XI sesja Światowego Forum Miejskiego ONZ w Katowicach. Wiemy kiedy się odbędzie

Przed nami XI sesja Światowego Forum Miejskiego w Katowicach największa konferencja poświęcona tworzeniu i realizacji polityk miejskich na świecie. Nasze miasto ma być gospodarzem Światowego Forum Miejskiego od 26 do 30 czerwca 2022 roku.

Forum miejskie

Światowe Forum Miejskie to największa i najważniejsza na świecie konferencja poświęcona polityce miejskiej. Jej gospodarzem jest UN-Habitat, agenda narodów zjednoczonych ds. urbanizacji i osiedli miejskich. Wydarzenie odbywa się co 2 lata.

Dzisiaj, 12 maja wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak i prezydent Marcin Krupa podpisali podczas konferencji porozumienie w sprawie organizacji Światowego Forum Miejskiego.

– Katowice były gospodarzem COP24 - Konferencji Klimatycznej ONZ w 2018 r. oraz organizują Forum Zarządzania Internetem (IGF) w grudniu 2021 r. Goszczenie WUF11 podkreśla znaczenie Katowic jako miejsca widocznej i znaczącej transformacji społeczno-gospodarczej oraz gospodarza ważnych wydarzeń. To wielki zaszczyt dla Polski i wotum zaufania ze strony naszych partnerów w ONZ – podkreślił Marcin Krupa, prezydent Katowic.

W tym roku organizatorzy postanowili zaangażować młodzież zarówno w udział, jak i przygotowanie imprezy. Jeszcze w grudniu 2020 r. powołano specjalną Radę Młodzieży. W skład Rady wchodzą uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, których pasją są sprawy miejskie. Do jego zadań należy opracowywanie i wdrażanie inicjatyw towarzyszących przygotowaniom rządu i Katowic do Światowego Forum Miejskiego. Młodzież zorganizuje konkursy, debaty i wywiady na temat kluczowych wyzwań polityki miejskiej oraz możliwości, jakie zrównoważone miasta mogą dać młodym ludziom.

„Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości”

„Transforming our cities for a better urban future” – to hasło przewodnie XI sesji Światowego Forum Miejskiego w Katowicach, w wolnym tłumaczeniu – „Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości”.

Katowice będą gospodarzem Światowego Forum Miejskiego od 26 do 30 czerwca 2022 roku. Datę i hasło ogłosili na wspólnej konferencji Maimunah Mohd Sharif, dyrektor wykonawcza UN-Habitat, Małgorzata Jarosińska-Jedynak wiceminister funduszy i polityki regionalnej oraz pełnomocnik rządu do spraw WUF i prezydent Katowic Marcin Krupa.

– Prawie 3 lata temu rozpoczęliśmy starania by Polska stała się gospodarzem Światowego Forum Miejskiego. To najważniejsze wydarzenia poświęconego sprawom miejskim na świecie. Zgłaszając naszą kandydaturę przedstawiliśmy dynamiczną zmianę naszego kraju w ostatnich latach. Jako symbol tych zmian pokazaliśmy Katowice, które przeszły metamorfozę z miasta przemysłowego w nowoczesne centrum kultury i biznesu. Jesteśmy dumni, że będziemy mogli opowiedzieć historię Polski światu – mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej i pełnomocnik rządu do spraw przygotowania Światowego Forum Miejskiego w Katowicach w roku 2022.

Decyzja o zorganizowaniu WUF 11 w Katowicach została ogłoszona w siedzibie ONZ-Habitat w Nairobi w maju 2019 roku. Tematyka WUF 11 będzie między innymi koncentrować się na miastach przyszłości i zapewnieniu mieszkańcom wysokiej jakości życia.

– WUF11 jest szansą dla Polski na pokazanie społeczności międzynarodowej w jaki sposób stara się osiągnąć zrównoważoną przyszłość miast i osiedli. Katowice są wspaniałym przykładem regeneracji miasta. Jestem przekonana, że możemy budować na tym przykładzie i podzielić się globalnymi doświadczeniami w 2022 r. – mówi Maimunah Mohd Sharif dyrektor wykonawcza Programu Narodów Zjednoczonych do spraw Osiedli Ludzkich UN-Habitat, której wystąpienie odtworzono podczas spotkania.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon