Zmarł wieloletni dyrektor artystyczny i reżyser Teatru Śląskiego, Tadeusz Bradecki. Pochodził z Zabrza

Nie żyje pochodzący z Zabrza reżyser teatralny i były dyrektor artystyczny Teatru Śląskiego w Katowicach, Tadeusz Bradecki. Zmarł w wieku 67 lat.

Przemysław Jendroska/Teatr Śląski
Tadeusz Bradecki (1955-2022)

Zmarł związany z wieloma teatrami w Polsce, w tym z Teatrem Śląskim w Katowicach aktor i reżyser Tadeusz Bradecki, pochodzący z Zabrza.

Aktor, reżyser, szef

Urodził się 2 stycznia 1955 r. W wieku 22 lat ukończył ukończył wydział aktorski krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, rok przed trzydziestką w tej samej uczelni otrzymał dyplom reżysera dramatu.

Od początku swej działalności związany był ze Starym Teatrem w Krakowie, najpierw jako aktor, następnie jako reżyser, a ostatecznie jako dyrektor naczelny i artystyczny krakowskiej sceny. W latach 2003–2007 był także reżyserem Teatru Narodowego w Warszawie. W roku 1998 roku jako pedagog związał się z PWST w Krakowie.

Był laureatem Nagrody im. Leona Schillera i Nagrody im. Konrada Swinarskiego oraz dwukrotnym laureatem Złotego Yorika za przedstawienia szekspirowskie. Otrzymał także nagrodę Sekcji Krytyków Teatralnych Polskiego Ośrodka ITI UNESCO za popularyzację polskiej kultury teatralnej za granicą.Jako reżyser zrealizował ponad sto przedstawień w teatrach polskich i zagranicznych (m.in. w Korei, Kanadzie, Francji i Austrii). Wiele z nich zostało nagrodzonych, przede wszystkim za reżyserię, w najważniejszych polskich konkursach i na festiwalach teatralnych – Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych we Wrocławiu, Kaliskich Spotkaniach Teatralnych, Opolskich Konfrontacjach Teatralnych „Klasyka Polska", Ogólnopolskim konkursie na najlepszą inscenizację dzieł dramatycznych Szekspira czy Ogólnopolskim Festiwalu Komedii Talia w Tarnowie.

Grał u Kieślowskiego i Konwickiego

Jego osobowość artystyczną szybko docenili też twórcy filmowi i telewizyjni, zagrał m.in. u:

  • Krzysztofa Kieślowskiego („Amator", „Bez końca"),
  • Krzysztofa Zanussiego („Constans", „Rok spokojnego słońca", „Życie za życie", „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową", „Rewizyta"),
  • Tadeusza Konwickiego („Dolina Issy").

Tadeusz Bradecki był także autorem dramatów (m.in. „Wzorzec dowodów metafizycznych", „Nokturn", „Saragossa"). W minionym roku jego felietony pisane przez lata dla miesięcznika „Dialog" ukazały się drukiem pod tytułem „Koniec końców".

Dyrektor w Teatrze Śląskim

Od 2007 do 2013 roku Tadeusz Bradecki pełnił w Teatrze Śląskim im. Wyspiańskiego w Katowicach funkcję dyrektora artystycznego. - To za jego dyrekcji i z jego inicjatywy w Teatrze Śląskim m.in. gościnnie prezentowano spektakle z prestiżowych europejskich scen (projekt Europejska Witryna Teatralna), a zespół z Katowic prezentował swoje tytuły przed publicznością m.in. Hiszpanii, Francji i Węgier - wspomina go zespół Teatru Śląskiego.

W czasie swojej pracy w Teatrze Śląskim na katowickiej scenie wyreżyserował "Polterabend" (2008) wg tekstu S. Mutza oraz dwa tytuły Szekspira: „Poskromienie złośnicy" (2009) i „Wszystko dobre, co się dobrze kończy" (2010). Jego ostatnim przedstawieniem w Teatrze Śląskim była „Sztuka" Yasminy Rezy na Scenie w Malarni (2017), która do teraz jest w repertuarze.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon