Zbigniew Rokita przeznaczył statuetkę Literackiej Nagrody NIKE na pomoc Ukrainie

Wspaniały gest! Zbigniew Rokita, laureat Literackiej Nagrody NIKE za książkę "Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku", postanowił oddać statuetkę na licytację, z której dochód trafi do Polskiej Akcji Humanitarnej na akcję SOS Ukraina.

Facebook/Zbigniew Rokita
Zbigniew Rokita oddał statuetkę dla Ukrainy

Zbigniew Rokita w 2021 roku został laureatem Nagrody Literackiej Nike za książkę Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku. Jego twórczość doceniło jury oraz publiczność. Od tego momentu urodzony w Gliwicach pisarz i publicysta stał się znany w całej Polsce. Teraz postanowił tę popularność wykorzystać w szczytnym celu. Na swoim Facebooku ogłosił, że wystawił właśnie na licytację statuetkę za Literacką Nagrodę Nike. Cały dochód z licytacji trafi do Polskiej Akcji Humanitarnej na akcję SOS Ukraina.

- Tej książki i tak bez Ukraińców i Ukrainek by nie było. Śląska uczyłem się głównie na Ukrainie, podczas dziesiątków wypraw. Gdyby nie pobyty we Lwowie, Charkowie, Odessie, Kijowie, na Donbasie i w wielu innych miejscach psinco bym ze Śląska rozumiał. To tam kilkanaście lat tłumaczono mi, czym są relacje peryferia-centrum, czym są konflikty pamięci, czym jest dwujęzyczność itd. Wobec Ukraińców i Ukrainek mam ogromny dług wdzięczności i ich po prostu, tak po ludzku, strasznie lubię. Poza tym – ponoć Nike to bogini zwycięstwa - napisał Rokita

Licytacja trwa do 14 marca. Pod TYM LINKIEM

Najwyższa oferta w licytacji to na ten moment już ponad 5 tysięcy złotych.

- PS. Na specjalne życzenie mogę dopisać na statuetce „путін хуйло” lub „Русский военный корабль, иди нахуй” - ogłosił Zbigniew Rokita.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon