Awantura na meczu GKS-u Katowice. Klub wydał oświadczenie, w którym potępia i odcina się od pseudokibiców

Pseudokibice GKS-u Katowice zdemolowali własny stadion, a sektor Widzewa Łódź "ostrzelali" fajerwerkami i racami. - Wczorajsze działania grupy wandali obracają wniwecz mozolną, wieloletnią pracę nad zmianą wizerunku GKS-u Katowice - czytamy w oświadczeniu klubu, który potępia i odcina się od chuliganów.

Mariusz Zawadzki
Awantura na meczu GKS Katowice - Ruch Chorzów

Do awantury doszło w środę, 6 kwietnia, podczas meczu GKS Katowice - Widzew Łódź. Na jednym z sektorów najpierw pojawiła się sektorówka z napisem "PERSONA NON GRATA", czyli nazwą grupy pseudokibiców GieKSy, a za nią pirotechnika. Wyrzutnie fajerwerków i race zostały skierowane w kierunku trybuny zajmowanej przez kibiców gości. W popłochu uciekali stamtąd piłkarze oraz ochroniarze. W powietrzu latały także krzesełka.

Chwilę później chuligani GKS-u Katowice wywiesili na płocie i podpalili szaliki Widzewa Łódź oraz Ruchu Chorzów, których kibole ze sobą sympatyzują. To swego rodzaju zemsta za kradzież kilkudziesięciu flag, jakiej w 2017 roku dokonali pseudokibice Niebieskich - Psycho Fans.

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji wstępnie oszacował straty na 2,5 tys. złotach. O karze finansowej dla GKS-u Katowice zdecyduje Polski Związek Piłki Nożnej.

Awantura na meczu GKS Katowice - Ruch Chorzów

Może Cię zainteresować:

Kibole GieKSy zdemolowali własny stadion. Fajerwerkami i racami "ostrzelali" sektor gości

Autor: Patryk Osadnik

07/04/2022

Oświadczenie GKS-u Katowice: "Działania takie uznajemy za przestępcze"

W czwartek, 7 kwietnia, o poranku poprosiliśmy rzecznika prasowego GKS-u Katowice o komentarz w sprawie awantury na stadionie przy ul. Bukowej. Po kilku godzinach otrzymaliśmy oświadczenie, które w całości zamieszczamy poniżej.

"W związku z wydarzeniami, do jakich doszło w trakcie meczu GKS Katowice - Widzew Łódź, klub oświadcza, że kategorycznie potępia wszelkie akty przemocy, w tym ataki fizyczne i niszczenie mienia. Działania takie uznajemy za przestępcze i bezwzględnie się od nich odcinamy.

Podkreślamy, że GKS Katowice podjął szeroko zakrojone przygotowania, aby bezpiecznie zorganizować imprezę o charakterze podwyższonego ryzyka z udziałem kibiców drużyny gości. Dzięki skoordynowanej współpracy ze służbami oraz ponadnormatywnemu zaangażowaniu ochrony z góry udało się wyeliminować wiele negatywnych zdarzeń na stadionie i poza nim.

Filozofia przyświecająca dotychczasowym działaniom klubu zorientowana była na długofalowe budowanie szerokiej społeczności GieKSy, hołdującej zasadom bezpiecznej, sportowej rywalizacji. Wczorajsze działania grupy wandali obracają wniwecz mozolną, wieloletnią pracę nad zmianą wizerunku GKS-u Katowice. Dla władz klubu jest to jednoznaczny sygnał, że długotrwały proces budowania frekwencji na meczach piłkarskich opierać musi się o jeszcze bardziej zradykalizowane zasady bezpieczeństwa. Tego rodzaju czyny nie mogą zostać bowiem bez reakcji, a ich sprawcy nie powinni pozostać bezkarni.

Wierzymy, że sportowa walka powinna odbywać się wyłącznie na boisku, gdzie ambicja, uczciwość i zaangażowanie dostarczą bez wyjątku każdemu fanowi sportu radości i pozytywnych emocji. Taki też klub chcemy budować i do takich standardów niezmiennie będziemy dążyć".

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon