Złagodzenie obostrzeń covidowych od 1 marca. Maseczki jednak zostają

Minister zdrowia Adam Niedzielski oraz premier Mateusz Morawiecki zorganizowali konferencję prasową, na której ogłosili przełomowe zmiany dotyczące obostrzeń. Od 1 marca 2022 r. dotychczasowe restrykcje przestają obowiązywać, z kilkoma wyjątkami.

fot. Ministerstwo Zdrowia
Adam Niedzielski MZ

W środę, 23 lutego 2022 r. odbyła się konferencja prasowa, na której minister zdrowia Adam Niedzielski wraz z premierem Mateuszem Morawieckim ogłosili zniesienie obostrzeń od 1 marca.

- Decyzja, którą dziś komunikujemy jest oparta na wnikliwej analizie trendów epidemicznych i sytuacjach w szpitalach, ale też innych informacji, które braliśmy pod uwagę. Od 1 marca znosimy większość restrykcji, które mają charakter gospodarczy, zostają jedynie restrykcje które mają charakter epidemiczny - wyjaśniał Niedzielski.

Jakie obostrzenia będą nadal obowiązywać po 1 marca?

Zgodnie ze słowami ministra zdrowia restrykcje, które nadal będą obowiązywać, mają charakter epidemiczny.

  • noszenie maseczek w przestrzeniach zamkniętych,
  • izolacja i kwarantanna dla współdomownika,
  • kwarantanna przyjazdowa - obowiązuje osoby bez ważnego paszportu covidowego.

Niedzielski wyjaśnił, że podjęta decyzja ma związek z kontynuacją trendów spadkowych. Podczas szczytu fali Omikrona odnotowywano około 60 tys. zakażeń. W poprzednich tygodniach ministerstwo raportowało o spadkach powyżej 30 procent liczby zakażonych.

Kolejnym argumentem za zniesieniem obostrzeń był względnie wysoki poziom zaszczepienia oraz przechorowania koronawirusa.

- Obserwowaliśmy wyraźny wzrost stopnia immunizacji w grupach, które poddaliśmy analizie. Na początek wskaźniki były na poziomie 50-60 proc. Ostatnie badanie przeprowadzone pod koniec ubiegłego roku wykazało, że wskaźnik ten przekraczał 80 proc. W tej chwili zakładamy, że wynosi on powyżej 90 proc. Oznacza to, że jesteśmy zabezpieczeni przed ewentualnymi nawrotami w przypadku tych mutacji, z którymi mieliśmy do czynienia - podsumował Niedzielski.

Sytuacja epidemiczna będzie na bieżąco monitorowana przez ministerstwo i kolejne decyzje związane ze znoszeniem obostrzeń o charakterze epidemicznym będą podejmowane na bieżąco.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon