Koniec weryfikacji projektów do 8. edycji Budżetu Obywatelskiego w Katowicach. Mieszkańcy zdecydują

Z 330 wniosków zgłoszonych do Budżetu, aż 77% zostało pozytywnie rozpatrzonych. O tym, które zostaną zrealizowane zdecydują mieszkańcy Katowic w specjalnym głosowaniu, które potrwa od 6 do 19 września 2021 roku.

Wodny plac zabaw na Osiedlu Tysiąclecia

Poddane pod głosowanie będą 254 propozycje, które zostały pomyślnie zweryfikowane, zarówno pod względem formalnym, jak i merytorycznym. Zdecydowana większość z nich (225) to zadania lokalne, zaś 29 dotyczy pomysłów ogólnomiejskich. Teraz już tylko od decyzji katowiczan zależy, które inwestycje powstaną w przyszłym roku.

Budżet Obywatelski zmienia miasto

W Katowicach każdego roku przybywa wartościowych projektów, które zostały zgłoszone i wybrane przez mieszkańców w ramach procedury budżetu obywatelskiego. Także i w tej edycji znalazło się wiele różnorodnych pomysłów zmieniających dzielnice i miasto. W dotychczasowych siedmiu edycjach mieszkańcy wybrali łącznie aż 873 projekty, z których miejskie służby zrealizowały już prawie 750. Z efektów tej pomysłowości i społecznego zaangażowania korzystają tysiące mieszkańców. Mam nadzieję, że poprzez liczny udział w głosowaniu katowiczanie ponownie udowodnią, że zależy im na realnym wpływaniu na swoje społeczności lokalne i najbliższe otoczenie. – podkreśla prezydent Marcin Krupa.

Projekty inwestycyjne i nie tylko

Co ciekawe, większa część projektów nie jest związana z budową czy modernizacją, a dotyczy realizacji szeregu warsztatów i festiwalowych wydarzeń kulturalnych w dzielnicach czy też poszerzenia oferty książkowej i komiksowej w bibliotekach. Oczywiście wnioski stricte inwestycyjne również znalazły się na liście projektów, na które będzie można głosować.

Pomysłodawcy zgłaszali zadania modernizacji m. in. infrastruktury drogowej (remonty dróg oraz powstanie nowych miejsc parkingowych), sportowej (m.in. powstanie ścianki tenisowej w Dolinie Trzech Stawów, wielofunkcyjnego boiska na Burowcu czy ławek fitness w parku Murckowskim) czy rowerowej (wymiana nawierzchni ścieżek rowerowych, wyznaczenia pasów oraz kontraruchu rowerowego, a także modernizacja skrzyżowań w celu bezpiecznego przemieszczania się uczestników ruchu ulicznego).

Inne projekty dotyczyły chociażby budowy placów zabaw – od tradycyjnych, przez edukacyjne, po parkourowe – czy instalacji zwiększających bezpieczeństwo w dzielnicach (monitoring, fotopułapki do walki z dzikimi wysypiskami śmieci).

Głosowanie od 6 września

Wykaz pełnej listy zgłoszonych projektów jest dostępny na stronie internetowej Urzędu Miasta Katowice, a głosowanie wystartuje 6 września.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon