigi Śląskiej. Podobnie, jak te już istniejące, jest podzielony na strefy dla młodszych i starszych dzieci. Obiekt jest ogrodzony, otoczony murkiem z siedziskami i wyposażony w zaplecze sanitarne, oraz ławki i stojaki dla rowerów. Rozrywkę zapewnią urządzenia wodne z dyszami i tryskaczami i fontannami, m.in.: armatka wodna, kwiatki nabierające wodę i gejzer ziemny. Plac został objęty monitoringiem. Inwestycja została zrealizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego. Koszt inwestycji to 2 065 170 zł.

- Wszyscy na osiedlu Tysiąclecia i w okolicach czekaliśmy z niecierpliwością, aż rozpoczną się prace przy budowie wodnego placu zabaw, na który głosowaliśmy już w 2019 roku. Obiekt jest już gotowy i mamy nadzieję, że dzieci spędzające lato w mieście będą chętnie korzystały z tej niebywałej atrakcji – mówi Agnieszka Piątek, inicjatorka powstania wodnego placu zabaw.

W Katowicach działają już trzy wodne place zabaw:

  • Dolina 3 Stawów (realizacja z Budżetu Obywatelskiego),
  • ul. Gliwicka 214 (Załęże),
  • zbieg ulic Radockiego i Biedronek (Piotrowice).

Trwa ósma edycja Budżetu Obywatelskiego

W tym roku katowiczanie mają do dyspozycji 20,6 mln złotych, w tym aż 3 miliony na tzw. Zielony Budżet – to najwyższy Budżet Obywatelski per capita wśród miast wojewódzkich. Do tegorocznej edycji BO zgłoszono 330 wniosków (aż 133 z nich wpłynęły ostatniego dnia naboru!). Spośród wszystkich projektów 48 to projekty z kategorii ogólnomiejskiej, a 282 to wnioski lokalne. Wśród katowickich dzielnic największą aktywnością wykazali się mieszkańcy Murcek oraz Kostuchny – w każdej z nich zgłoszono po 20 projektów. Niewiele mniej, bo 18 zarejestrowano dla Piotrowic-Ochojca, a po 17 wniosków znalazło się w puli trzech innych jednostek pomocniczych – Śródmieścia, Osiedla Paderewskiego-Muchowca oraz Szopienic - Burowca.

– Przez siedem lat katowiczanie wybrali łącznie ponad 870 projektów, z których ponad 700 zostało zrealizowanych. Powstały nowe ławki, chodniki, drogi rowerowe, zielone skwery, boiska, pierwszy wodny plac zabaw czy tężnia solankowa, czy oddany do użytku, po rewitalizacji, tor saneczkowy w parku Kościuszki. Z efektów tych projektów korzystają tysiące mieszkańców. Katowiczanie dostali świetne narzędzie do wprowadzania realnych zmian swojego otoczenia i bardzo sprawnie z niego korzystają, co potwierdza liczba zgłoszonych w tej edycji projektów – dodaje prezydent.

Wszystkie zgłoszone projekty TUTAJ

Do 2 sierpnia trwać będzie weryfikacja merytoryczna wszystkich wniosków, które pozytywnie przeszły pierwszy etap weryfikacji, a do 16 sierpnia nastąpi ogłoszenie ostatecznych wyników oceny - wtedy poznamy projekty, które zostaną przeznaczone pod głosowanie mieszkańców. Tegoroczne głosowanie odbędzie się w terminie od 6 do 19 września.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon