Żółte naklejki na przejazdach kolejowych ratują życie. Sprawdź, o co w nich chodzi

Wiesz, że na praktycznie każdym przejeździe kolejowym w Polsce są umieszczone żółte naklejki? Sprawdź, gdzie ich szukać i jak mogą pomóc uratować życie i zdrowie.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oznakowały 14 tys. przejazdów kolejowo-drogowych w Polsce specjalnymi żółtymi naklejkami z informacjami, które ratują życie w niebezpiecznych sytuacjach na torach.

W 2021 roku (dane do 30 czerwca) było 3329 zgłoszeń z wykorzystaniem Żółtej Naklejki PLK. W 215 przypadkach wprowadzone zostało ograniczenie prędkości pociągu do max 20 km/h i wydane polecenie ostrożnej jazdy. W 78 przypadkach konieczne było wstrzymanie ruchu w obrębie danego przejazdu.

W 2020 roku operatorzy numeru 112 odebrali 5707 zgłoszeń z wykorzystaniem naklejki. Dzięki temu, 438 razy ograniczono prędkość, a 167 razy wstrzymano ruch, co ocaliło zdrowie i życie podróżujących samochodami i koleją.

Czym jest Żółta Naklejka?

Indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu, a także numer alarmowy 112 oraz numery „awaryjne” do informowania o usterkach na przejazdach znajdują się na żółtej naklejce.

Gdzie jest umieszczona Żółta Naklejka?

Żółte naklejki przyklejono na wewnętrznej stronie krzyży Św. Andrzeja. Na przejazdach z rogatkami (kat. A i B) naklejki są na napędach rogatkowych (słupkach, do których przymocowane jest ramię rogatki).

Jakie dane są na Żółtej Naklejce?

Na żółtej naklejce umieszczonej na przejeździe są trzy podstawowe dane:

  • indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego – przypisany jest do konkretnego przejazdu. Dzięki niemu podczas interwencji operator numeru 112 szybko lokalizuje przejazd na sieci kolejowej i w terenie. Specjalnie stworzonym łączem powiadamia też służby PLK. Następnie wstrzymany zostaje ruch pociągów i ograniczona możliwość zdarzenia.
  • numer alarmowy 112 – służy do zgłaszania wypadków lub awarii samochodu na przejeździe.
  • numery do służb technicznych „w razie awarii” – to numery do informowania o usterce urządzeń, uszkodzeniu oznakowania na przejeździe kolejowo-drogowym, jeśli nie ma bezpośredniego zagrożenia życia.

Prawie tysiąc przejazdów kolejowych w woj. śląskim

Na terenie woj. śląskiego jest 979 przejazdów kolejowo-drogowych. Każdy z nich jest oznakowany i zabezpieczony w zależności od kategorii:

  • rogatkami,
  • sygnalizacją świetlną
  • znakiem stop.

Ważne, aby każdy kierowca stosował się do przepisów ruchu drogowego i zachował ostrożność przy przejeżdżaniu przez tory. Gwarantuje to bezpieczeństwo przejazdu

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Alicja Omięcka

Podwyżki dla pracowników Kolei Śląskich już od 1.10.2021!

WSS nr 3 w Rybniku

Nadzieja dla jednego z najbardziej zadłużonych szpitali

Cwiczenia 4

Wybuch bomby w piwnicy - są ranni!

Marcin Banot i Leo Urban podczas wspinaczki

Śląski Spiderman znów zaatakował Paryż. I znów mu się udało!

Przegląd samochodu zmiany 2021

Przegląd techniczny samochodu. Będą zmiany

Dolina Trzech Stawów, Katowice

Dolina Trzech Stawów. Gdzie zjeść, imprezować

Zabawki

Zabawka Roku 2021. Najlepsze zabawki na Dzień Dziecka