Zrobił to! Jan-Krzysztof Duda wygrał Puchar Świata w szachach

Wielki sukces polskich szachów. Jan-Krzysztof Duda pokonał Sergieja Karakina i zdobył Puchar Świata!

JK Duda fb

Triumf w półfinale imprezy nad aktualnym mistrzem świata, Magnusem Carlsenem wcale nie był ostatnim słowem wypowiedzianym przy planszy przez szachistę Wasko Hetman GKS Katowice. Jan-Krzysztof Duda oczarował wszystkich jeszcze raz i w decydującym pojedynku pokonał Ukraińca, Sergieja Karjakina, kolejnego z arcymistrzów tej dyscypliny, byłego najlepszego szachistę świata.

Remis i wygrana

Finałowe starcie rozpoczęło się dla Polaka bardzo korzystnie, bo od remisu. Nierozstrzygnięte starcie w sytuacji, gdy gra się czarnymi jest potocznie uważane za mały sukces. Gdy role się odwróciły, Karjakin był już bez szans i musiał poddać partię.

Historyczny sukces

Jan-Krzysztof Duda jest pierwszym Polakiem w dziejach, który wygrał najbardziej prestiżowy turniej szachowy świata. Za zwycięstwo w zawodach zawodnik GKS-u Katowice otrzyma pokaźną nagrodę pieniężną (110 tysięcy złotych). Duda, już wygraną w ½ finału zawodów w Soczi, zapewnił sobie udział w Turnieju Pretendentów, który wyłoni przeciwnika dla Magnusa Carlsena lub Jana Nepomniaszczyja w walce o mistrzostwo świata. Sukces 23-latka to największe wydarzenie w historii powojennych szachów w Polsce.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon