Badania wyjaśnią, czy wodę z górniczych wyrobisk można skierować do miejskiej sieci w Katowicach

Katowickie Wodociągi wspólnie ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń sprawdzą, czy wodę wypompowywaną z dawnych górniczych wyrobisk można tłoczyć do miejskiej sieci. Jeśli pilotażowe badania przyniosą pozytywne wyniki, to kopalniana woda mogłaby zabezpieczyć połowę zapotrzebowania Katowic.

Katowickie Wodociągi
Kranówka w Katowicach

Temat skierowania kopalnianej wody z podziemnych wyrobisk do komunalnych sieci wodociągowych wraca co jakiś czas do dyskusji. Faktem jest, że wody tej jest sporo.

Trzeba zainwestować w stacje uzdatniania wody z kopalń

Z analiz przedstawianych kilka lat temu przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń wynikało, że z ok. 67 tys. m. sześciennych wody odpompowywanej co roku z wyrobisk dawnych kopalń na Górnym Śląsku i w Zagłębiu (a obecnie zrzucanej do rzek i pomniejszych cieków) ok. 27 tys. m. sześc. można by po uzdatnieniu skierować do miejskich wodociągów.

Na razie jednak sprawa nie wykraczała poza ogólniki – wszyscy niby zgadzali się co tego, że w dobie klimatycznych wyzwań i obniżającego się poziomu wód gruntowych należy jak najbardziej racjonalnie gospodarować tym, co mamy do dyspozycji, ale na tym się kończyło. Nieoficjalnie można było usłyszeć, że póki co bardziej opłaca się kupować wodę z GPW niż inwestować w stacje uzdatniania wody z dawnych kopalnianych wyrobisk. A przynajmniej tak było w naszym regionie, bo już na Dolnym Śląsku woda z dawnej kopalni „Thorez” („Julia”) jesienią 2021 roku popłynęła do sieci wodociągowej zaopatrującej kilkanaście tysięcy mieszkańców Jedliny-Zdroju, Wałbrzycha, Głuszycy oraz Walimia.

Być może i u nas coś jednak drgnie w tym temacie. Z początkiem lipca media doniosły, że SRK zleciła badania, które mają wskazać, czy wodę z Oddziału Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń "Jan Kanty", "Saturn" i "Siemianowice" w Czeladzi oraz Oddziału KWK "Centrum" w Bytomiu da się uzdatnić do parametrów wody pitnej.

Więcej: Gruba Zdrój i Hajerowianka. SRK sprawdza, czy woda z kopalń nada się do picia

Woda z Bożych Darów popłynie w katowickich kranach?

Z kolei kilka dni temu SRK podpisała z Katowickimi Wodociągami umowę ramową dotycząca współpracy w zakresie dostawy wody kopalnianej pochodzącej z pompowni stacjonarnej Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń - Boże Dary, celem zaopatrzenia mieszkańców Katowic w wodę pitną.

- Umowa zakłada przeprowadzenie w I etapie badań pilotażowych, a po uzyskaniu pozytywnych wyników, w II etapie budowę stacji uzdatniania wód wraz z jednoczesnym przekazaniem niezbędnej do tego celu infrastruktury – informuje w lakonicznym komunikacie SRK.

Jak dodaje, w razie wykorzystania całości wód dopływających do wspomnianej pompowni, mogłoby to zabezpieczyć połowę potrzeb miasta Katowice.

Próbny montaż i uruchomiona maszyna bez obudowy

Może Cię zainteresować:

Zaczyna się montaż parkingu automatycznego na ul. Tylnej Mariackiej. Postawią tu wielkie maszyny

Autor: Katarzyna Pachelska

26/08/2022

Miszczowie parkowania Katowice 18

Może Cię zainteresować:

Miszczowie parkowania w Katowicach jak "Moda na sukces". Odcinek 5146. Na chodniku, pod mostem, przed przejściem dla pieszych, na trawniku

Autor: Katarzyna Pachelska

25/08/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon