Województwo śląskie z nagrodą Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości 2021–2022

Woj slaskie

Województwo śląskie otrzymało nagrodę „Europejski Region Przedsiębiorczości” w plebiscycie Europejskiego Komitetu Regionów, za najlepszą strategię w zakresie wspierania przedsiębiorczości na lata 2021-2022. Dzisiaj odbyła się uroczysta ceremonia wręczenia tej prestiżowej nagrody. – To samorządowy Oskar – mówi Jakub Chełstowski, marszałek woj. śląskiego.

Europejski Region Przedsiębiorczości” jest projektem nagradzającym regiony Unii Europejskiej, które wyróżniają się innowacyjną strategią przedsiębiorczości. Te, które przedstawiają wiarygodny i obiecujący plan działania otrzymują tytuł „Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości”. W tym roku nagrodę zdobyło województwo śląskie.

Dzisiaj jest historyczny dzień. Komitet Regionu Europejskiego przyznał nam wyróżnienie. Nagrodę, która nobilituje nas do szerszej pracy, ale tez pokazuje, że przyjęta strategia doprowadziło nas do tego tytułu, czyli Europejskiego Regionu przedsiębiorczości w latach 2021-2022 – mówi Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego. – Nasze wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw, walka z COVID-19 oraz strategia Zielone Śląskie znalazły uznanie w rejonach europejskich – dodaje.

erp chelstowski

Oprócz naszego województwa, nagrodę ERP otrzymało także pięć innych europejskich miast i regionów. Wyróżnione zostały Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, Wspólnota Madrytu (Hiszpania), Helsinki-Uusimaa (Finlandia), Castelo Branco (Portugalia) oraz Miasto Gabrovo (Bułgara).

W trudnym czasie walki z pandemią potrafiliśmy, we współpracy z Komisją Europejską, przygotować największy w Polsce regionalny program pomocy gospodarce o wartości 1,4 miliarda złotych. W szerokiej współpracy ze stroną europejską i administracją rządową zaproponowaliśmy skuteczne rozwiązanie, które pozwoliło przetrwać wielu firmom trudny czas i zachować miejsca pracy – dodaje marszałek.

Okazuje się, że zdobycie tytułu przez województwo śląskie było tylko formalnością. Przewodniczący Komisji Polityki Gospodarczej Europejskiego Komitetu Regionów, Michael Murphy, w oświadczeniu pogratulował województwu śląskiemu otrzymania tytułu. Co więcej, podkreślił, że jury konkursu było jednogłośne w pozytywnej ocenie wniosku, które złożyło nasze województwo.

Przed nami Europejskie Forum Przyszłości

Marszałek zapowiedział I Europejskie Forum Przyszłości. Odbędzie się w październiku tego roku. Mają wziąć w nim udział przedstawiciele instytucji Europejskich, krajów członkowskich oraz władz regionalnych.

Forum będzie m.in. okazją do dyskusji na temat najważniejszych wyzwań rozwojowych, stojących przed wszystkimi regionami i miastami Unii Europejskiej – mówi Jakub Chełstowski. – Będzie także stanowiło miejsce wymiany opinii, dobrych praktyk i rekomendacji zakresie wparcia przedsiębiorczości na poziomie regionalnym – dodaje.

efp chelstowski

fot. Magdalena Grabowska

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj dyskusję

czytaj więcej: