Wycieczkę autobusem ZTM przez miasta aglomeracji z laureatem NIKE można wylicytować na aukcji WOŚP

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia organizuje trzy ciekawe aukcje w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W każdej można wylicytować 1 podwójny bilet na wycieczkę autobusową po miastach aglomeracji z autorem książki "Kajś", Zbigniewem Rokitą, laureatem nagrody NIKE w 2021 r.

Teatr Śląski
Zbigniew Rokita

1 podwójny bilet na wycieczkę autobusową z autorem książki "Kajś", gliwiczaninem Zbigniewem Rokitą, laureatem nagrody (i to podwójnej!) NIKE, razy 3 - takie licytacje na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy organizuje Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

- Autor z przyjemnością udowodni osobom, które wygrają aukcje WOŚP, że nasz region ma wiele do zaoferowania, a zwiedzany z perspektywy pasażera komunikacji miejskiej może być szczególnie urokliwy. Czy specjalnie przeznaczony na ten cel autobus odbędzie podróż przez „tajemnicze Chebzie”, „Piękne Szombierki” a może „Daleki Maciejów”? O tym przekonamy się wkrótce - informuje GZM.

Uczestnicy wycieczki otrzymają papierowy bilet dobowy wklejony w książkę autora, a podczas jednego z przystanków, wspólnie z przewodniczącym zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Kazimierzem Karolczakiem, zasmakują lokalnych potraw w jednej z restauracji.

Link do aukcji: allegro.pl. Każda z trzech aukcji 20 stycznia rano miała kilku licytujących, wartość licytacji to ok. 200 zł.

Osobista historia Górnego Śląska

W 2021 roku Zbigniew Rokita, doceniony zarówno przez jury jak i czytelników, zdobył podwójną Nagrodę Literacką Nike za książkę „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”. Autor w osobisty i poruszający sposób próbuje zmierzyć się ze swoim pochodzeniem, zgłębiając wiedzę na temat dziejów Górnego Śląska i jego mieszkańców. To także opowieść pełna odniesień do współczesności, z którą utożsami się niejeden mieszkaniec Metropolii. W jednym z fragmentów książki Zbigniewa Rokity czytamy:

„(…) czasem staję na przystanku, czytam rozkład i wybieram, dokąd pojadę, z tym rodzajem podniecenia, który czuje się, patrząc na tablice lotów na lotnisku. I tak jak na Okęciu wyświetlają się Kair, Nowy Jork i Moskwa, tak ja na rozkładzie przy bytomskim placu Sikorskiego czytam o pięknych Szombierkach, tajemniczym Chebziu i dalekim Maciejowie. Tylko że na Okęciu nigdy nie ma się wyboru, a na placu Sikorskiego wybór jest. I jeżdżę, bo na Górnym Śląsku tylko jeżdżenie tramwajami i autobusami ma sens.”

"Kajś", ale też "Nikaj"

Zbigniew Rokita to pisarz, dziennikarz i reporter, jego specjalizacja to Europa Wschodnia, Środkowa oraz Górny Śląsk. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, laureat konkursu o Stypendium im. Leopolda Ungera. W 2021 roku nie tylko zdobył podwójną Nagrodę Literacką Nike za książkę „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”, ale także zadebiutował jako twórca teatralny. Jego sztuka „Nikaj” w reżyserii Roberta Talarczyka została wystawiona na deskach Teatru Zagłębia w Sosnowcu. Widzowie walą na nią drzwiami i oknami.

W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zbiera pieniądze dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Fundacja podkreśla, że każdego roku na oddziałach okulistyki dziecięcej hospitalizowanych jest kilkanaście tysięcy pacjentów. Tylko w 2019 roku przeprowadzono blisko 650 zabiegów operacyjnych. Pieniądze zebrane przez Fundację pozwolą doposażyć oddziały, pododdziały i poradnie okulistyki dziecięcej w najnowocześniejszy sprzęt. Finał WOŚP odbędzie się 30 stycznia 2022 r.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon