Wybrano wykonawcę nowego domu kultury, jaki powstanie w Katowicach, na Osiedlu Witosa

Budowa nowego domu kultury w Katowicach zbliża się wielkimi krokami. Miasto właśnie wybrało wykonawcę tego obiektu. Inwestycja opiewa na 22 miliony złotych.

Spośród 15 firm, które były zainteresowane budową domu kultury na Osiedlu Witosa, wybrano wykonawcę. W skład inwestycji o wartości prawie 22 mln zł wejdą m.in.

  • wielofunkcyjna aula z 200 miejscami siedzącymi,
  • sala taneczno-ruchowa,
  • pracownia plastyczna,
  • sala do gry na instrumentach,
  • pracownia ceramiczna,
  • system do realizacji wystaw.
- W drugiej połowie przyszłego roku mieszkańcy osiedla Witosa zyskają dom kultury. Wybraliśmy wykonawcę i możemy ruszyć z realizacją pierwszego etapu oczekiwanego przez mieszkańców projektu. Budowa domu kultury na osiedlu Witosa ma przede wszystkim zwiększyć ofertę kulturalną i rekreacyjną w tej części Katowic. By projekt w pełni odpowiadał potrzebom mieszkańców powstał po konsultacjach z nimi – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Budowa domu kultury jest częścią „Umowy z mieszkańcami” Prezydenta Katowic Marcina Krupy.

W postępowaniu przetargowym na realizację MDK Witosa swoje oferty złożyło 15 zainteresowanych wykonawców. 6 z nich zmieściło się w przewidzianym na tę inwestycję budżecie, który wynosi ponad 27 mln zł. Ostatecznie po przeprowadzonej analizie ofert komisja przetargowa wybrała firmę Przedsiębiorstwo Produkcyjne i Usługowe CONCRET Sp. z o. o. Sp. Komandytowa. Ten wykonawca oszacował koszt prac na niecałe 22 mln zł. Od momentu podpisania umowy wykonawca będzie miał 15 miesięcy na realizację pierwszego etapu inwestycji, po tym czasie rozpoczną się czynności odbiorowe. I etap obejmuje wybudowanie domu kultury wraz z parkingiem oraz zagospodarowaniem terenu. W późniejszym czasie rozpoczną się prace w ramach drugiego etapu, dotyczącego stworzenia części parkowej.

Koncerty, wystawy, warsztaty i wiele innych możliwości

Planowany budynek będzie pozwalał na realizację szerokiej oferty kulturalnej.

- Jego głównym punktem będzie wielofunkcyjna, wytłumiona akustycznie sala z 200 miejscami siedzącymi, scenę z pianinem, profesjonalnym zapleczem technicznym i reżyserką – mówi Jarosław Łuczyński, zastępca dyrektora ds. inwestycji kubaturowych w Katowickich Inwestycjach S.A., spółce pełniącej rolę inwestora zastępczego.

Oprócz organizowania koncertów, występów i widowisk, przestrzeń Miejskiego Domu Kultury będzie pozwalała również na inne formy spędzania wolnego czasu.

- Umożliwi to między innymi wyposażona w parkiet, lustra i nagłośnienie sala baletowa, a także pomieszczenia do realizacji różnych zajęć. Sam hol również ma pełnić specjalną funkcję. Dzięki systemom podświetlania i podwieszania będzie można organizować w nim wystawy sztuki – dodaje Jarosław Łuczyński.

Ponadto znajdą się tu sale, w których będzie można organizować różnego rodzaju spotkania. Co ważne, będą one nie tylko związane z kulturą. MDK Witosa ma być uniwersalną przestrzenią i znajdą się w nim także pomieszczenia biurowe Rady nr 8 czy Klub Seniora.

Dom kultury będzie stał w nowym parku

Przyjemnie spędzać czas będzie można nie tylko w budynku, ale również wokół niego. Miejski Dom Kultury będzie wkomponowany w nowy park miejski, który ma powstać jako druga część inwestycji, a otaczająca go przestrzeń będzie służyć organizacji zajęć i różnego rodzaju wydarzeń w plenerze. Znajdą się tu m.in. zadaszona scena i ekran dmuchany z projektorem, na co dzień będzie też można korzystać z ogrodów społecznych, siłowni zewnętrznej, leśnego placu zabaw czy ścieżek edukacyjnych. Powstaną też drogi pieszo-rowerowe, stojaki na rowery, ławeczki i pergole.

- Do podlewania zieleni będzie wykorzystywana zbierana deszczówka oraz ekologiczne metody nawadniania, jak m.in. sucha rzeka oraz suche oczko wodne. Na uwagę zasługuje również zastosowanie dachu zielonego z zielenią ekstensywną, nie wymagającą specjalnej pielęgnacji – wyjaśnia dyrektor Łuczyński.

Miasto szykuje się do stworzenia "Domu Kilara"

Planowana budowa MDK Witosa to nie jedyna inwestycja związana z kulturą, która będzie realizowana w najbliższym czasie. Trwają także przygotowania do stworzenia Katowickiego Centrum Edukacji Muzycznej „Dom Kilara”. Powstanie ono w rozbudowanym w tym celu budynku, w którym mieszkał kompozytor w Katowicach-Brynowie.

Obiekt zostanie podzielony na dwie części. Pierwsza z nich, muzealna, będzie zlokalizowana w oryginalnym domu Wojciecha Kilara, gdzie pozostawione będą należące do niego przedmioty, jak m.in. fortepian, rękopisy, książki czy meble. Druga część ma mieć z kolei charakter edukacyjnej wystawy wyposażonej w interaktywne urządzenia i zostanie poświęcona nie tylko muzyce poważnej, ale całej tej dziedzinie. Ponadto w Katowickim Centrum Edukacji Muzycznej mają odbywać się koncerty, recitale i warsztaty. Obecnie prowadzone jest postępowanie przetargowe w celu wyłonienia wykonawcy tej inwestycji.

Olga tokarczuk 1

Może Cię zainteresować:

Nadchodzi światowa premiera nowego dzieła noblistki. W Katowicach! Grają sami faceci

Autor: Katarzyna Pachelska

16/03/2023

2023 02 27 Koncert i książka 006

Może Cię zainteresować:

Szlakiem Śląskiego Bluesa po Katowicach. Teraz z książką pod pachą

Autor: Katarzyna Pachelska

14/03/2023

Jaroslaw juszkiewicz google maps

Może Cię zainteresować:

Jarosław Juszkiewicz, polski głos Google Maps: Ludzie często pomstują na moje "Kieruj się na południe"

Autor: Katarzyna Pachelska

11/03/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon