Ziemia Gorlicka. Wiele kultur, piękne krajobrazy, majestatyczne góry. To tu pulsuje karpating

Karpating to miejscówka, do której wędrowały karpackie ludy, którą stworzyły kultura pogórzańska, łemkowska i żydowska. Usłana górami i dolinami Ziemia Gorlicka czaruje niesamowitą naturą puszczy karpackiej, przemierzoną stopami wschodu i zachodu.

Na pograniczu Beskidu Niskiego i Pogórza, w dolinach i dorzeczach Ropy, Sękówki, Białej i Wisłoki, rozciąga się region bogaty kulturowo, historycznie i przyrodniczo. Ziemia Gorlicka, bo o niej mowa, to kraina która jak magnes przyciąga miłośników aktywności na świeżym powietrzu, pasjonatów historii i architektury, przyrodników i smakoszy. Wyróżnia ją wielokulturowość i przenikające się dziedzictwo Łemków, Pogórzan i Żydów, którzy przez wieki, wspólnie zamieszkiwali ten zakątek na granicy Małopolski i Podkarpacia.

Kopalnia Ropy Naftowej w Krygu.
fot.: Natalia Pacana-Roman

Gorlice to Miasto Światła

Stolicą regionu są Gorlice – Miasto Światła, które swoim unikatowym wynalazkiem – pierwszą uliczną lampą naftową – rozsławił Ignacy Łukasiewicz, wielki wynalazca i pionier przemysłu naftowego, który zamieszkał w Gorlicach w okresie rozkwitu, związanego z odkryciem złóż ropy naftowej. Kraina „czarnego złota” do dziś jest pełna pamiątek związanych z czasami, gdy w krajobrazie dominowały wieże wiertnicze i koniki pompowe.

Gorlice i okolice na kartach historii zapisały się także dramatycznymi wydarzeniami I wojny światowej. 2 maja 1915 r. rozegrała się tutaj Bitwa pod Gorlicami, uznana za jedną z największych na froncie wschodnim. Do dziś o bohaterach tamtych czasów przypominają rozsiane po wzgórzach i beskidzkich szczytach pierwszowojenne cmentarze – małe dzieła architektury.

Zachód Słońca
fot.: Natalia Pacana-Roman

Odpoczywając w Gorlickim, nie można pominąć Biecza, słynącego z legendarnej szkoły katów oraz dobrze zachowanej, średniowiecznej zabudowy. Warto wybrać się tutaj, by posłuchać koncertów muzyki dawnej, za sprawą wyjątkowego wydarzenia jakim jest „Kromer Festival Biecz”.

Na mapie atrakcji regionu znajduje się także Bobowa – stolica koronki klockowej. Co roku jesienią odwiedzają ją koronczarki oraz turyści z różnych stron świata, aby uczestniczyć w Międzynarodowym Festiwalu Koronki Klockowej.

Nie brakuje tu szlaków pieszych, konnych i tras rowerowych

Ziemia Gorlicka to także wyjątkowe miejsce do uprawiania sportu i rekreacji. Nie brakuje tutaj licznych szlaków pieszych, konnych i tras rowerowych, które wiodą nie tylko przez leśne ostępy, ale także przez malownicze doliny i łemkowskie wyludnione wsie.

Wizyta w pobliskim Magurskim Parku Narodowym czy spokojny spacer do górskich schronisk, to tylko nieliczne propozycje na udany urlop. Tereny te, można podziwiać także z końskiego siodła, obowiązkowo odwiedzając Stadninę Koni Huculskich „Gładyszów” w Regietowie. Zimą na turystów czekają wyciągi narciarskie w Sękowej, Małastowie, Smerekowcu oraz na Magurze Małastowskiej i trasy narciarstwa biegowego m.in. „Śnieżne trasy przez lasy”. Latem wytchnienie od upału zapewnia zbiornik Klimkówka, który ze względu na korzystny mikroklimat, jest doskonałym miejscem do uprawiania windsurfingu.

Okolica słynie także z górskich uzdrowisk i mineralnych wód leczniczych. Na kuracje i pobyty zaprasza jedno z najmniejszych polskich uzdrowisk – Wapienne oraz Wysowa Zdrój, słynąca także ze „Święta Rydza” – jednego z najbardziej znanych wydarzeń kulinarnych i kulturalnych w regionie.

Kasztel w Szymbarku
fot.: Natalia Pacana-Roman

Wart obejrzenia jest renesansowy Kasztel w Szymbarku z XVI w. – dawna siedziba rodu Gładyszów to perła polskiej architektury epoki odrodzenia.

Podróżując po powiecie, nie sposób ominąć Szlaku Architektury Drewnianej. Perły budownictwa sakralnego – cerkwie i kościoły - to zdecydowanie przepiękna wizytówka tego wielokulturowego regionu. Aż pięć z nich – kościoły w Sękowej i Binarowej oraz cerkwie w Brunarach, Kwiatoniu i Owczarach – to zabytki wyróżnione wpisem na Listę UNESCO.

Cerkiew UNESCO w Kwiatoniu
fot.: Natalia Pacana-Roman

Tu pulsuje karpating – energia do życia, odkrywania skarbu czarnego złota, źródeł zdrowotnych wód, podróży karpackich. Karpating pachnie niedźwiedzim czosnkiem, powszednim chlebem, wabi dźwiękiem klockowej koronki. Cerkwie i kościoły wybrzmiewają na znak połączenia wschodu z zachodem, a hejnał z gorlickiej wieży niesie się echem w karpackie zdroje.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon