Zakończono produkcję osobowych opli w Gliwicach. Ostatnia astra zjechała z linii produkcyjnej

Pierwszej astrze w Gliwicach towarzyszył utwór Tiny Turner: „You’re simply the best”. Po 23 latach z linii produkcyjnej zjechał ostatni samochód osobowych w historii zakładu. Ten nie zostanie jednak wygaszony. Wkrótce ruszy Stellantis Gliwice.

Materiały prasowe
Ostatni opel astra w Gliwicach

Pierwszy opel astra zjechał z linii produkcyjnej zakładu w Gliwicach 31 sierpnia 1998 roku. Biały model classic opuścił halę montażową przy dźwiękach hitu Tiny Turner: „You’re simply the best”, a pracownicy fabryki wykonali transparent z napisem: „Dokonaliśmy tego! W terminie i poniżej kosztów”.

Od tamtej pory w Gliwicach wyprodukowano 1 813 668 opli astra pięciu generacji, a w sumie 2 755 215 samochodów osobowych.

We wtorek, 30 listopada 2021 roku, zakończyła się dotychczasowa historia Opla w Gliwicach. Ostatnia astra zjechała z linii produkcyjnej przed południem. Samochód w kolorze czerwonym stanął obok swojego białego odpowiednika sprzed 23 lat. Teraz trafi do sprzedaży w Polsce.

W Gliwicach będą produkowali samochody dostawcze

Fabryka zakończyła produkcję samochodów osobowych. Nie oznacza to jednak, że zostanie wygaszona. W kwietniu 2022 roku w sąsiedniej hali ma zostać uruchomiona seryjna produkcja samochodów dostawczych. Docelowo zakład może produkować rocznie 100 000 egzemplarzy marek Opel, Fiat, Peugeot oraz Citroen. Także elektrycznych.

Zmiana i poszerzenie asortymentu marek, jak będą produkowane w gliwickiej fabryce, to efekt połączenia dwóch firm Opel Manufacturing Poland oraz PSA Manufacturing Poland. Od stycznia będą one razem tworzyły Stellantis Gliwice.

Na rynku europejskim Stellantis jest liderem wśród producentów dużych samochodów dostawczych (32 proc.). W związku z tym przyszłość zakładu w Gliwicach ma być spokojna. W związku z fuzją nie przewidziano zwolnień.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bramki na autostradzie A4

500 złotych mandatu za brak biletu na A4

Drogowa Trasa Średnicowa, Katowice

Odcinkowy pomiar prędkości na DTŚ w Katowicach

Autostrada A4, Katowice

Katowickie drogi jednymi z najbardziej ruchliwych w Polsce

Marcin Banot i Leo Urban podczas wspinaczki

Śląski Spiderman znów zaatakował Paryż. I znów mu się udało!

Przegląd samochodu zmiany 2021

Przegląd techniczny samochodu. Będą zmiany

Zabawki

Zabawka Roku 2021. Najlepsze zabawki na Dzień Dziecka

Punkt ladowania

Katowice dostały 20 nowych punktów ładowania...