Złodzieje luksusowych samochodów zatrzymani. Mężczyźni ukradli 8 aut wartych niemal 1,4 mln zł

Policjanci z Komendy Miejskiej w Katowicach we współpracy z kontrterrorystami z Poznania i Bydgoszczy zatrzymali 5 mężczyzn podejrzanych o kradzieże luksusowych aut i paserstwo. Podejrzani ukradli m.in. osiem samochodów wartych niemal 1,4 miliona złotych. Dotąd w sprawie zatrzymano już 26 osób.

Katowiccy policjanci przy współpracy z prokuratorem Prokuratury Okręgowej w Katowicach w lutym 2021 roku ustalili tożsamość 13 osób, które od 2012 do 2019 roku dokonało około 500 przestępstw, w tym m.in. kradzieży z włamaniami pojazdów oraz paserstw samochodów.

- Na tamten czas policjanci w ramach prowadzonego postępowania odzyskali 5 samochodów o łącznej wartości około 700 tys. złotych oraz zabezpieczyli specjalistyczne narzędzia oraz urządzenia elektroniczne służące do kradzieży pojazdów - wyjaśnia podkom. Agnieszka Żyłka, rzeczniczka prasowa katowickiej komendy policji.

Zabezpieczono wówczas m.in. 3 „walizki”, służące do bezinwazyjnego otwierania oraz uruchamiania samochodów, zagłuszarki sygnałów GPS oraz inne przyrządy służące do kradzieży pojazdów. W lutym 2021 roku zatrzymano osiem osób. Na wniosek śledczych Sąd Rejonowy w Katowicach wydał wniosek o tymczasowe aresztowanie czterech z nich.

Policjanci kontynuowali śledztwo

Współpraca policjantów z prokuratorem Prokuratury Okręgowej w Katowicach doprowadziły do zebrania materiału dowodowego. Dzięki niemu udało się ustalić tożsamość złodziei, którzy zostali aresztowani.

- Tym razem przy współpracy z policjantami z Samodzielnego Pododdziału Konterrorystycznego Policji z Poznania i Bydgoszczy katowiccy policjanci zatrzymali na terenie Śląska i województwa kujawsko-pomorskiego kolejnych 5 mężczyzn podejrzanych o kradzieże aut i i paserstwa - tłumaczy rzeczniczka prasowa.

Kolejnym dwóm podejrzanym w wieku od 31 do 46 lat przedstawiono łącznie 116 zarzutów. Zatrzymani ukradli m.in. 8 samochodów marki BMW z terenu Niemiec o wartości prawie 1,4 mln złotych. Katowiccy policjanci w wyniku w trakcie prowadzenia sprawy zabezpieczyli dwa samochody o wartości ponad 200 tys. zł. Pojazdy zostały zabezpieczone z powodu możliwego przerobienia ich znaków identyfikacyjnych.

Na czas trwającego postępowania podejrzani zostali objęci policyjnym dozorem. Policjanci zabezpieczyli także gotówkę, którą posiada podejrzani w kwocie 76 tys. złotych. Za popełnione przestępstwa, z których złodzieje uczynili sobie stałe źródło dochodu, grozi im kara do 15 lat więzienia.

26 osób zaangażowanych w sprawę

W ramach prowadzonego śledztwa ustalono tożsamość 26 osób powiązanych ze sprawą. Na chwilę obecną prokurator z Prokuratury Okręgowej w Katowicach skierował 4 akty oskarżenia wobec 8 podejrzanych W stosunku do 3 osób zapadły już prawomocne wyroki skazujące na kary pozbawienia wolności.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Seryjni włamywacze

Katowiccy policjanci zatrzymali seryjnych włamywaczy

Policja

Policjanci poszukują świadków śmiertelnego potrącenia

Złodziej szczoteczek elektrycznych

Policjanci poszukują złodzieja szczoteczek elektrycznych

Policja Katowice

Policjanci pomogli kobiecie, która dostała ataku epilepsji

Cwiczenia 4

Wybuch bomby w piwnicy - są ranni!

Bmw, którym poruszał się paser w Katowicach

Kierował skradzionym bmw. Teraz odpowie za paserstwo

Dworzec PKP Katowice

Alarm i ewakuacja dworca kolejowego w Katowicach