18 listopada rozpocznie się Jarmark Bożonarodzeniowy w Katowicach. Minipark świateł dodatkową atrakcją

- Nie wyobrażam sobie, żeby nie było wcale Jarmarku Bożonarodzeniowego w Katowicach - mówi prezydent Marcin Krupa. Więc mimo oszczędności w mieście, impreza będzie. I to rekordowo długa, bo zakończy się dopiero 8 stycznia 2023 roku.

Od 18 listopada do 8 stycznia potrwa tegoroczna edycja Jarmarku Bożonarodzeniowego. Przygotowano wiele unikalnych wydarzeń i rozrywek, z których będą mogli skorzystać mieszkańcy Katowic i okolic.

– Katowicki Jarmark Bożonarodzeniowy to już tradycja, dlatego mimo wdrażanych oszczędności nie wyobrażamy sobie, by nie było go wcale. To atrakcja, z której korzystają nie tylko mieszkańcy naszego miasta, ale i całej Metropolii. Warto go odwiedzić, by poczuć atmosferę świąt, skorzystać z atrakcji, czy też zrobić świąteczne zakupy. Zapraszam na katowicki jarmark, który na naszym Rynku startuje już 18 listopada i potrwa do 8 stycznia – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – W tym roku dodatkowa atrakcją jarmarku będzie minipark świateł. Będzie to ogrodzony teren z rozświetlonymi figurami bożonarodzeniowymi. Dzięki temu, że oświetlenie jest LED-owe koszt zużycia prądu jest niewielki – dodaje prezydent.

Montaż jarmarku wystartował 2 listopada. Na płycie katowickiego Rynku już zaczęły pojawiać się charakterystyczne domki, w których zlokalizowane będą stoiska. W tym roku będzie ich 80.

80 stoisk na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Katowicach

Na jarmarkowych stoiskach zagoszczą unikatowe wyroby i najróżniejsze pyszności, sporo nowości, ale również pozycje obowiązkowe na przedświątecznej liście zakupów! W tym roku znajdziemy przede wszystkim wyroby artystyczne i rękodzielnicze, które doskonale sprawdzą się jako świąteczne podarunki dla najbliższych jak również dekoracja domu i wigilijnego stołu. Pojawią się m.in.: świąteczne ozdoby, ceramika artystyczna, bombki szklane, świeczniki, anioły, bombki ręcznie malowane, artystyczne wyroby z drewna, szkła, ceramiki i minerałów. Wizyta na katowickim jarmarku będzie okazją, by kupić bombki szklane z częstochowskiej manufaktury, a także ceramiczne kwiatki, bombki i grzybki z węgierskiej manufaktury z Budapesztu.

Na Jarmarku Bożonarodzeniowym nie obejdzie się bez pyszności - na stoiskach znajdziemy podpłomyki alzackie, owoce w czekoladzie, langosze, churrosy, kurtosze, orzeszki prażone, pieczone kartofle, bigos z dziczyzny, pierogi, żurek, fasolka, bogracz, barszcz czerwony, pajdę ze smalcem, wyroby włoskie, salami, cantuchi, szynki parmeńskie, oliwki, suszone wędliny, chleb, sękacze, chałwę słonecznikową. Dla miłośników trunków dostępne będą ekologiczne polskie regionalne wina, wino grzane, herbata zimowa, nalewki śląskie, wino Bio, likiery, poncze a także herbaty i kawy z całego świata.

Dodatkowo na jarmarku pojawi się tak zwana Strefa Ukraińska – Lwów. Będzie to 5 domków, w których znajdziemy taki asortyment jak: ręcznie robiona biżuteria z koralików, ceramika, magnesy, skóry, ręcznie robione zabawki, szklane świeczniki, ozdoby choinkowe wykonane ze szkła.

Atrakcje Jarmarku Bożonarodzeniowego

Na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Katowicach podczas każdej edycji pojawiają się niecodzienne atrakcje, dostępne dla widzów tylko raz w roku i tylko w Katowicach. Oprócz wiktoriańskiej karuzeli, bożonarodzeniowej szopki wykonanej ze słomy czy drewnianego pociągu, do którego będzie można wejść, by pooglądać sceny z polskich bajek dostępna będzie także bajkowa wioska, tj. drewniane domki ze specjalnie zaprojektowanymi, unikatowymi sceneriami. Zobaczyć w nich będzie można: zespół św. Mikołaja śpiewający i grający na instrumentach, śpiewającego, ołowianego żołnierzyka, chór aniołków, chatkę trolli i skrzatów, warsztat stolarski elfów, a nawet sklep z misiami.

Organizatorzy jarmarku każdego roku starają się zaskoczyć odwiedzających czymś nowym i niespotykanym. Sam jarmark to nie tylko możliwość zrobienia przedświątecznych zakupów, ale także szereg wydarzeń towarzyszących. Na terenie Jarmarku znajdować się będzie scena, na której występować będą artyści na żywo. Będą to nie tylko koncerty, ale także przeróżne pokazy – opisuje Marta Chmielewska, naczelnik wydziału promocji.

Na przejażdżkę dookoła Jarmarku zabierze nas polarny ekspres – elektryczna kolejka, która będzie woziła dzieci po terenie wydarzenia. Pojawi się także Minipark Świateł, czyli teren o wymiarach 14 na 14 metrów z rozświetlonymi figurami bożonarodzeniowymi. Natomiast na placu Teatralnym, podobnie jak w ubiegłym roku, stanie koło widokowe – tzw. młyńskie koło. Będzie ono dostępne w terminie od 18 listopada do 26 lutego.

Lodowisko tym razem na ul. Mickiewicza

Podobnie jak w latach ubiegłych, dla tych, którzy chcą rozruszać się po zjedzonych piernikach czekać będzie lodowisko. Sezonowa tafla, której montaż rozpoczął się na początku listopada również zostanie uruchomiona od piątku 18 listopada. Lodowisko w tym roku będzie miało wymiary 10 na 40 metrów i zlokalizowane zostanie na ulicy Mickiewicza, tuż obok DH Skarbek.

Podobnie jak w latach poprzednich będziemy udostępniać lodowisko bezpłatnie dla wszystkich posiadających swoje łyżwy. Dla osób bez własnego sprzętu będzie działała płatna wypożyczalnia łyżew. Lodowisko planujemy utrzymać do końca lutego, chyba, że warunki atmosferyczne pozwolą dłużej – mówi Daniel Muc, dyrektor MOSiR Katowice.

Lodowisko będzie czynne codziennie w godzinach 8.00-20.00 i będzie obsługiwane przez pracowników MOSiR Katowice, którzy zadbają o taflę.

Harmonogram jarmarku (uwaga, termin niektórych wydarzeń może ulec zmianie):

  • 18.11.2021 r. (piątek) OTWARCIE JARMARKU
  • 6.12.2022r. - spotkanie ze Św. Mikołajem
  • 9.12.2022r. - Parada Mikołajkowa
  • 31.12.2022r. - Pożegnanie Starego Roku i powitanie Nowego Roku – zabawa z didżejem
  • 8.01.2023 r. (niedziela) ZAKOŃCZENIE JARMARKU
Katowice Szopienice huta

Może Cię zainteresować:

Szopienicki Uthemann. Nasz mały śląski Czarnobyl. Zobacz na zdjęciach z drona, jak dziś wyglądają pozostałości po hucie

Autor: Katarzyna Pachelska

08/11/2022

Spiż, Katowice

Może Cię zainteresować:

Popularna katowicka dyskoteka zostanie zamknięta? Właściciel ma czas do końca roku

Autor: Katarzyna Pachelska

07/11/2022

Okolice ul. Hierowskiego Katowice

Może Cię zainteresować:

18-piętrowe wieżowce między fińskimi domkami? Mieszkańcy Kostuchny protestują

Autor: Katarzyna Pachelska

07/11/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Rynek, Katowice

Diabelski młyn jednak będzie nadal działać na Rynku

Jarmark na Nikiszu 2022

Trwa Jarmark na Nikiszu 2022. Magiczna atmosfera

Jarmark, Katowice Rynek

Jarmark Bożonarodzeniowy rekordowo długi

Jarmark Bożonarodzeniowy w 2019 w Katowicach

Jarmark Bożonarodzeniowy w Katowicach zacznie się 19.11

Dramagedon Zbrosławice

Dramagedon, czyli trzy kilometry Dramy. W kajakach

Plac Mozaikowy przy hali Kapelusz, Park Śląski

Park Śląski. Plac za Kapeluszem został odnowiony

Strefa Carnall, Zabrze

Nowa atrakcja turystyczna na Śląsku - Strefa Carnall