Zwycięzca Konkursu Chopinowskiego, Bruce (Xiaoyu) Liu, wystąpi z NOSPR już w październiku

Bruce (Xiaoyu) Liu z Kanady, decyzją jury Konkursu Chopinowskiego dla pianistów, został zwycięzcą tegorocznej edycji tego słynnego na świecie konkursu, rozgrywanego w Warszawie. Decyzję ogłoszono 20 października 2021 r., a już niebawem kanadyjskiego pianistę będzie można posłuchać w Katowicach.

Fot. Darek Golik / NIFC
Bruce (Xiaoyu) Liu

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina cieszy się wielką estymą w świecie muzyki klasycznej. Melomani z całego świata z zapartym tchem obserwują rywalizację pianistów. Tak też było w tym roku. W środę 20 października 2021 r. zakończyła się część konkursowa 18. edycji tego wydarzenia. Zwycięzcą - laureatem I nagrody - został Bruce (Xiaoyu) Liu, Kanadyjczyk pochodzenia azjatyckiego. To 24-letni pianista urodzony w Paryżu.

Do udziału w konkursie zakwalifikowano 87 pianistów z 18 krajów (w tym siedemnastu kolejny już raz) – dziewięciu z pominięciem eliminacji (jako laureatów prestiżowych konkursów pianistycznych w latach ubiegłych) i 78 po przeprowadzonych w lipcu 2021 eliminacjach. Przesłuchania konkursowe zostały podzielone na trzy etapy, które odbyły się w dniach: 3–7 października, 9–12 października oraz 14–16 października.

W dniach 21–23 października odbędą się trzy koncerty laureatów Konkursu Chopinowskiego w Warszawie, w Filharmonii Narodowej.

Już jednak 26 października Bruce (Xiaoyu) Liu wystąpi w Katowicach! Stolica woj. śląskiego będzie pierwszym przystankiem na jego zwycięskiej trasie po konkursie. Pianista z Kanady zagra z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. Artysta w sali koncertowej będzie grał na instrumencie Fazioli, tym samym, na którym grał podczas przesłuchań. Niestety, wszystkie bilety na ten występ zostały już wyprzedane.

Koncert laureata I nagrody XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina

NOSPR, Katowice, plac Kilara 1,

26 października 2021 r. (wtorek), godz. 19.30

bilety: 80-200 zł (wyprzedane)

W pierwszej części koncertu zabrzmią solowe dzieła Fryderyka Chopina. W drugiej części usłyszymy jeden z dwóch koncertów fortepianowych Fryderyka Chopina w wykonaniu Bruce'a (Xiaoyu) Liu. Orkiestrą będzie dyrygował Victorien Vanoosten, a koncert poprowadzi Jacek Hawryluk.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon