Zwycięzca Konkursu Chopinowskiego, Bruce (Xiaoyu) Liu, wystąpi z NOSPR już w październiku

Bruce (Xiaoyu) Liu z Kanady, decyzją jury Konkursu Chopinowskiego dla pianistów, został zwycięzcą tegorocznej edycji tego słynnego na świecie konkursu, rozgrywanego w Warszawie. Decyzję ogłoszono 20 października 2021 r., a już niebawem kanadyjskiego pianistę będzie można posłuchać w Katowicach.

Fot. Darek Golik / NIFC
Bruce (Xiaoyu) Liu

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina cieszy się wielką estymą w świecie muzyki klasycznej. Melomani z całego świata z zapartym tchem obserwują rywalizację pianistów. Tak też było w tym roku. W środę 20 października 2021 r. zakończyła się część konkursowa 18. edycji tego wydarzenia. Zwycięzcą - laureatem I nagrody - został Bruce (Xiaoyu) Liu, Kanadyjczyk pochodzenia azjatyckiego. To 24-letni pianista urodzony w Paryżu.

Do udziału w konkursie zakwalifikowano 87 pianistów z 18 krajów (w tym siedemnastu kolejny już raz) – dziewięciu z pominięciem eliminacji (jako laureatów prestiżowych konkursów pianistycznych w latach ubiegłych) i 78 po przeprowadzonych w lipcu 2021 eliminacjach. Przesłuchania konkursowe zostały podzielone na trzy etapy, które odbyły się w dniach: 3–7 października, 9–12 października oraz 14–16 października.

W dniach 21–23 października odbędą się trzy koncerty laureatów Konkursu Chopinowskiego w Warszawie, w Filharmonii Narodowej.

Już jednak 26 października Bruce (Xiaoyu) Liu wystąpi w Katowicach! Stolica woj. śląskiego będzie pierwszym przystankiem na jego zwycięskiej trasie po konkursie. Pianista z Kanady zagra z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. Artysta w sali koncertowej będzie grał na instrumencie Fazioli, tym samym, na którym grał podczas przesłuchań. Niestety, wszystkie bilety na ten występ zostały już wyprzedane.

Koncert laureata I nagrody XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina

NOSPR, Katowice, plac Kilara 1,

26 października 2021 r. (wtorek), godz. 19.30

bilety: 80-200 zł (wyprzedane)

W pierwszej części koncertu zabrzmią solowe dzieła Fryderyka Chopina. W drugiej części usłyszymy jeden z dwóch koncertów fortepianowych Fryderyka Chopina w wykonaniu Bruce'a (Xiaoyu) Liu. Orkiestrą będzie dyrygował Victorien Vanoosten, a koncert poprowadzi Jacek Hawryluk.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zostanie rozbudowane

Twórcy spektaklu "Pokora" w Teatrze Śląskim

"Pokora" Twardocha na scenie Teatru Śląskiego

Bii G Pii G Tauron nowa muzyka

Katowice. Tauron Nowa Muzyka ogłasza sześciu nowych artystów

Damian Kocur

Damian Kocur otrzymał statuetkę podczas Gali Empiku

Tauron Nowa Muzyka

Program festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice 2021

Cwiczenia 4

Wybuch bomby w piwnicy - są ranni!

Dolina Trzech Stawów, Katowice

Dolina Trzech Stawów. Gdzie zjeść, imprezować