Zawodnicy AZS-u AWF Katowice gotowi na igrzyska olimpijskie w Tokio

W rozpoczynających się w piątek 23 lipca igrzyskach olimpijskich w Tokio weźmie udział 11 sportowców reprezentujących na co dzień barwy AZS-u AWF Katowice. Kilku z nich ma duże szanse na przywiezienie ze stolicy Japonii medalu.

Justyna Święty

Lista zawodników katowickiej uczelni, którzy wystąpią w Tokio mogłaby być jeszcze bardziej okazała, jednak na ostatniej prostej przed startem imprezy z udziału w niej zostali wykluczeni Ewa Swoboda (kontuzja) oraz Dominika Kossakowska (perypetie związane z licencją Światowej Federacji Pływackiej). Niemniej, zawodnicy katowickiego AWF-u mogą zdobyć znaczną część medali całej polskiej reprezentacji.

Lekkoatleci po medal

Największa szanse na podium daje się młociarzom: Anicie Włodarczyk oraz Pawłowi Fajdkowi. Włodarczyk sięgało po złoto olimpijskie w 2012 oraz w 2016 roku, jednak po raz pierwszy ma okazję zrobić to jako zawodniczka katowickiego klubu. W tym roku wróciła do zmagań po dwuletniej przerwie i ostatnie występy pokazują powrót do formy multimedalistki olimpijskiej. Dla Fajdka igrzyska są imprezą przeklętą. Zawodnik, który w rzucie młotem mężczyzn osiągnął wszystko (4 złote medale MŚ, mistrzostwo Europy), jako główny faworyt dwukrotnie nie przebrnął eliminacji w najważniejszej imprezie. Młociarz w zeszłym roku przeszedł do AZS-u AWF Katowice i ta zmiana ma pomóc w wywalczeniu pierwszego olimpijskiego krążka.

Na medal w sztafecie 4x400 metrów pań z pewnością liczy Justyna Święty-Ersetic. „Aniołki Matusińskiego” pną się w światowej hierarchii i z roku na roku wykręcają coraz śmielsze rezultaty. W ostatnich dniach okazało się niestety, że Święty-Ersetic ma naderwany mięsień czworogłowy i jej występ stoi pod znakiem zapytania. Pozytywnie zaskoczyć może Joanna Jóźwik, która na IO w Rio de Janeiro zajęła 5.miejsce w biegu na 800 metrów.

Wodne szanse medalowe

W pływaniu mocno liczymy na Katarzynę Wasick, która może zdobyć medal w tej dyscyplinie sportu po 17 latach przerwy. Wasick jest jedną z najszybszych kraulowych sprinterek i basen w Tokio może okazać się bardzo szczęśliwy dla 29-latki. O szansach medalowych mówi się również w kontekście występu kajakarki Justyny Iskrzyckiej oraz szpadzistki Ewy Trzebińskiej.

Zawodnicy AZS-u AWF Katowice na IO w Tokio:

 • Justyna Iskrzycka (kajakarstwo K1 500 m, K4 500 m)
 • Paulina Guzowska (lekkoatletyka, 4x100 m)
 • Joanna Jóźwik (lekkoatletyka, 800 m)
 • Justyna Święty-Ersetic (lekkoatletyka, 400 m, 4x400 m, sztafeta mieszana)
 • Anita Włodarczyk (lekkoatletyka, rzut młotem)
 • Karol Zalewski (lekkoatletyka, 400 m, 4x400 m, sztafeta mieszana)
 • Paweł Fajdek (lekkoatletyka, rzut młotem)
 • Paulina Peda (pływanie, 100 m motylkowym, 100 m grzbietowym, sztafeta)
 • Katarzyna Wasick (pływanie, 50 m dowolnym)
 • Jakub Majerski (pływanie, 100 m motylkowym, 200 m motylkowym, sztafety)
 • Ewa Trzebińska (szermierka, szpada indywidualnie i drużynowo)

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon