Andrzej Rozpłochowski nie żyje. Miał 71 lat. Legendarny działacz Solidarności przegrał w katowickim szpitalu MSWiA walkę z COVID-19

Andrzej Rozpłochowski nie żyje. Legendarny działacz Solidarności zmarł w poniedziałek, 20 grudnia 2021, w szpitalu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Katowicach. Rozpłochowski przegrał długą walkę z COVID-19. Miał 71 lat.

YouTube/Śląskie Centrum Wolności i Solidarności
Andrzej Rozpłochowski nie żyje

Rozpłochowski, po zakażeniu koronawirusem, do szpitala MSWiA trafił kilka tygodni temu. Zmarł w poniedziałek, 20 grudnia 2021 roku. O śmierci legendarnego działacza Solidarności poinformowali w mediach społecznościowych jego znajomi, między innymi Jan Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

„Bardzo smutna wiadomość. Na Wieczną Wartę odszedł śp. Andrzej Rozpłochowski - legenda śląskiej Solidarności, Bohater Niezłomny, jeden z tych, którym zawdzięczamy Niepodległą Rzeczypospolitą… Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie!” – napisał na Twitterze Kasprzyk.

Pochodzący z Gdańska Andrzej Rozpłochowski podczas strajków w 1980 stanął na czele protestu Hucie Katowice w Dąbrowie Górniczej, gdzie wówczas pracował, został przewodniczącym Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, kierował ponadto regionalnymi organami powstającej „Solidarności”. Rozpłochowski był również współtwórcą Komitetu Obrony Więzionych za Przekonania. Był delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów w Gdańsku, następnie członkiem Komisji Krajowej NSZZ „S”. 13 grudnia 1981 roku po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany, po czym rok później oskarżono go o działania antypaństwowe. Nie został jednak osądzony; zwolniono go na mocy amnestii w 1984.

W 1988 wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, do kraju wrócił w 2010 roku.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Urząd Miasta Katowice

Radni zagłosują ws. odłączenia południowych dzielnic Katowic

Plac Sejmu Śląskiego czyli koń z memów

Plac Sejmu Śląskiego. Drzewa rosną, parking można otaśmować

Gabriela Morawska-Stanecka, wicemarszałek Senatu

Prezydent podpisał ustawę górniczą. To oszustwo?

Jerzy Buzek

Buzek: Nowy Europejski Bauhaus. Czy wykorzystamy szansę?

Budzet obywatelski

Wiemy jakie projekty są zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego

Protest kato katowice katedra1

Wojsko wyjdzie na ulice. Będzie wspierać...

Wystapienie grzegorza tobiszowskiego

Grzegorz Tobiszowski apeluje o zamrożenie opłat...