18-piętrowe wieżowce między fińskimi domkami? Mieszkańcy Kostuchny protestują

Nawet 18-piętrowe bloki może wybudować firma Millenium Inwestycje na działce przy ul. Hierowskiego w katowickiej dzielnicy Kostuchna, wśród domków fińskich, domów jednorodzinnych i niskich lub średnich apartamentowców. Mieszkańcy Kostuchny zjednoczyli się i protestują. - Nie przeciwko budowie osiedla, bo my wiemy, że miasto musi się rozwijać, ale przeciwko budowie aż tak wysokich bloków - mówi ze łzami w oczach Klaudia Robek, jedna z organizatorek protestu.

Na działce przylegającej do budynku przy ul. Hierowskiego 2 i terenu marketu Lidl w katowickiej dzielnicy Kostuchna ma powstać nowe osiedle. Chce je wybudować firma Millenium Inwestycje, budowniczy pobliskiego ekskluzywnego osiedla Bażantowo.

56-metrowy blok chce postawić przy Hierowskiego firma Millenium Inwestycje

Spółka Millenium Inwestycje złożyła 14 września 2022 r. do Urzędu Miasta Katowice wniosek o udzielenie pozwolenia na "budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego wraz z garażem wielostanowiskowym" na działkach nr 814/36, 742/36, 727/36 przy ul. Hierowskiego. Wniosek jest obecnie "w trakcie rozpatrywania". Wysokość budynku ma wynosić 56 m, w sumie będzie tu 340 mieszkań i 417 miejsc parkingowych. Kilka dni później, 19 września, firma złożyła wniosek o pozwolenie na rozbiórkę budynków magazynowych, znajdujących się na działce o numerze 742/36.

Jednak na nowym osiedlu ma być już mniej ekskluzywnie niż na Bażantowie, za to bardziej wielkomiejsko, bo deweloper zaplanował tu nawet aż 18-piętrowe bloki. Na co pozwala mu plan zagospodarowania przestrzennego dla tej okolicy, uchwalony w 2007 roku, za kadencji byłego prezydenta Piotra Uszoka, nota bene mieszkańca Kostuchny. Plan umożliwia tak wysoką zabudowę w dzielnicy willowej, jaką jest Kostuchna. Przeciwko tej inwestycji protestują mieszkańcy okolicznych domów oraz całej Kostuchny. Przyłączyli się do nich nawet lokatorzy Bażantowa.

Jedną z organizatorek protestu jest położna Klaudia Robek, która całe życie mieszka w niedużym domu przy ul. Armii Krajowej, wybudowanym w latach 60. XX w. przez jej rodziców na miejscu domku fińskiego, który spłonął. Jej domek otaczają inne malutkie domy fińskie. Stworzona tu enklawa tych domów nadaje okolicy sielski klimat. I wśród nich oraz innych domów jednorodzinnych ma wyrosnąć 18-piętrowy gigant.

"Dla nas budowa tak wysokich bloków w tym miejscu to tragedia"

- My nie jesteśmy przeciwni budowie osiedla, bo wiemy, że miasto musi się rozwijać. Chodzi nam o wysokość bloku. Na razie inwestor chce wybudować jeden, ale doszły nas słuchy, że w planach ma aż 6 18-piętrowych bloków - mówi Klaudia Robek. - Nawet nie chcę sobie wyobrażać, co się będzie tu działo w godzinach szczytu, jak już teraz są olbrzymie korki. 18-piętrowe bloki nie mają mieć na nich wpływu na zacienienie, natężenie ruchu, hałas? Najpierw przez kilka lat budowa dzień w dzień i w soboty, a później te wszystkie samochody, jeżdżące przez małą ul. Hierowskiego i niewiele większą Armii Krajowej. Dla nas budowa tak wielkich bloków w tym miejscu to jest tragedia. Ja sobie nie wyobrażam tutaj życia - mówi Klaudia Robek ze łzami w oczach.

- Całe życie uczciwie pracuję, i to człowieka najbardziej boli, że przyjdą takie osoby jak ci deweloperzy i niszczą ci życie. Kto będzie chciał kupić dom czy mieszkanie stojące pod blokiem 18-piętrowym? - pyta retorycznie organizatorka protestu. - Wartość naszej nieruchomości spadnie. Podejrzewam, że o to tu chodzi, żeby nas w końcu wykupić za marne pieniądze i zbudować tutaj następny blok. Wiem, że biznes to biznes i w biznesie uczuć nie ma, ale na litość boską, Polacy, opamiętajmy się. Przecież istnieje też coś takiego jak ludzkie współczucie czy zrozumienie. Czy wszystkich musimy w tej Polsce zniszczyć w ten sposób? - dodaje Robek.

Mieszkańcy dzielnicy obawiają się też, że właściciel działki obok planowanej budowy, również wielki katowicki deweloper, TDJ Estate (inwestor m.in. Pierwszej Dzielnicy, osiedla Dobrynów w Brynowie czy Osiedla Franciszkańskiego w Ligocie), ośmielony działaniem Millenium Inwestycje, na swoim terenie też postawi tak wysokie wieżowce mieszkalne. Na razie TDJ Estate wystosowało 9 września 2022 r. wniosek do Urzędu Miasta Katowice o pozwolenie na rozbiórkę budynku magazynowego na działce przy ul. Hierowskiego 4 (konkretnie chodzi o działkę nr 400/36).

Mieszkańcy Kostuchny organizują petycję i 9 listopada protest w dzielnicy

Mieszkańcy Kostuchny planują wystosować petycję do prezydenta Marcina Krupy, w której wyrażają sprzeciw wobec zamierzenia budowy wieżowców przy ul. Hierowskiego. Podpisy na liście poparcia petycji zbierają w kilku miejscach w dzielnicy. Utworzyli też profile i grupy na Facebooku:

Organizują też akcję w samej Kostuchnie. 9 listopada 2022 r. (środa) w godzinach 15.30-16.30 planują zgromadzenie w parku przy ul. Armii Krajowej/Szarych Szeregów, przemarsz w kierunku przejścia dla pieszych przy ul. Armii Krajowej 269-271 w Katowicach - .Protestujemy nie tylko w tej sprawie. Również w sprawie planów dotyczących ul. Dziewanny. Weźmy ze sobą kamizelki odblaskowe, transparenty, wuwuzele itp. Grupa organizująca będzie od 15.15 - zapraszają do udziału.

Projekt osiedla Bracka Katowice

Może Cię zainteresować:

Nie ma zgody Rady Miasta na osiedle z "lex deweloper" firmy Opal przy ul. Brackiej

Autor: Katarzyna Pachelska

28/09/2022

Ulica Agnieszki Katowice 1

Może Cię zainteresować:

Nowe osiedle na północy Katowic. Jest pozwolenie na budowę drugiego etapu przy Agnieszki/Bytkowskiej

Autor: Katarzyna Pachelska

21/09/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon