41. rocznica pacyfikacji "Wujka" w Katowicach. Plan obchodów i zamknięcia ulic w rejonie kopalni

16 grudnia 2022 r. odbędą się obchody 41. rocznicy pacyfikacji kopalni "Wujek" w Katowicach, w wyniku której zginęło dziewięciu górników. Sprawdźcie, co się będzie działo pod kopalnią i jakie ulice będą czasowo zamknięte.

fot. Andrzej Hrechorowicz / Kancelaria Sejmu
KWK Wujek

16 grudnia 2022 r. odbędą się uroczystości w 41. rocznicę krwawej pacyfikacji kopalni „Wujek”

PLAN OBCHODÓW – 16 GRUDNIA:

X Bieg Dziewięciu Górników

godz. 10.45 – zbiórka uczestników u zbiegu ulic Mikołowskiej i Wincentego Pola i start do ostatniego odcinka (ul. Wincentego Pola – ok. 700 m) z metą pod pomnikiem-krzyżem.

Bieg Dziewięciu Górników to bieg gwiaździsty. Weźmie w nim udział ponad 850 osób – uczniów z 86 szkół Śląska i Zagłębia. Każda szkoła wystawia 9-osobową drużynę i wybiera za swojego patrona jednego z 9 górników zabitych podczas pacyfikacji – jego podobizna będzie widniała na koszulkach danej drużyny. Poszczególne ekipy same ustalają sobie wcześniejszą trasę – natomiast wszyscy zbiegają się u zbiegu ulic Mikołowskiej i Wincentego Pola i razem startują do ostatniego odcinka (ul. Wincentego Pola – ok. 700 m) z metą pod pomnikiem-krzyżem.

godz. 11.00 – finał biegu pod pomnikiem (pl. NSZZ „Solidarność”)

godz. 11.15 – uroczystości pod pomnikiem

– przemówienie Dyrektora ŚCWiS, Roberta Ciupy

– złożenie kwiatów i zniczy przez delegacje wytypowane przez szkoły uczestniczące w biegu

godz. 13.00 – Msza św. w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Św. (ul. Piękna 8)
– przewodniczenie: abp Wiktor Skworc

godz. 14.15 – przemarsz pod Pomnik Górników Poległych 16 grudnia 1981 roku przy Kopalni „Wujek”

godz. 14.45 – główne uroczystości pod pomnikiem (pl. NSZZ „Solidarność”)

– przemówienia

– apel poległych

– składanie wieńców i kwiatów przez rodziny poległych górników oraz oficjalne delegacje

– sygnał wojskowy

– składanie wieńców i kwiatów przez pozostałe delegacje

W uroczystościach weźmie udział kompania honorowa Wojska Polskiego, wystawiona przez 34 dywizjon rakietowy Obrony Powietrznej w Bytomiu.

Harmonogram zamykania ulic w okolicy kopalni "Wujek":

 • ok. 10.30 - 11.15
  ul. Pola i ul. Gallusa - zamknięte w związku z Biegiem Dziewięciu Górników
 • ok. 14.15
  skrzyżowanie Parkowa / Mikołowska / Gallusa - utrudnienia - w związku z przemarszem z kościoła pod pomnik (pl. NSZZ "Solidarność")
 • 14.15 - 16.15
  ul. Pola (od strony ul. Dziewięciu z Wujka) do ul. Gallusa - zamknięte - w związku z uroczystościami pod pomnikiem
  natomiast ul. Pola (od Mikołowskiej) i skrzyżowanie z ul. Gallusa - prawdopodobnie utrudniony przejazd w związku z uroczystościami pod pomnikiem (pl. NSZZ "Solidarność")

Strajk górników i pacyfikacja KWK "Wujek" w grudniu 1981

Strajk w KWK „Wujek” wybuchł 14 grudnia 1981 r. Już dzień wcześniej (13 grudnia) górnicy gotowi byli przerwać pracę w obronie przewodniczącego zakładowej komisji NSZZ „Solidarność” Jana Ludwiczaka. Dotarła do nich bowiem wieść o tym, że w nocy z 12 na 13 grudnia Milicja Obywatelska zabrała Jana Ludwiczaka z domu, wyłamując przy tym drzwi i bijąc górników, którzy przyszli mu na ratunek.

Ostatecznie decyzję o rozpoczęciu strajku podejmowały kolejne zmiany górnicze 14 grudnia.

Dyrekcji kopalni oraz przedstawicielom wojska przedstawiono postulaty: uwolnić Jana Ludwiczaka oraz innych internowanych, odwołać stan wojenny i przestrzegać porozumień zawartych przez stronę rządową w sierpniu i wrześniu 1980 r.

Niemym świadkiem historii była wtedy głównie łaźnia łańcuszkowa, w której górnicy wspólnie podejmowali decyzje, tam też ks. Henryk Bolczyk odprawiał dla nich msze św.

Ostatecznie, 16 grudnia, w środę, władza postanowiła siłowo zdławić strajk.
Ok. godz. 9 do górników przyszli przedstawiciele wojska i dyrekcji i zapowiedzieli, że jeśli do godz. 11 strajkujący nie opuszczą kopalni, zakład zostanie „odblokowany”. Następnie od kopalni brutalnie odepchnięto zgromadzonych przed jej ogrodzeniem ludzi, przeciwko którym ZOMO użyło granatów gazowych, pałek i armatek wodnych.

Po rozpędzeniu tłumu milicja i ZOMO przystąpiły do pacyfikacji kopalni. W kierunku „Wujka” wystrzeliwano gazy łzawiące i świece dymne, a strajkujących polewano wodą z armatek. W końcu na teren kopalni wjechał czołg, robiąc wyłom w murze, przez który do zakładu weszli funkcjonariusze, m.in. pluton specjalny ZOMO, uzbrojony w pistolety maszynowe. W stronę strajkujących górników padły strzały.

Śmierć poniosło 9 górników. Większość zginęła na miejscu, kilku zmarło w kolejnych dniach w szpitalach. 23 zostało postrzelonych. Także załogi karetek pogotowia, które ewakuowany rannych i zagazowanych górników były narażone na zatrzymanie i bicie przez zomowców.

Pacyfikacja kopalni Wujek

Może Cię zainteresować:

Rocznica pacyfikacji kopalni „Wujek". Zapis godzina po godzinie największej tragedii stanu wojennego

Autor: Teresa Semik

15/12/2023

Zabiorę twoje łzy

Może Cię zainteresować:

"Chowamy Zenona Zająca, który zginął w wojnie polsko-jaruzelskiej". Na pomniku: "Nie wszystek umrę"

Autor: Teresa Semik

16/12/2023

Czołg eksponat w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach

Może Cię zainteresować:

Czołg wjechał do muzeum na centymetry. 16 grudnia otwarcie nowej wystawy stałej w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności przy KWK "Wujek"

Autor: Katarzyna Pachelska

13/12/2021

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon