Wyłudził 129 tys. złotych metodą "na policjanta". Oszust został zatrzymany w Katowicach

Oszust wyłudził od 73-letniej kobiety 129 tys. złotych metodą "na policjanta". Został namierzony i zatrzymany w Katowicach. 20-latkowi grozi do ośmiu lat więzienia.

KMP w Katowicach
Oszust zatrzymany w Katowicach

W Katowicach kryminalni namierzyli mężczyznę, któremu od dłuższego czasu deptali po piętach. Podejrzewali, że może mieć związek z grupą przestępców, którzy dopuszczali się wyłudzeń metodami "na wnuczka" i "na policjanta".

- Mundurowi zatrzymali go w centrum miasta wraz z trzema kolegami w wieku od 21 do 27 lat. Wszyscy okazali się mieszkańcami Siemianowic Śląskich. Szybko wyszło na jaw, że chwilę wcześniej jeden z nich w pobliskim banku wykonał przelew pieniędzy za granicę. Aby zablokować transakcję, funkcjonariusze powiadomili kierownika placówki, który wszczął odpowiednią procedurę mającą zapobiegać potencjalnym oszustwom - informuje biuro prasowe Komendy Miejskiej Policji w Katowicach.

Okazało się, że dzień wcześniej 20-latek pojawił się w powiecie będzińskim, gdzie odebrał od 73-letniej kobiety 129 tys. złotych.

- Wcześniej z kobietą kontaktowali się oszuści przekonując ją, że posiadane przez nią w domu pieniądze są zagrożone kradzieżą przez bandytów, którzy już o nich wiedzą. Ratunkiem miało być ich przekazanie na przechowanie policjantom. Po gotówkę zgłosił się właśnie zatrzymany 20-latek - informuje KMP w Katowicach.

Ponad połowę wyłudzonej kwoty udało się odzyskać. Pieniądze znajdowały się u znajomej mężczyzny, który usłyszał zarzut oszustwa, za co grozi do ośmiu lat więzienia. Ponadto zastosowano wobec niego dozór oraz zakaz opuszczania kraju. Śledczy nie wykluczają dalszych zatrzymań.

  What the hail spektakl fot Przemyslaw Jendroska 99

  Może Cię zainteresować:

  Wieczór z Mikołajem Bejlungiem, śląskim szpiegiem w niemieckim mundurze, w Teatrze Śląskim w Katowicach

  Autor: Katarzyna Pachelska

  27/03/2023

  Subskrybuj 24kato.pl

  google news icon