Apartament nad morzem za pół darmo? Uwaga – oszuści

Katowiccy śledczy zatrzymali mężczyznę, podejrzewanego o wystawianie fałszywych ogłoszeń wynajmu apartamentów w nadmorskich miejscowościach. Oferty wyglądały jak prawdziwe.

Oszust oferujący apartamenty nad morzem zatrzymany (Śląska Policja)
Oszust oferujący apartamenty nad morzem zatrzymany

Ogłoszenie zawierało ładne zdjęcia, a kwota była naprawdę kusząca. W szczycie wakacji znaleźć taką perełkę to niemal dar od niebios. Wystarczyło tylko wpłacić zaliczkę, żeby zarezerwować pobyt. Po uiszczeniu opłaty dziwnym trafem ogłoszeniodawca rozpływał się w powietrzu…

Ogłoszenia zbyt atrakcyjne, żeby były prawdziwe

Co najmniej dwadzieścia osób dało się nabrać na atrakcyjne oferty wynajmu lokalu nad polskim morzem. 31-letni obywatel Niemiec umieszczał na portalach turystycznych ogłoszenia, w których wykorzystywał rzeczywiste zdjęcia z innych hoteli. Cenę za pobyt dopasowywał w taki sposób, aby wyróżniała się zdecydowanie na tle konkurencji. Po opłaceniu zaliczki celem rezerwacji kontakt się urywał.

Oszust wpadł w ręce policjantów z KWP w Katowicach zajmujących się zwalczaniem cyberprzestępczości w miniony czwartek (14.10.2021 r.). Okazał się nim 31-letni obywatel Niemiec. Podczas zatrzymania na terenie Wrocławia mundurowi zabezpieczyli także sprzęt komputerowy wykorzystywany do zamieszczania i obsługi ogłoszeń. Ustalono, że w wyniku przestępczej działalności mężczyzny pokrzywdzonych mogło zostać co najmniej 20 osób z terenu całej Polski - informuje KWP w Katowicach.

Uwaga na oszustów

Zatrzymany usłyszał zarzuty dokonania kilkunastu osób. Sprawą zajmuje się Prokuratura Rejonowa w Sopocie. Oskarżonemu grozi nawet 8 lat pozbawienia wolności i obecnie przebywa w areszcie tymczasowym.

Sezon wakacyjny, feryjno-zimowy oraz świąteczno-noworoczny to najlepszy okres dla oszustów. Fikcyjnych ogłoszeń pojawia się mnóstwo. Trzeba być bardzo czujnym i zanim zrobi się jakikolwiek przelew należy zweryfikować wiarygodność ogłoszeniodawcy.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon