Wyjechały autobusowe metrolinie. Jakie trasy obsługują?

Metrolinia M3

Pierwsze autobusowe metrolinie wyjechały w trasę w sobotę, 8 maja 2021 r. Obsługują duże miasta, które charakteryzują się największymi potokami pasażerów. Większość z nich zaczyna więc swoją trasę w Katowicach.

Metrolinie, zwane M-kami, od oznaczenia literą „M” mają usprawnić podróżowanie po Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii do czasu budowy Kolei Metropolitalnej. W pierwszym etapie, 8 maja, na trasy wyjechało sześć z nich, to: M1, M2, M3, M4, M18 oraz M24. Poza M18 wszystkie zaczynają i kończą swoje kursy w Katowicach.

Metrolinie M1, M2, M3, M4 i M24 kursują z Katowic

Linie M1 i M24 zostały przekształcone z dotychczasowej linii 870. M1 kursuje przez DTŚ na trasie Katowice Mickiewicza (Katowice Dworzec) – Gliwice Arena Widowiskowo –Sportowa. W Katowicach staje także na Placu Wolności i przy Hucie Baildon (w kierunku Gliwic) oraz przy Hucie Baildon, Chorzowskiej i Korfantego (w trasie powrotnej).

Linia M24 kursuje na trasie Katowice Mickiewicza – Zabrze Goethego. W Katowicach obsługuje przystanki Dąb Huta Baildon, Dąb Kościół, Osiedle Tysiąclecia ZOO, Osiedle Tysiąclecia Zawiszy Czarnego, Osiedle Tysiąclecia Mieszka I (w kierunku Zabrza). W trasie powrotnej staje na tych samych przystankach.

Linia metropolitalna M2 została przekształcona z dotychczasowych 801 i 831. Kursuje na trasie Katowice Piotra Skargi (Katowice Dworzec) – Gołonóg Zajezdnia ze zwiększoną częstotliwością. Dodatkowo uruchomione zostały także kursy nocne. W kierunku Gołonoga obsługuje w naszym mieście przystanki Katowice Strefa Kultury NOSPR, Katowice Strefa Kultury, Dąbrówka Mała Skrzyżowanie. W trasie powrotnej dodatkowo przystanek Katowice Aleja Korfantego.

Nowa metrolinia M3 zastąpiła linie 820, 830N oraz nocne kursy linii 19. Kursuje na trasie Katowice Piotra Skargi (Katowice Dworzec) – Tarnowskie Góry Dworzec. Na tej trasie nastąpiło wiele zmian. Przede wszystkim zwiększona została częstotliwość kursowania w dni robocze. Nowa linia zapewnia częstsze odjazdy, nawet co 7/8 minut, na odcinku Katowice-Bytom, w godzinach szczytu. Jadąc do Tarnowskich Gór w Katowicach staje na przystankach Dąb Huta Baildon, Dąb Kościół, Park Śląski Ogród Zoologiczny. W trasie powrotnej dodatkowo obsługuje przystanki Katowice Chorzowska i Katowice Aleja Korfantego.

Nowa metrolinia M4 została przekształcona z linii 815 i 908N i kursuje na trasie Katowice Piotra Skargi (Katowice Dworzec) – Zagórze Zajezdnia z kursami wydłużonymi do przystanku Ostrowy Górnicze Pomnik. W kierunku Sosnowca obsługuje u nas przystanki Katowice Strefa Kultury NOSPR, Katowice Strefa Kultury, Dąbrówka Mała Centrum Handlowe, Dąbrówka Mała Skrzyżowanie. W trasie powrotnej dodatkowo Dąbrówka Mała Pawilon Agata i Katowice Aleja Korfantego.

Jaki są korzyści z nowych metrolinii?

Zarząd Transportu Metropolitalnego wymienia szereg korzyści z podróżowania nowymi autobusowymi metroliniami:

  • metrolinie będą jeździć częściej
  • M-ki będą miały wydłużone godziny kursowania w ciągu dnia oraz w nocy
  • usprawnią podróżowanie pomiędzy wszystkimi gminami GZM
  • to tańsza alternatywa dla transportu indywidualnego
  • wybór „M” to brak problemów z parkowaniem i krok do zmniejszenia korków
  • wybierając komunikację miejską dbamy o środowisko – mniejszy hałas i mniejsze zanieczyszczenie powietrza
  • to oferta z możliwością udoskonalania jej przez pasażerów (badania poziomu satysfakcji)

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj dyskusję

czytaj więcej: