„Basen Zadole” to nowa kryta pływalnia na południu Katowic, wybudowana za 33,5 mln złotych. Obiekt zostanie otwarty w piątek, 16 września.

„Basen Zadole” to trzeci tego typu kryty obiekt w Katowicach. Został wybudowany za ponad 33 mln złotych. W obiekcie będą dostępne między innymi basen sportowy, rekreacyjny, strefa saun, a także hala sportowa w strefie suchej obiektu. Kolejna strefa, zewnętrzna, będzie funkcjonować wiosną i latem. „Basen Zadole” zostanie oficjalnie otwarty w piątek, 16 września.

Fot. Sławomir Rybok
Basen Zadole

Pomysł budowy kompleksów basenowych był odpowiedzią na zapotrzebowanie mieszkańców. W moim programie wyborczym, czyli „umowie z mieszkańcami Katowic”, zadeklarowałem, że wybudujemy trzy kompleksy basenowe. Dwa lata temu otworzyliśmy „Basen Brynów” i „Basen Burowiec”. Trzecia pływalnia, ze względu na konieczność zmiany wykonawcy otwierana jest dopiero teraz – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. Zależy mi na tym, by całe rodziny mogły aktywnie spędzać czas wolny. To ważne, by do uprawiania sportu zachęcać najmłodszych katowiczan i kształtować w nich pozytywne nawyki. Trzy baseny w Katowicach oznaczają, że większość mieszkańców ma ogólnodostępną pływalnię w promieniu 5 km. Mieszkańcy Katowic na basenach są traktowani preferencyjnie – płacą za godzinę 8 zł lub 4zł – w przypadku biletów ulgowych – dodaje prezydent.

Inwestycja za 33,5 mln złotych

Jakie atrakcje czekają tych, którzy odwiedzą basen przy ulicy Wczasowej? Lubiący intensywny wysiłek będą mieli do dyspozycji 6-torowy basen sportowy o wymiarach 25 x 16 metrów i głębokości od 120 do 180 centymetrów. Natomiast drugi z basenów, który jest przeznaczony do nauki pływania i rekreacji, ma 3 tory oraz głębokość od 80 do 120 centymetrów.

Symboliczne otwarcie basenu z uczniami katowickiej SP 64. Fot. Sławomir Rybok

W „Basenie Zadole” są też wodne masażery siedzące, leżanki, gejzery, jacuzzi, brodzik dla dzieci z grzybkiem, zjeżdżalnia o długości 80 metrów i trybuny na 112 widzów. W obiekcie będzie można także skorzystać ze strefy saun z sauną turecką, dwiema saunami fińskimi, wytwornicą lodu, prysznicami oraz wypoczywalnią. Dla fanów piłki nożnej, siatkówki czy koszykówki jest hala sportowa. W obiekcie nie zabrakło punktu gastronomicznego „Cafe Zadole”. Dodajmy, że wartość umowy z wykonawcą inwestycji, firmą Dombud SA, to 33,5 mln zł.

Chcemy by każdy katowiczanin – niezależnie od swojego wieku i miejsca zamieszkania – miał łatwy dostęp do obiektu i mógł w nim spędzać czas w swój ulubiony sposób. Miejskie baseny są do siebie podobne, jednak każdy z nich jest inny. Znakiem rozpoznawczym pływalni w Zadolu będzie specjalna strefa zewnętrzna. Wiosną oraz latem goście pływalni będą mogli skorzystać z ogrodzonej przestrzeni z leżakami i parasolami, by wypoczywać w promieniach słońca – mówi Tomasz Szpyrka, dyrektor ds. Eksploatacji i Sprzedaży Usług Basenowych Katowickich Wodociągów SA.

Atrakcje na inaugurację

Otwarcie „Basenu Zadole” zaplanowane jest na piątek, 16 września, na godzinę 16 i zbiega się z odbywającym się w Parku Zadole festiwalem „Łączy nas chleb”, dlatego po okolicy będzie przechadzać się maskotka basenów – „Kropelka”, zapraszając do odwiedzenia nowej pływalni, gdzie będą czekały takie atrakcje, jak pokazy pierwszej pomocy oraz sprzętu ratownictwa wodnego czy animacje dla dzieci i konkursy z nagrodami.

Katowickie kryte pływalnie cieszą się dużym powodzeniem wśród mieszkańców. To nie tylko kwestia wyposażenia obiektów, ale także organizowanych zająć, między innymi nauki pływania dla dzieci. Potwierdzają to zresztą statystyki. Od momentu otwarcia „Basen Brynów” i „Basen Burowiec” zostały odwiedzone ponad 830 tysięcy razy. Posiadacze Katowickiej Karty Mieszkańca mogą korzystać z miejskich pływalni z 60-procentową zniżką. Dzięki temu w pierwszych dwóch latach w portfelach mieszkańców korzystających z „Basenu Brynów” i „Basenu Burowiec” pozostało ponad 2,5 mln zł. Informacje o programie Katowickiej Karty Mieszkańca dostępne są tutaj. Dodajmy, że „Basen Zadole” będzie czynny od 6.00 do 22.00, a od poniedziałku rozpocznie się nauka pływania. Szczegółowe informacje – na stronie internetowej.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon