Andrzej Rozpłochowski nie żyje. Miał 71 lat. Legendarny działacz Solidarności przegrał w katowickim szpitalu MSWiA walkę z COVID-19

Andrzej Rozpłochowski nie żyje. Legendarny działacz Solidarności zmarł w poniedziałek, 20 grudnia 2021, w szpitalu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Katowicach. Rozpłochowski przegrał długą walkę z COVID-19. Miał 71 lat.

YouTube/Śląskie Centrum Wolności i Solidarności
Andrzej Rozpłochowski nie żyje

Rozpłochowski, po zakażeniu koronawirusem, do szpitala MSWiA trafił kilka tygodni temu. Zmarł w poniedziałek, 20 grudnia 2021 roku. O śmierci legendarnego działacza Solidarności poinformowali w mediach społecznościowych jego znajomi, między innymi Jan Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

„Bardzo smutna wiadomość. Na Wieczną Wartę odszedł śp. Andrzej Rozpłochowski - legenda śląskiej Solidarności, Bohater Niezłomny, jeden z tych, którym zawdzięczamy Niepodległą Rzeczypospolitą… Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie!” – napisał na Twitterze Kasprzyk.

Pochodzący z Gdańska Andrzej Rozpłochowski podczas strajków w 1980 stanął na czele protestu Hucie Katowice w Dąbrowie Górniczej, gdzie wówczas pracował, został przewodniczącym Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, kierował ponadto regionalnymi organami powstającej „Solidarności”. Rozpłochowski był również współtwórcą Komitetu Obrony Więzionych za Przekonania. Był delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów w Gdańsku, następnie członkiem Komisji Krajowej NSZZ „S”. 13 grudnia 1981 roku po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany, po czym rok później oskarżono go o działania antypaństwowe. Nie został jednak osądzony; zwolniono go na mocy amnestii w 1984.

W 1988 wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, do kraju wrócił w 2010 roku.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Piotr Pietrasz

PiS traci klub w Katowicach. "Nie pod batutą Pietrasza"

Marcin Kozik

Marcin Kozik uzupełni Sejmik Województwa Śląskiego?

Muzeum Śląskie

Rada Muzeum Śląskiego. R. Kandziora: Są w niej zapaleńcy

Agnieszka Bożek jako prezes Parku Śląskiego

Prezes Parku Śląskiego, Agnieszka Bożek, złożyła rezygnację

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda zawitał do Katowic

Strajk word

Strajk egzaminatorów śląskiego WORD-u

Ruch pokoj1

Porozumienie z górnikami podpisane. Znamy...