Zaczyna się remont torowiska tramwajowego wzdłuż ul. Chorzowskiej w Dębie. Zmiany w kursowaniu tramwajów

Przebudowa torowiska tramwajowego wzdłuż ul. Chorzowskiej w Katowicach na odcinku od ul. Złotej do ul. Dębowej rozpocznie się już w najbliższy weekend, 11 i 12 czerwca 2022 r. Poważna modernizacja nie obędzie się bez zmian w kursowaniu tramwajów. Sprawdźcie.

Zaledwie w środę 8 czerwca nastąpiło podpisanie umowy. 9 czerwca przekazano plac budowy, a w weekend 11 i 12 czerwca zaplanowano start prac. Tak przedstawia się początek pierwszej inwestycji infrastrukturalnej w ramach etapu III projektu inwestycyjnego spółki Tramwaje Śląskie S.A. Prace w katowickiej dzielnicy Dąb potrwają 4 miesiące, a pierwsze zmiany w ruchu tramwajów przewidziano już w najbliższy weekend.

Przebudowa 400 m dwutorowej linii potrwa 4 miesiące

Projekt „Przebudowa torowiska tramwajowego wzdłuż ul. Chorzowskiej w Katowicach na odcinku od ul. Złotej do ul. Dębowej" – wchodzi właśnie w etap realizacyjny. W pierwszym etapie zabudowane zostaną rozjazdy technologiczne, pozwalające na prowadzenie w czasie prac ruchu tramwajowego po jednym torze.

W postępowaniu przetargowym generalnym wykonawcą prac wybrana została firma TOR-KAR-SSON z Warszawy. W środę 8 czerwca 2022 r. w siedzibie spółki Tramwaje Śląskie S.A. w Chorzowie strony podpisały umowę na realizację prac. Inwestycja obejmie modernizację dwutorowej linii tramwajowej na odcinku długości ok. 400 m. (tj. ok. 800 metrów toru pojedynczego) od przystanku Dąb Kościół do skrzyżowania z ul. Złotą wraz z przebudową sieci podziemnych, budową peronów przystankowych z wiatami oraz sygnalizacji świetlnej z priorytetem dla tramwajów.

Torowisko wydzielone powstanie w technologii podsypkowej na podkładach strunobetonowych z wkładkami wibroizolacyjnymi i sprężystym montażem szyn. Z kolei przejazd torowo-drogowy przez ul. Dębową wybudowany zostanie w technologii bezpodsypkowej z wykorzystaniem prefabrykowanych płyt torowych z elastycznym montażem szyn w komorach za pomocą mas poliuretanowych.

Zaczynamy realizację zadań infrastrukturalnych w ramach etapu III naszego projektu. Teraz ruszamy z pierwszym zadaniem, a w przyszłym tygodniu mamy nadzieję podpisać kolejną umowę – na roboty modernizacyjne w Załężu. Krok po kroku zmierzamy w wyznaczonym kierunku, z każdym zrealizowanym zadaniem podnosząc jakość świadczonych usług – mówi Bolesław Knapik, prezes spółki Tramwaje Śląskie S.A.

Zmiany w kursowaniu tramwajów w weekend 11-12 czerwca

W związku z powyższym od wyjazdów w sobotę 11.06. do 3:30 w poniedziałek 13.06. komunikacja tramwajowa będzie kursować wg specjalnych rozkładów jazdy:

  • tramwaje linii nr 6 będą kursować na trasie: Bytom Szkoła Medyczna – Chorzów Metalowców – Chorzów Dworcowa (trasą linii nr 20) – Chorzów Batory Dworzec PKP – Zawodzie Zajezdnia;
  • tramwaje linii nr 11 będą kursować w relacji: Łagiewniki Zajezdnia – Chorzów Stadion Śląski (UWAGA! W niedzielę 12.06. od 6:00 do 14:00 linia będzie kursować na skróconej trasie: Łagiewniki Zajezdnia – Chorzów Metalowców);
  • tramwaje linii nr 19 będą kursować na trasie: Stroszek Zajezdnia – Chorzów Metalowców – Chorzów Dworcowa (trasą linii nr 20) – Chorzów Batory Dworzec PKP – Zawodzie Zajezdnia;
  • tramwaje linii nr 46 będą kursować wg specjalnych rozkładów jazdy ze zwiększoną częstotliwością;
  • linie tramwajowe nr: 0, 23, 43 i 45 nie będą kursowały;
  • UWAGA: w niedzielę 12.06. od 6:00 do 14:00 tramwaje linii nr 9 będą kursować na skróconej trasie: Bytom pl. Sikorskiego – Chebzie Pętla – Chorzów Rynek (postój na torze linii nr 20);
  • uruchomiona zostanie autobusowa komunikacja zastępcza T-6 kursująca zgodnie z tramwajowymi rozkładami jazdy w relacji: Katowice al. Korfantego – Chorzów Metalowców. UWAGA! Nie będą obsługiwane przystanki Katowice Stęślickiego, Katowice Silesia City Center, Katowice Rondo oraz Katowice Rynek w obu kierunkach.

Od poniedziałku 13 czerwca 2022 r. tramwaje wrócą na swoje pełne trasy, kursując na modernizowanym odcinku po jednym torze (południowym) i obsługując tymczasowe przystanki Dąb Kościół przesunięte o ok. 50 m. w stronę centrum Katowic.

Zadanie pn. „Przebudowa torowiska tramwajowego wzdłuż ul. Chorzowskiej w Katowicach na odcinku od ul. Złotej do ul. Dębowej" potrwa 4 miesiące. Wartość podpisanej umowy wynosi ok. 4,7 mln zł netto (ok. 5,8 mln zł brutto).

ZOBACZ TEŻ:

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon