5. urodziny Centrum Kato na tarasach Spodka i MCK. Atrakcje do niedzieli 17 lipca

Centrum Kato, czyli miejscówka z jedzeniem, piciem, imprezami i kinem na tarasach Spodka i zielonej łące Międzynarodowego Centrum Kongresowego, ma już 5 lat. Urodziny zaczęły się już 13 lipca i potrwają do niedzieli 17 lipca. Sprawdźcie program i zobaczcie, co tu można zjeść i za ile.

To zupełnie nieformalny, sezonowy nowy dom kultury w Katowicach. I to z jedzeniem i piciem. Tak można by określić Centrum Kato, czyli miejską strefę gastronomiczno-artystyczna, ulokowaną na tarasach między Spodkiem a Międzynarodowym Centrum Kongresowym.

Gastronomia, imprezy i kino

Idea tego miejsca od początku (wtedy nazywało się to Gastro Fajer) była oparta na stworzeniu przestrzeni poświęconej bezpłatnym wydarzeniom dla mieszkańców. Ten pomysł bardzo dobrze się przyjął – w sezonie tarasy odwiedza ponad 35 000 ludzi, natomiast rekordowy rok odnotował 60 000 uczestników w sezonie.

– Centrum Kato to inicjatywa ożywiająca centrum miasta, w Strefie Kultury co roku latem czekamy na mieszkańców z bezpłatnymi atrakcjami. Odwiedzający mogą wybierać spośród różnorodnych propozycji: koncertów, setów didżejskich, pokazów kina letniego, rozgrywek sportowych – w ten sposób aktywizujemy przestrzeń zielonych tarasów sąsiadujących z zarządzanymi przez nas obiektami i budujemy wokół nich społeczność – mówi Marcin Stolarz, prezes firmy PTWP Event Center, operatora Spodka i Międzynarodowego Centrum Kongresowego.

Centrum Kato często jest uzupełnieniem dla wydarzeń, które mają miejsce w Strefie Kultury. Mieszkańcy spędzają czas na Zielonej Dolinie przed lub po imprezach w NOSPR i MCK czy łączą odpoczynek tam z wizytą weekendową w Muzeum Śląskim.

5 lat obecności Centrum Kato w letniej codzienności mieszkańców minęło bardzo szybko.

– Inaugurując pierwszy sezon ogłosiliśmy na facebooku koncert Rasmentalism oraz Flirtini. W krótkim czasie w internecie do wydarzenia dołączyło 15 000 osób i tak się zaczęło. Miuosh dał u nas autorski set didżejski, na który przyszły tłumy i brakowało miejsca w przestrzeni. To się potem sprawdzało wielokrotnie i znani muzycy prezentowali u nas swoje autorskie sety – mówi Oskar Olszewski, pomysłodawca i współtwórca Centrum Kato. – Jeden z sezonów kończył plenerowy seans oskarowego filmu „Green Book”, wtedy zgromadzony tłum sprawił, że zielona trawa dosłownie zniknęła z pola widzenia. Zorganizowaliśmy wtedy pokaz filmowy dla ponad 1500 widzów – dodaje.

Centrum Kato stało się więc dodatkową sceną w Strefie Kultury, dla pomysłodawców tego miejsca ważne jest, aby pojawiały się na niej nie tylko gwiazdy, ale i lokalni artyści. Mieszkańcy cenią Centrum Kato również za otwartość tego miejsca na zwierzęta – na Instagramie powstał nawet osobny fanpage @pieskizcentrum z portretami czworonogów odwiedzających tarasy Spodka i MCK. Dodatkowo każdego roku, tuż po zamknięciu sezonu, Centrum Kato przeznacza część zysku na wybrane lokalne schronisko.

Obchody 5-lecia będą huczne

5. urodziny Centrum Kato trwają aż pięć dni, począwszy od środy 13 lipca. W czwartek o godzinie 20.00 odbędzie się koncert sądeckiego zespołu Nita z wokalem Anity Dudczak. Piątek zabrzmi już nieco bardziej hip-hopowo. Wieczór otworzy Święty Bass, a na zakończenie gościom Centrum zaserwowana zostanie porcja dobrej elektroniki w postaci występów DJ Noseblunt i Holoe (We Lecim). Sobota w Centrum Kato zapowiada się równie ciekawie, bo rozpocznie ją hip-hopowe jam session. Wystąpi między innymi katowicki zespół FerbiNTE, w swojej twórczości łączący eksperymentalną muzykę elektroniczną z hip-hopem i elementami jazzu. Ostatni dzień urodzin Centrum Kato przybierze formę elektronicznego pikniku o nazwie Szpas. Zagrają Addy-Z, Holly Molly i LuLu Malina. Goście urodzinowi będą mogli również spróbować jedzenia oferowanego w czterech punktach gastronomicznych (w ofercie znajdą się m.in.: slow pizza, loaded fries, smash burgery czy podpłomyki), a także skorzystać z dobrze zaopatrzonych barów z piwami klasycznymi i kraftowymi.

5. urodziny Centrum KATO. Program

13-17.07.2022 r. Tarasy Spodka
14.07 czwartek – koncert Nita, start 20.00
15.07 piątek – koncert Święty Bass, start 21.00, ŚWIĘTY BASS. Miły ATZ i Phunk'ill + DJ Noseblunt i Holoe (We Lecim)
16.07 sobota – hip-hopowe Jam Session, start 20.00, wystąpią m.in. FerbiNTE
17.07 niedziela – impreza elektroniczna Szpas, start 16.00, line-up: Addy-Z, Holly Molly, LuLu Malina

08 BUGATTI Poland Dealership

Może Cię zainteresować:

Salon Bugatti powstanie w Katowicach. Za sąsiadów będzie miał Ferrari, Maserati i Koenigsegga

Autor: Katarzyna Pachelska

13/07/2022

Wojciech Kilar

Może Cię zainteresować:

Muzyczny maraton na 90. rocznicę urodzin Wojciecha Kilara w przededniu rocznicy, w sobotę 16 lipca

Autor: Katarzyna Pachelska

11/07/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon