Złodzieje luksusowych samochodów zatrzymani. Mężczyźni ukradli 8 aut wartych niemal 1,4 mln zł

Policjanci z Komendy Miejskiej w Katowicach we współpracy z kontrterrorystami z Poznania i Bydgoszczy zatrzymali 5 mężczyzn podejrzanych o kradzieże luksusowych aut i paserstwo. Podejrzani ukradli m.in. osiem samochodów wartych niemal 1,4 miliona złotych. Dotąd w sprawie zatrzymano już 26 osób.

Katowiccy policjanci przy współpracy z prokuratorem Prokuratury Okręgowej w Katowicach w lutym 2021 roku ustalili tożsamość 13 osób, które od 2012 do 2019 roku dokonało około 500 przestępstw, w tym m.in. kradzieży z włamaniami pojazdów oraz paserstw samochodów.

- Na tamten czas policjanci w ramach prowadzonego postępowania odzyskali 5 samochodów o łącznej wartości około 700 tys. złotych oraz zabezpieczyli specjalistyczne narzędzia oraz urządzenia elektroniczne służące do kradzieży pojazdów - wyjaśnia podkom. Agnieszka Żyłka, rzeczniczka prasowa katowickiej komendy policji.

Zabezpieczono wówczas m.in. 3 „walizki”, służące do bezinwazyjnego otwierania oraz uruchamiania samochodów, zagłuszarki sygnałów GPS oraz inne przyrządy służące do kradzieży pojazdów. W lutym 2021 roku zatrzymano osiem osób. Na wniosek śledczych Sąd Rejonowy w Katowicach wydał wniosek o tymczasowe aresztowanie czterech z nich.

Policjanci kontynuowali śledztwo

Współpraca policjantów z prokuratorem Prokuratury Okręgowej w Katowicach doprowadziły do zebrania materiału dowodowego. Dzięki niemu udało się ustalić tożsamość złodziei, którzy zostali aresztowani.

- Tym razem przy współpracy z policjantami z Samodzielnego Pododdziału Konterrorystycznego Policji z Poznania i Bydgoszczy katowiccy policjanci zatrzymali na terenie Śląska i województwa kujawsko-pomorskiego kolejnych 5 mężczyzn podejrzanych o kradzieże aut i i paserstwa - tłumaczy rzeczniczka prasowa.

Kolejnym dwóm podejrzanym w wieku od 31 do 46 lat przedstawiono łącznie 116 zarzutów. Zatrzymani ukradli m.in. 8 samochodów marki BMW z terenu Niemiec o wartości prawie 1,4 mln złotych. Katowiccy policjanci w wyniku w trakcie prowadzenia sprawy zabezpieczyli dwa samochody o wartości ponad 200 tys. zł. Pojazdy zostały zabezpieczone z powodu możliwego przerobienia ich znaków identyfikacyjnych.

Na czas trwającego postępowania podejrzani zostali objęci policyjnym dozorem. Policjanci zabezpieczyli także gotówkę, którą posiada podejrzani w kwocie 76 tys. złotych. Za popełnione przestępstwa, z których złodzieje uczynili sobie stałe źródło dochodu, grozi im kara do 15 lat więzienia.

26 osób zaangażowanych w sprawę

W ramach prowadzonego śledztwa ustalono tożsamość 26 osób powiązanych ze sprawą. Na chwilę obecną prokurator z Prokuratury Okręgowej w Katowicach skierował 4 akty oskarżenia wobec 8 podejrzanych W stosunku do 3 osób zapadły już prawomocne wyroki skazujące na kary pozbawienia wolności.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon