Bezpłatne badania mammograficzne i stanu kości w Katowicach w piątek 23 września

Śląski Dzień Kobiet - tak swoją akcję nazwało Śląskie Centrum Osteoporozy. W piątek 23 września będzie można skorzystać w jej ramach z bezpłatnych badań mammograficznych i densytometrycznych. Będą też badania wątroby, z których mogą skorzystać też panowie. Obowiązują zapisy.

Pixabay
Lekarz (zdjęcie ilustracyjne)

Śląskie Centrum Osteoporozy w Katowicach, przy wsparciu Centrum Medycznego Pratia, zaprasza na Śląski Dzień Kobiet, podczas którego prowadzone będą bezpłatne badania profilaktyczne. Już w piątek 23 września 2022 r. wszystkie pacjentki, które zgłoszą swój udział w akcji, będą mogły skorzystać zarówno z mammografii, jak również z badania densytometrycznego, diagnozującego osteoporozę. Oprócz świadczeń zdrowotnych skierowanych do kobiet, Centrum Medyczne Pratia proponuje tego dnia bezpłatne badanie stanu wątroby, dostępne także dla panów.

Badania będą odbywały się w Śląskim Centrum Osteoporozy przy ul. Opolskiej 11/3 w Katowicach.

- Proponujemy dwa różne, bardzo potrzebne, bezinwazyjne badania. W każdym z nich kluczowa jest diagnoza na wczesnym etapie ewentualnej choroby, aby odpowiednio dopasować leczenie lub profilaktykę. To świetna okazja, aby w ciągu kilku godzin gruntownie przebadać swój organizm, dzięki dostępności specjalistów i odpowiedniej aparatury, do czego serdecznie zachęcam – zaprasza Monika Jarzombek, kierowniczka Śląskiego Centrum Osteoporozy.

Badanie mammograficzne

W krajach wysoko rozwiniętych jedna na osiem kobiet może zachorować na raka piersi. Dlatego też mammografia jest jednym z najważniejszych badań profilaktycznych - pozwala bezinwazyjnie i bezboleśnie wykryć zmiany nowotworowe we wczesnym stadium rozwoju. Prawdopodobieństwo choroby rośnie z wiekiem, dlatego Pratia zaprasza do skorzystania z nieodpłatnego badania pacjentki w wieku od 50 do 69 lat, które:

  • nie leczą się onkologicznie w zakresie chorób piersi,
  • posiadają obciążenie genetyczne i nie badały się w ciągu ostatniego roku lub
  • nie posiadają obciążenia genetycznego i nie badały się w ciągu ostatnich 2 lat.

Wyniki badania będą dostępne w recepcji Śląskiego Centrum Osteoporozy najpóźniej 3 tygodnie od daty badania. – Odnotowujemy ciągły wzrost umieralności na nowotwór piersi: w latach 2015 – 2020 zwiększył się z 31 na 41 na każde 100 tysięcy chorych. To dzięki badaniom profilaktycznym przeprowadzanym we wczesnych stadiach jesteśmy w stanie zwiększyć szanse na całkowite wyleczenie pacjentek – mówi dr Władysław Gaweł, ginekolog i endokrynolog.

Badania densytometryczne – badanie stanu kości

Osteoporoza, zwana „cichym złodziejem kości” to choroba, która dotyka około 22% kobiet po 50 roku życia na całym świecie. Zgodnie z danymi Ministerstwa Zdrowia i NFZ, w Polsce na osteoporozę cierpi 2,1 mln osób, z czego aż 1,7 mln to kobiety. Dlatego w ramach Śląskiego Dnia Kobiet będzie można skorzystać z badania densytometrycznego, które sprawdza gęstość mineralną kości, pozwalając dzięki temu wykryć osteoporozę we wczesnym etapie jej rozwoju. W tym badaniu mogą wziąć udział pacjentki w od 55 do 80 roku życia o masie ciała pomiędzy 55 a 99,9 kg, a jego wyniki dostępne będą od ręki (w przypadku braku osteoporozy) lub w ciągu 48 godzin (w przypadku wyniku pozytywnego, po konsultacji lekarskiej). Podobnie jak w przypadku mammografii, badanie densytometryczne jest bezinwazyjne i bezbolesne.

Zbadaj swoją wątrobę!

W ramach zaplanowanych na 23 września działań, Centrum Medyczne Pratia dodatkowo proponuje bezpłatne badanie stanu wątroby, z którego skorzystać mogą zarówno panie, jak i panowie.

Z czego wynika potrzeba przeprowadzania tego typu badań? Szerokie grono osób, które chorują na cukrzycę, otyłość lub nadwagę, mają podwyższony poziom cholesterolu i/lub trójglicerydów czy nadciśnienie tętnicze, zagrożone jest niealkoholowa stłuszczeniową chorobą wątroby (NAFLD). W diagnozie pomocny jest FibroScan, urządzenie służące do analizy stopnia zaawansowania włóknienia wątroby, dzięki któremu można bezinwazyjnie zbadać stłuszczenia i uszkodzenia wątroby. Z akcji skorzystać mogą osoby powyżej 40 roku życia ze stwierdzoną nadwagą lub otyłością, u których: w badaniu USG jamy brzusznej stwierdzono stłuszczenie wątroby; zdiagnozowano podwyższone próby wątrobowe; występują czynniki ryzyka metabolicznego (zwiększony obwód talii, podwyższone stężenie glukozy, lipidów we krwi); stwierdzono podwyższoną aktywność AlAT.

Śląski Dzień Kobiet i badanie wątroby w Katowicach

Kiedy?

Gdzie?

Jak się zapisać?

23.09.2022 r.
od 8:15 do 18:30

Śląskie Centrum Osteoporozy ul. Opolska 11/3, Katowice:

  • Badanie mammograficzne
  • Badanie densytometryczne

Telefonicznie:

32 746 25 00

502 278 782

512 491 408

23.09.2022 r.

od 9:00 do 19:00

Centrum Medyczne Pratia

ul. Dąbrówki 13, Katowice:

  • Badanie stanu wątroby


Katowice Armii Czerwonej

Może Cię zainteresować:

Fotografia Katowic z lat 50. XX wieku. Co to za miejsce?

Autor: Tomasz Borówka

15/09/2022

Ulica Agnieszki Katowice 1

Może Cię zainteresować:

Nowe osiedle na północy Katowic. Jest pozwolenie na budowę drugiego etapu przy Agnieszki/Bytkowskiej

Autor: Katarzyna Pachelska

21/09/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon