Będą zmiany w parku Kościuszki. W planach są sztuczna rzeka i woliera dla ptaków. Wiadomo już, kto przygotuje projekt

Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach wyłonił zwycięzcę przetargu na projekt nowej przestrzeni rekreacyjnej. Koncepcję poznamy najpóźniej za sześć miesięcy.

UM Katowice
Katowice Park Kościuszki

Nowe atrakcje w parku Kościuszki

Jedno z popularnych wśród mieszkańców miejsc rekreacji wkrótce przejdzie małą metamorfozę. Jak zapowiada Urząd Miasta, w przyszłości miejsce to będzie jeszcze ciekawsze.

Park Kościuszki to jedno z ulubionych miejsc wypoczynku mieszkańców Katowic. Chcemy jeszcze bardziej uatrakcyjnić to miejsce, stąd pomysł na stworzenie sztucznej rzeki oraz woliery dla ptaków. W związku z tym Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach, który opiekuje się parkiem, rozstrzygnął przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej dla takich inwestycji. Ich szacunkowa wartość to ok. 5 mln zł oznajmił Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Zakład Zieleni Miejskiej założył, że na tę cześć zadania przeznaczy 200 tys. zł. Najdroższa złożona do przetargu oferta została wyceniona na 188 tys. zł, natomiast najtańsza na około 147 tys. zł. Zleceniodawcy zdecydowali się na wybór wykonawcy - firmy Amaya Architekci z Katowic. Przedsiębiorstwo będzie odpowiedzialne za:

  • opracowanie koncepcji projektowych
  • opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej
  • uzyskanie pozwoleń konserwatorskich
  • uzyskanie pozwolenia na budowę

Projekt poznamy do sześciu miesięcy od dnia podpisania umowy, a sama inwestycja ma zostać zakończona w 2024 roku. Wykonawcy muszą pamiętać o założeniach, jakie przyświecają zadaniu.

Chcemy, by projekt był innowacyjny, uwzględniał aktualne trendy w projektowaniu oraz był zgodny z zasadami zrównoważonego rozwoju tłumaczy Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach. - Rozwiązania te muszą być spójne z założeniami idei adaptacji do zmian klimatu – projektant będzie musiał zwrócić szczególną uwagę m.in. na właściwy dobór gatunkowy roślin oraz ich zapotrzebowanie na utrzymanie i pielęgnację. Nowe zagospodarowanie terenu objętego opracowaniem powinno być też spójne z istniejącym krajobrazem - dodaje.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon