Zabytkowa Aleja Kasztanowców przy Roździeniu będzie zrewitalizowana. Nowe miejsce spacerów dla katowiczan

Dziś ten teren jest ogrodzony i nie można z niego swobodnie korzystać. Jednak zabytkowa Aleja Kasztanowców w Katowicach ma zostać zrewitalizowana i udostępniona wszystkim mieszkańcom Katowic.

Szpaler pięknych, okazałych wiekowych drzew to pozostałość drogi, która w przeszłości wiodła do najstarszego budynku w Katowicach – Folwarku w Dąbrówce Małej z XV wieku. Aleja Kasztanowców przy Roździeniu to 22 potężne drzewa. Drzewa są pod opieką konserwatora zabytków. Dzisiaj niestety Aleja Kasztanowców jest otoczona ogrodzeniem. To ma się wkrótce zmienić.

Aleja Kasztanowców zostanie zrewitalizowana

W tym miejscu, w pobliżu Roździenia i dzielnicy Dąbrówka Mała, ma powstać minipark, którego największą atrakcją mają być właśnie pomnikowe kasztanowce. Aleja ma zostać zrewitalizowana.

Przypomnijmy, że kasztanowce nie mają szczęścia w Katowicach. Deweloper, budujący przy Mikołowskiej/Strzeleckiej/Raciborskiej w centrum miasta wyciął dwa piękne, duże drzewa, bo przeszkadzały mu w budowie: Nielegalna wycinka drzew w Katowicach. Zniknęły kasztanowce przy Raciborskiej!

Tym razem drzewa mają być nie tylko uratowane przed toporem, ale mają stać się atrakcją. Inwestorem rewitalizacji Alei Kasztanowców nie jest miasto a firma, która w pobliżu, w Roździeniu, znanym od lat jako zespół sklepów z meblami i rozmaitymi akcesoriami do wnętrz, buduje Home Concept Design Park, czyli rozbudowaną wersję Galerii Wnętrz Home Concept.

Ławki, pomost, iluminacje wieczorem

Plan rewitalizacyjny Alei Kasztanowców uwzględnia udostępnienie obecnie ogrodzonego terenu dla spacerów i innych form spokojnej rekreacji. Służyć temu będą m.in. elementy tzw. małej architektury w postaci ławek parkowych czy nowoczesnego oświetlenia. Na terenie alei zostanie również zbudowany drewniany pomost na wzór tych, które można często spotkać w parkach krajobrazowych. Dodatkowo kasztanowce zostaną wydobyte z mroku przez iluminację. Projekt uwzględnia również plenerową powierzchnię ekspozycyjną dla najemców, a także przestrzeń eventową.

Docelowo, park aranżacji wnętrz ulokowany przy Alei Roździeńskiego 191 będzie się składał z trzech obiektów o łącznej powierzchni około 20 tys. m².

Budowa nowego obiektu została już oficjalnie rozpoczęta.

Katowice drzewa promenada 1

Może Cię zainteresować:

Projektanci Katowic wiedzieli, że mieszczuchy pożądają zieleni. Zobaczcie te świetne zdjęcia

Autor: Tomasz Borówka

07/05/2022

Aleja Polskiego Dziedzictwa Śląska

Może Cię zainteresować:

Aleja Polskiego Dziedzictwa Śląska w Katowicach. Posadzą 100 dębów. Wcześniej wycięli 1500 drzew

Autor: Patryk Osadnik

20/06/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon