Bezpłatna terapeutyczna sesja muzyczna w sobotę 25.02 w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach

Mijający już tydzień stoi pod znakiem dbania o zdrowie psychiczne. We wtorek, 21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Psychologa, a w czwartek, 23 lutego Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. W tak ważnym tygodniu nie mogło zabraknąć w naszym regionie wydarzeń związanych z tymi obchodami. Już w sobotę 25 lutego 2023 r. o godz. 16:00 w budynku Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach odbędzie się pierwsza bezpłatna terapeutyczna sesja muzyczna Solar Renewal. Organizatorem wydarzenia jest fundacja Soundscape założona przez Pawła Pindura - założyciela i byłego członka kabaretu Łowcy.B.

Pixabay
Gong muzyka

W odpowiedzi na niepokojące dane dotyczące zdrowia psychicznego Polek i Polaków fundacja Soundscape startuje z projektem Solar Renewal. To cykl terapeutycznych sesji muzycznych, na których dominuje muzyka ambientowa, misy i gongi tybetańskie. Ponadto, w przestrzeniach katowickiej ASP, nad słuchaczami zawiśnie świetlny element scenograficzny, a między uczestnikami wydarzenia ustawione zostaną lampy do fototerapii. Nie zabraknie również akcesoriów wypoczynkowych oraz roślin. Połączenie niezwykłych dźwięków z elementami świetlnymi sprawia, że ciało rozluźnia się, umysł odpoczywa i wchodzi w naturalne skupienie. Taki stan sprzyja przywracaniu równowagi psychofizycznej.

Pierwsza sesja odbędzie się już w sobotę, 25 lutego o godz. 16:00 w Laboratorium Obrazu Ruchomego i Interakcji, które mieści się w budynku Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Kolejne koncerty terapeutyczne odbędą się

  • 4 marca,
  • 11 marca,
  • 18 marca,
  • 25 marca.

W rolę „terapeutów” wcielą się biøs, Daniel Szlajnda, Grzegorz Bojanek, Ceglarek/Dybala, Pruski, Eta Hox, Botanica, Tomasz Bednarczyk, Kokoro oraz Antonina Nowacka. Przed każdą sesją odbędzie się prelekcja dotycząca profilaktyki zdrowia psychicznego, którą poprowadzi Katarzyna Janowicz-Pielecka – psycholożka i psychoterapeutka. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

- Terapeutyczne sesje muzyczne Solar Renewal skierowane są do osób w każdym wieku. Szczególnie zależy nam jednak na aktywizacji seniorów, a także na osobach, które zmagaj się na co dzień ze stresem i złym samopoczuciem. To wielopłaszczyznowy i interdyscyplinarny projekt kulturalny, którego do tej pory nie było na mapie województwa śląskiego, a nawet Polski – mówi Paweł Pindur, założyciel fundacji Soundscape, założyciel i były członek kabaretu Łowcy.B.

Partnerami wydarzenia są Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, fundacja Lotto oraz Glissando.

Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej od lat w ramach Programu Grantów pomaga innym organizacjom pozarządowym w ich działaniach na rzecz kultury, sportu, edukacji i pomocy społecznej. Projekt Fundacji Soundscape, który postanowiliśmy wesprzeć, idealnie wpisuje się w obszary naszych zainteresowań. Z jednej strony angażuje na rzecz pomocy seniorom osoby młode - studentów ASP, którzy przygotowują specjalną instalację „Nasze słońce” emitującą światło o właściwościach antydepresyjnych, z drugiej strony nie tylko umożliwia osobom starszym bezpłatny udział w wydarzeniach kulturalnych, jakimi będą dedykowane im koncerty, ale jednoczenie troszczy się o zdrowie i dobre samopoczucie słuchaczy. Jednym słowem projekt fundacji Soundscape w twórczy i nowatorski sposób łączy różne formy zaangażowania społecznego i naszym zdaniem jest wart tego, aby go realizować – mówi Anna Kukla, Prezes Fundacji LOTTO im. Haliny Konopackiej.

O fundacji Soundscape

Głównym celem śląskiej fundacji Soundscape jest tworzenie platform współpracy środowisk twórczych oraz popularyzacja kultury. Polem zainteresowania jest dźwięk – naukowe podejście do niego, wykorzystanie go w muzyce, sztukach wizualnych czy przestrzeni publicznej. Organizowane koncerty, wykłady, rezydencje artystyczne oraz warsztaty leżące na przecięciu światów technologii i dźwięku prezentują zupełnie nowe spojrzenie na obcowanie z muzyką, pobudzają ciekawość oraz chęć do poszukiwania nieoczywistych rozwiązań. Soundscape oznacza pejzaż dźwiękowy, który ściśle nawiązuje do ekologii muzyki. Działania proekologiczne towarzyszą też wszystkim aktywnościom podejmowanym przez fundację. Nadzór nad działalnością Fundacji sprawuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Bluesman nad ul Mariacką Katowice

Może Cię zainteresować:

„To wielki kawał historii polskiej muzyki”. Przed nami premiera książki o śląskim bluesie

Autor: Michał Wroński

24/02/2023

Olena Kuryło 2

Może Cię zainteresować:

Rok temu jej twarz stała się symbolem barbarzyństwa Rosji na Ukrainie. Dzis Olena Kuryło potrzebuje pomocy

Autor: Tomasz Borówka

24/02/2023

Peaky Blinders sesja 2Strona Ekranu

Może Cię zainteresować:

Zabytkowy Nikiszowiec to industrialny raj dla modeli i fotografów. Zobaczcie zdjęcia śląskich raperów w stylu "Peaky Blinders"

Autor: Redakcja

23/02/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon