Zakładali firmy na osoby chore psychicznie i wyłudzali podatek VAT. Grozi im do 10 lat więzienia

Do Sądu Okręgowego w Katowicach trafił akt oskarżenia w sprawie tzw. karuzeli VAT-owskiej. Jak ustalili śledczy, oskarżeni zatrudniali na tzw. słupy osoby chore psychicznie lub z głęboką chorobą alkoholową. Próbowali wyłudzić 28 milionów złotych nienależnego podatku VAT.

ARC
Karuzela VAT-owska

Śledczy wyjaśniają, że przestępczy proceder rozpoczął się od założenia spółki, która na papierze zajmowała się produkcją olejów, a także kilku innych podmiotów gospodarczych, które „firmowały” fikcyjny obrót produktami.

- Oskarżeni zatrudnili w spółce i innych uczestniczących w procederze podmiotach gospodarczych tzw. słupy - osoby przewlekle chore psychicznie i osoby cierpiące na głęboką chorobę alkoholową, które faktycznie nie zajmowały się działalnością firm, a jedynie za gratyfikację finansową zgodziły się udostępnić swoje dane - wyjaśnia biuro prasowe Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Fikcyjny obrót olejem, aby wyłudzić VAT

W deklaracjach podatkowych wskazywano na wewnątrzwspólnotowy obrót olejem rzepakowym. W trakcie śledztwa ustalono jednak, że nic nie produkowano i niczego nie sprzedawano. Mimo to, uczestnicy tzw. karuzeli VAT-owskiej domagali się zwrotu podatku VAT.

- W latach 2012-2013 sprawcy wystawili ponad tysiąc fikcyjnych faktur, usiłując doprowadzić Skarb Państwa do nienależnego zwrotu podatku VAT w kwocie co najmniej 28 milionów złotych - informuje biuro prasowe KWP Katowice.

Według mundurowych podejrzanym udało się w ten sposób wyłudzić 6,5 miliona złotych.

Podczas śledztwa wyszło na jaw, że siatka firm służyła nie tylko do wyłudzania VAT-u. Wewnątrz wyprano co najmniej 153 miliony złotych. Pieniądze przyjmowano na rachunki bankowe prawdziwych firm w celu uwiarygodnienia fikcyjnych transakcji, a następnie wykonywano przelewy na rzecz kontrahentów.

Podejrzani usłyszeli kilka zarzutów

W tej sprawie Prokuratura Okręgowa w Sosnowcu skierowała do Sądu Okręgowego w Katowicach akt oskarżenia przeciwko pięciu osobom. To mieszkańcy województwa śląskiego oraz małopolskiego.

- Usłyszeli zarzuty m.in. oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości, podania nieprawdy w dokumentach, nierzetelnego prowadzenia ksiąg, nierzetelnego wystawiania faktur, poświadczenia nieprawdy i prania pieniędzy - wymienia biuro prasowe KWP Katowice.

Funkcjonariusze zabezpieczyli mienie podejrzanych o wartości 124 tys. złotych na poczet przyszłych kar. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności,

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Cwiczenia 4

Wybuch bomby w piwnicy - są ranni!

Kierowca autobusu

Kierowca autobusu oskarżony o zabójstwo 19-letniej Basi

Zaniedbane psy katowice brynow 17

Psy w boksach jak w więzieniu, bez dostępu do wody

DK86 kolizja

Zderzenie dwóch samochodów osobowych na DK86

Zatrzymanie złodzieja okradającego parafie

Złodziej, który ukradł pieniądze z parafii, zatrzymany

Potrącenie Katowice

Potrącenie na przejściu dla pieszych w Katowicach

Dłonie ze świeczką (zdjęcie ilustracyjne)

Zaginiony 31-letni Daniel nie żyje