42. rocznica pacyfikacji kopalni "Wujek". Katowice pamiętają o poległych górnikach. W mieście zawyją syreny

W najbliższą sobotę, 16 grudnia 2023 r., przypada 42. rocznica pacyfikacji kopalni "Wujek". Decyzją prezydenta Katowic tego dnia na cześć poległych górników w mieście zawyją syreny alarmowe. Na obchody rocznicowe zaprasza również Śląskie Centrum Wolności i Solidarności.

archiwum IPN
Kopalnia Wujek 16 grudnia 1981

Na cześć poległych górników zawyją syreny

W najbliższą sobotę, 16 grudnia 2023 r., przypada 42. rocznica pacyfikacji kopalni "Wujek". Z tej okazji, decyzją prezydenta Katowic Marcina Krupy, o godzinie 11:00 na terenie miasta zostaną uruchomione syreny alarmowe. Emitowany będzie dźwięk ciągły trwający trzy minuty. Będzie to forma uczczenia pamięci ofiar brutalnej pacyfikacji, dziewięciu górników z "Wujka", z których pięciu (Józef Czekalski, Ryszard Gzik, Zbigniew Wilk, Bogusław Kopczak i Zenon Zając) zginęło wówczas na miejscu, a czterech (Joachim Gnida, Józef Krzysztof Giza, Jan Stawisiński i Andrzej Pełka) z powodu poniesionych obrażeń, zmarło w kolejnych dniach w szpitalach. To nawiązanie do akcji realizowanej w Warszawie, gdzie w rocznicę wybuchu powstania warszawskiego na chwilę ustaje ruch uliczny.

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zaprasza na obchody

W tym dniu uroczystości na terenie Katowic organizuje również Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, wraz z Zarządem Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ ,,Solidarność" i Społecznym Komitetem Pamięci Górników KWK Wujek Poległych 16 grudnia 1981 r.

  • 10:55 - 11:15 - X Bieg Dziewięciu Górników (zbiórka uczestników u zbiegu ulic Mikołowskiej i Wincentego Pola)
  • 13:00 - msza św. w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Św. (ul. Piękna 8)
  • 14:45 - główne uroczystości pod pomnikiem (pl. NSZZ "Solidarność")
- Każdego szesnastego grudnia są z nami rodziny poległych górników, które przyjeżdżają tutaj z odległych części Polski, po to by przypomnieć kto najwięcej wtedy stracił. Najwięcej straciły wtedy rodziny górników - mówi dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności Robert Ciupa, zapraszając do wzięcia udziału w obchodach.
Stan wojenny

Może Cię zainteresować:

"Kopalnie odblokować przy użyciu maksymalnych sił i środków". Stan wojenny mógł paść z powodu zimna

Autor: Teresa Semik

13/12/2023

Chorzów grudzień 1981

Może Cię zainteresować:

„Telewizja kłamie”. Brzmi znajomo? Bo te niepublikowane zdjęcia ulic Chorzowa są z grudnia 1981 roku

Autor: Maciej Poloczek

13/12/2023

Kladka obiekty kwk wujek wyburzenia 06

Może Cię zainteresować:

Zaczęły się prace wyburzeniowe obiektów na terenie KWK Wujek w Katowicach. Po kładce i bocznicy nie będzie śladu do końca 2023 r.

Autor: Katarzyna Pachelska

14/11/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon