500 plus dla ukraińskich rodzin w Polsce. "Potrzebna będzie specustawa"

Ukraińskie rodziny, które uciekły do Polski przed wojną powinny mieć prawo do legalnej pracy w Polsce oraz do świadczeń takich jak 500 plus. Tak uważa minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Do tego potrzebna będzie jednak specustawa.

pixabay
500 plus dla ukraińskich rodzin w polsce

Od momentu rosyjskiej agresji na Ukrainę do Polski zjeżdżają setki tysięcy uchodźców uciekających przed wojną. Od 24 lutego aż do dzisiaj granicę polsko-ukraińską przekroczyło już ponad 350 tysięcy ludzi, a na tym nie koniec. Do Polski przybywają głównie matki z dziećmi, bo mężczyźni zostali w kraju, żeby bronić ojczyzny przed rosyjskim najeźdźcą.

Już za kilka dni czy tygodni w Polsce możemy mieć nawet milion ukraińskich uchodźców. Ich stan prawny trzeba uregulować. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zapowiada, że każda osoba, która po 24 lutego przekroczyła granicę będzie miała specjalną pieczątkę uprawniającą do legalnego pobytu w Polsce i pobierania świadczeń socjalnych, w tym 500 plus.

- Obok zapewnienia bezpieczeństwa, które jest tym pierwszym i niezbędnym krokiem, ważne jest też wsparcie uchodźców z Ukrainy w dalszej perspektywie. W tym kontekście niezwykle ważna jest pomoc na rynku pracy. Obywatele Ukrainy, których pobyt został uznany za legalny, będą mieli swobodny dostęp do polskiego rynku pracy - przekazała we wtorek, 1 marca minister Marlena Maląg.

Obecnie świadczenia takie jak 500 plus mogą pobierać Ukraińcy, którzy legalnie przebywają w Polsce.

Przypomnijmy, że dokumentem potwierdzającym legalność pobytu i dostęp do rynku pracy w Polsce może być, m.in:

 • karta pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy”;
 • zezwolenie na pobyt stały lub karta stałego pobytu,
 • decyzja:
  • o przyznaniu statusu uchodźcy,
  • o udzieleniu ochrony uzupełniającej,
  • o udzieleniu zgody na pobyt ze względów humanitarnych
  • o udzieleniu zgody na pobyt tolerowany,
  • o udzieleniu ochrony czasowej w Polsce.

ZOBACZ TAKŻE:

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon