Wspomnienia o osobach zmarłych w ciągu ostatnich 12 miesięcy, związanych z Katowicami

Urodzili się w Katowicach albo związali życie z naszym miastem. W Dniu Wszystkich Świętych wspominamy te zasłużone dla Katowic osoby, które zmarły w ciągu ostatnich 12 miesięcy, od 1 listopada 2020 do 31 października 2021 r.

Krzysztof Krawczyk

Urodzony w Katowicach 8 września 1946 roku, zmarł 5 kwietnia 2021 r. w Łodzi. Kultowy piosenkarz, gitarzysta i kompozytor. Wielbiony przez pokolenia fanów. Wylansował takie przeboje jak „Byle było tak”, „Parostatek”, „Rysunek na szkle”, „Pamiętam ciebie z tamtych lat”, „Jak minął dzień”, „To co dał nam świat”, „Mój przyjacielu”, „Bo jesteś ty” i „Trudno tak”.

prof. Franciszek Kokot

Urodzony 24 listopada 1929 r. w Oleśnie, zmarł 24 stycznia 2021 w Chorzowie. Wybitny lekarz nefrolog i endokrynolog, profesor nauk medycznych, w latach 1982-84 rektor Śląskiej Akademii Medycznej, członek Polskiej Akademii Nauk. Kawaler Orderu Orła Białego. Przez dziesiątki lat związany ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach.

Adam Baumann

Urodzony 27 marca 1948 r. w Grudziądzu, zmarł 6 września 2021 roku w Katowicach. Aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Przez kilkadziesiąt lat związany z Teatrem Śląskim w Katowicach.

Tak piszą o nim koledzy i koleżanki z Teatru Śląskiego:

"W tym roku pożegnaliśmy jednego z ulubieńców publiczności. Zawsze pogodnego i serdecznego kolegę. Mistrza i nauczyciela .Adam Baumann z Teatrem Śląskim był związany przez ponad 40 lat. Do jego obecności przyzwyczailiśmy się naturalnie. Z jego brakiem nie obędziemy się długo. Wspominamy jego naturalne ciepło i życzliwość. Mamy w pamięci niezwykły kunszt aktorski. Pozostawił po sobie wspomnienia i zagrane w sposób mistrzowski role. Pozostawił też pustkę, która dziś szczególnie dotyka korytarze naszego Teatru"

Erwin Sówka

Urodzony 18 czerwca w katowickim Giszowcu, zmarł 21 stycznia 2021 r. w Katowicach. Był śląskim malarzem prymitywistą, ostatnim żyjącym twórcą Grupy Janowskiej. Był górnikiem KWK Wieczorek w Katowicach. Jego ulubionymi motywami były kultura górnicza i śląska oraz Daleki Wschód. Lubował się w aktach kobiecych, przedstawianych na tle górniczego krajobrazu Śląska. Jego prace były wielokrotnie wystawiane w Polsce i za granicą. Mieszkał w Bogucicach w bloku z wielkiej płyty. Został pochowany na cmentarzu w Nikiszowcu.

Kazimierz Mieleszczuk

Urodzony 25 grudnia 1939 r. w Kosowie Poleskim, zmarł 17 stycznia 2021 r. w Chorzowie. Piłkarz ręczny, przez długie lata związany z drużyną AZS Katowice. Z nią zdobył wicemistrzostwo i mistrzostwo Polski.

Tadeusz Bujar

Urodzony 23 lipca 1937 r. w Katowicach, zmarł 12 stycznia 2021 r. Hokeista i trener hokejowy. Był wychowankiem i zawodnikiem drużyny Naprzód Janów. Następnie rozpoczął pracę trenera w tym klubie, pełnił funkcję szefa wyszkolenia młodzieży i asystenta szkoleniowca seniorów. Uzyskał tytuł trenera II klasy państwowej. Pochowany na Cmentarzu katolickim parafii Świętej Jadwigi Śląskiej w Katowicach.

dr hab. Zbigniew Oniszczuk

Urodzony w 1955 r., zmarł 7 listopada 2020 r. Był politologiem, dr hab. nauk humanistycznych, profesorem nadzwyczajnym Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Medialnej Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Wyższej Szkoły Humanistycznej w Katowicach.

prof. Bogumił Westwański

Zmarł 14 listopada 2020 r. Był fizykiem, profesorem zwyczajnym nauk fizycznych. Pracował w Instytucie Fizyki im. Augusta Chełkowskiego na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

ks. dr hab. Jerzy Cuda

Urodzony 20 stycznia 1940 r. w Suchej Górze, zmarł 20 listopada 2020 r. w Katowicach. Ksiądz katolicki, doktor habilitowany teologii fundamentalnej, profesor Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, kierownik Zakładu Teologii Fundamentalnej.

dr hab. Andrzej Noras

Urodzony 6 sierpnia 1960 r. w Lędzinach, zmarł 4 grudnia 2020 r. Był filozofem, specjalizującym się w filozofii niemieckiej, historii filozofii nowożytnej i współczesnej; nauczycielem akademickim związany z uczelniami w Katowicach - Uniwersytetem Śląskim oraz Akademią Wychowania Fizycznego.

prof. Bohdan Jałowiecki

Urodziny 26 lutego 1934 r.,, zmarł 9 grudnia 2020 r. Był socjologiem, specjalizującym się w socjologii miasta, gospodarce miejskiej i zarządzaniu miastami, rozwoju lokalnym oraz polityce regionalnej; nauczycielem akademickim związany z uczelniami w Katowicach i Warszawie. Był prorektorem Uniwersytetu Śląskiego.

prof. Jerzy Mikułowski Pomorski

Urodzony 3 stycznia 1937 r. w Katowicach, zmarł 12 grudnia 2020 r. Był socjologiem i medioznawcą, nauczycielem akademickim, profesorem nauk humanistycznych. Był profesorem Akademii Ekonomicznej w Krakowie, rektorem tej uczelni w latach 1990–1996, kierownik Katedry Studiów Europejskich AE w Krakowie w latach 1991–2007. Napisał kilkadziesiąt książek. Był doktorem honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

prof. Barbara Gutkowska

Urodzona 5 września 1957 r. w Jaworznie, zmarła 22 grudnia 2020 r. Skończyła polonistykę na Uniwersytecie Śląskim. Była znawczynią literatury, profesorem zwyczajnym w w Instytucie Nauk o Literaturze Polskiej oraz Instytucie Literaturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

prof. Józef Kiedos

Urodzony 16 grudnia 1943 r. w Watenstedt w Niemczech, zmarł 30 kwietnia 2021 r. w Bielsku-Białej. Był duchownym rzymskokatolickim, doktorem habilitowanym historii Kościoła, profesorem zwyczajnym i byłym prefektem i wicerektorem seminarium duchownego w Katowicach.

prof. Kazimierz Marszał

Urodzony 18 sierpnia 1931 r. w Studzieńcu, zmarł 19 czerwca 2021 r. Był prawnikiem, profesorem nauk prawnych, karnistą, specjalistą w zakresie procedury karnej. Był profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Śląskiego, w latach 1974-76 dziekanem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon