4-gwiazdkowy hotel powstaje przy Mariackiej. Epickie balkony, mural z Wodeckim, piętra górnicze i hutnicze, steampunkowy pub

Ma być otwarty pod koniec roku, a już mocno zaznaczył swoją obecność w Katowicach - dzięki spektakularnemu muralowi z podobizną Zbigniewa Wodeckiego na bocznej ścianie. Widać też - od Tylnej Mariackiej - odważne balkony w kolorze miedzi. Przy Mariackiej powstaje nowy hotel, o prostej nazwie M23.

Nowy, 4-gwiazdkowy, hotel M23 (nazwa od adresu - ul. Mariacka 23) to butikowy obiekt, który powstaje w kamienicy przy ulicy Mariackiej, rozrywkowym katowickim deptaku. Przypomnijmy, że przy Mariackiej już funkcjonuje 4-gwiazdkowy hotel Best Western Hotel Mariacki.

Nowy butikowy hotel przy Mariackiej w Katowicach

Hotel już zyskał fejm na mieście po tym, jak odsłonięto na bocznej ścianie jego oficyny (widocznej od ul. Francuskiej i Tylnej Mariackiej) mural przedstawiający Zbigniewa Wodeckiego. Choć żal muralu z technokurą, zdobiący przez lata tę ścianę, to trzeba przyznać, że Zbyszek też robi wrażenie, zwłaszcza że malowidło zgrało się kolorystycznie z inną ciekawostką hotelu - widowiskowymi balkonami z blachy koloru ciemnej miedzi, nawiązującymi do katowickiej moderny, które można podziwiać od strony Tylnej Mariackiej.

Hotel jest nieduży, będzie dysponował 42 pokojami. Co ciekawe, nawiązano w nich do przemysłowej przeszłości Katowic.

Piętra podzielono na:

  • Piętro Górnictwo
  • Piętro Huta
  • Piętro Kolej
  • Piętro Człowiek
  • Piętro Art

W wystroju pokojów postawiono na prostotę, ale okraszoną ciekawymi detalami (w tym fototapetami z mapą starych Katowic). Ponieważ ma to być hotel skierowany głównie do biznesu, są tu też dwie sale konferencyjne wyposażone w sprzęt multimedialny. Nie zabraknie też restauracji, z "nowoczesnymi akcentami
z kuchni śląskiej i międzynarodowej". Mało tego, ten nieduży obiekt będzie miał też pub w klimacie steampunkowym (pamiętacie słynną Wodną Wieżę w Pszczynie?).

Goście będą się mogli zrelaksować w strefie spa z jacuzzi, sauną infrared
i zabiegami relaksacyjnymi.

Choć na razie strona internetowa działa tylko połowicznie, wyświetlając podstawowe informacje i wizualizacje, to już można rezerwować pokoje. Na razie strona tylko wysyła nas do poczty, zaciągając adres mailowy recepcji.

Mural z Wodeckim robi furorę w Katowicach

Piosenkarz przez większość życia mieszkał w Krakowie, ale to właśnie w Katowicach wychowywał się w dziecięcych latach. Jego ojciec, Józef Wodecki, był pierwszym trębaczem w Wielkiej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia (dziś NOSPR).

Marta Piróg i Marek Grela z kolektywu Czary-Mury wakacje spędzili pracując twórczo na rusztowaniu..

Człowiek orkiestra, którego charakteryzuje burza włosów i ta orkiestra w tej burzy włosów się na muralu znajduje. Kiedy jest potrzeba, człowiek wyciąga odpowiedni instrument i na nim gra ‒ tłumaczy Marek Grela, twórca muralu.

O kunszcie artystów z grupy Czary-Mury świadczy też fakt, że całe dzieło szkicowali ręcznie, bez pomocy rzutnika.

Elementem projektu jest też mozaika ceramiczna, błyszcząca, ale też matowa. Gdy się na nią spojrzy jest czarna, gdy zmienimy kąt widzenia, mieni się w kolorze miedzi ‒ opowiada Marta Piróg.

Mural przedstawiający piosenkarza powstał dzięki wsparciu Fundacji im. Zbigniewa Wodeckiego, Stowarzyszenia SAWP oraz spółki Energo-Complex, która obchodzi w tym roku 25-lecie.

Z okazji jubileuszu postanowiliśmy również upamiętnić twórczość Zbigniewa Wodeckiego, dlatego w Teatrze Śląskim, 4 października, po oficjalnym odsłonięciu muralu odbędzie się widowisko muzyczno-teatralne ku czci autora m. in. “Zacznij od Bacha”, “Lubię wracać tam, gdzie byłem już” czy “Chałupy, welcome to!”‒ zaprasza Marek Szrot, prezes zarządu Energo-Complex.
Atal olimpijska katowice 02

Może Cię zainteresować:

Katowice. Konstrukcja 35-piętrowego apartamentowca kompleksu Atal Olimpijska prawie gotowa. Trzy budynki tego zespołu to ponad 700 mieszkań

Autor: Katarzyna Pachelska

22/09/2023

Rece zdjecie ilustracyjne

Może Cię zainteresować:

Niegodziwcy chcieli oszukać seniorkę z Katowic na program "Łazienka +". Miała niby dostać 4,5 tys. na remont toalety

Autor: Katarzyna Pachelska

21/09/2023

Kamienica gliwicka 4 katowice 02

Może Cię zainteresować:

Tu mieszkał Wojciech Korfanty. Kamienica przy ul. Gliwickiej w Katowicach przechodzi kompleksową modernizację

Autor: Katarzyna Pachelska

19/09/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon