Biegowy maj w Katowicach. XV Katowicki Festiwal Biegowy im. Jerzego Kukuczki, IV edycja Biegu Zielone Załęże, 10 edycja Biegu im. Janusza Sidły oraz cotygodniowy parkrun Katowice

Maj jest miesiącem, który w Katowicach stoi pod znakiem biegów. XV Katowicki Festiwal Biegowy im. Jerzego Kukuczki, IV edycja Biegu Zielone Załęże, 10 edycja Biegu im. Janusza Sidły oraz cotygodniowy parkrun Katowice, który 11 maja świętuje 8 urodziny, to wyjątkowe wydarzenia, które nie tylko promują aktywność fizyczną, ale także integrują społeczność i wspierają szczytne cele.

Biegowy maj w Katowicach

- Po czwartej edycji Biegu Bohaterów oraz 19. Silesia Półmaratonu, które 1 maja gościły w Katowicach czas na kolejne biegowe emocje w naszym mieście. W połowie miesiąca, w katowickiej Dolinie Trzech Stawów czeka nas XV edycja Festiwalu Biegowego im. Jerzego Kukuczki, na którą zapisało się ponad 1,5 tys. uczestników. Oprócz tego czekają nas również inne wydarzenia biegowe, które nie tylko promują zdrowy tryb życia, ale też budują pozytywny wizerunek poszczególnych dzielnic – tak jest chociażby z Biegiem Zielone Załęże czy Biegiem im. Janusza Sidły, który odbywa się w Szopienicach-Burowcu – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Takie wydarzenia to także integracja lokalnych społeczności. Jestem przekonany, że na ich trasie nie zabraknie pozytywnych emocji i sportowej rywalizacji - dodaje prezydent.

Katowicki Festiwal Biegowy im. Jerzego Kukuczki: integracja i święto aktywności fizycznej

XV Katowicki Festiwal Biegowy im. Jerzego Kukuczki włączony jest do PKO Korony Śląskich Półmaratonów. Podczas Festiwalu, który odbędzie się 18 maja na Muchowcu i Dolinie Trzech Stawów, dorośli mogą wybrać rywalizację na dystansach: półmaratonu, czyli trasą o długości ponad 21 km (dokładnie 21 097,5 m) oraz 5 lub 10 km. Dla dzieci przewidziano trasy od 200 do 1200 m, a dla miłośników nordic walking rajd na ośmiokilometrowej trasie. Odbędzie się również sztafeta pokoleń, podczas której drużyny składające się z uczniów, nauczycieli i rodziców będą mogły spróbować sił w rywalizacji.

Poza głównymi wydarzeniami biegowymi, uczestnicy festiwalu mogą skorzystać z atrakcji i specjalnych zajęć przygotowawczych, jak np. trening zdrowotny w Mieście Nauki. Na zakończenie, dla każdego uczestnika czekają medale, dyplomy oraz atrakcyjne nagrody. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 9.00. Trasy biegu obejmują teren Katowickiego Parku Leśnego, a strefa start/meta oraz biura zawodów zlokalizowana zostanie na Muchowcu.

Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na stronie internetowej biegkukuczki.pl. Warto dodać, że wraz z XV edycją Katowickiego Festiwalu Biegowego im. Jerzego Kukuczki odbędą się Mistrzostwa Szkół Wyższych o Puchar Rektora AWF Katowice, związane z obchodami Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Wydarzenie to daje możliwość rywalizacji dla uczelni w różnych kategoriach, angażując uczestników w każdym wieku.

Bieg Zielone Załęże: tradycja, integracja i dobroczynność

Zbliża się czwarta edycja Biegu Zielone Załęże, wydarzenia organizowanego przez lokalną społeczność - Stowarzyszenie Zielone Załęże we współpracy ze Stowarzyszeniem W Kręgu Natury. To zawody od kilku lat gromadzące entuzjastów biegania z różnych części miasta. Impreza rozpocznie się o godzinie 11.00, natomiast biegi rozpoczną się o godzinie 12.00 na Placu ks. J. Londzina.

Zapisy trwają do 9 maja na stronie dostartu.pl/iv-bieg-zielone-za-eze. Choć większość miejsc została już zajęta, nadal istnieje możliwość zapisu do biegu na 5 km oraz Nordic Walking. Impreza, skierowana jest do wszystkich miłośników aktywności fizycznej, niezależnie od poziomu zaawansowania, ma nie tylko promować zdrowy styl życia, ale także integrować mieszkańców oraz wspierać lokalne inicjatywy charytatywne. Dochód ze sprzedaży pakietów startowych zostanie przeznaczony na cele dobroczynne, wspierając m.in. pomoc dzieciom i osobom niepełnosprawnym.

- Bieg Zielone Załęże to impreza, która doskonale pokazuje jak zgrana i aktywna jest społeczność naszej dzielnicy. W tym dniu gromadzimy się w centralnym punkcie Załęża wraz z zaangażowanymi załęskimi stowarzyszeniami i przedsiębiorcami, aby wspólnie ugościć wszystkich biegaczy, zarówno tych najmłodszych jak i dorosłych - mówi Joanna Janiak, ze Stowarzyszenia Zielone Załęże, które jest organizatorem wydarzenia. - Myślę, że tym co wyróżnia naszą imprezę jest pozytywna energia, muzyka i długa lista sponsorów, którzy zadbali o ciekawe nagrody nie tylko dla zwycięzców – dodaje.

Ósme urodziny Parkrun Katowice

11 maja odbędzie się również 354. edycja parkrun Katowice. Tego dnia biegacze oraz wolontariusze będą świętowali 8 urodziny wydarzenia, które już na dobre zapisało się w katowickim kalendarzu imprez biegowych. W każdą sobotę o godz. 9.00 można wziąć udział w biegu, truchcie lub marszu na dystansie 5 km z pomiarem czasu. Trasa wytyczona jest alejkami parku Kościuszki i można ją pokonać w dogodnej dla każdego formie i luźnej, pozbawionej rywalizacji atmosferze. Udział w parkrun jest bezpłatny, ale wymagane jest wcześniejsze dokonanie rejestracji przed pierwszym startem. Więcej informacji na temat biegu można znaleźć pod adresem: https://www.parkrun.pl/katowice/. Jak zapowiadają organizatorzy, podczas urodzinowej edycji parkrun Katowice odbędzie się dodatkowo bieg dla dzieci wokół ronda kwiatowego ze słodkimi nagrodami, animacje i zabawy oraz oczywiście tort!

X edycja Biegu im. Janusza Sidły: hołd dla mistrza oszczepu

X jubileuszowa edycja Biegu im. Janusza Sidły, to wyjątkowy sposób by uczcić jednego z najwybitniejszych polskich lekkoatletów. Janusz Sidło, mistrz oszczepu, zostanie upamiętniony w biegu, który przeniesie uczestników w sentymentalną podróż przez historię katowickiej dzielnicy Szopienice i malowniczą pobliską Dolinę Pięciu Stawów.

Bieg organizowany jest przez Stowarzyszenie W Kręgu Natury i jest realizowany w ramach programu Inicjatywa Lokalna Miasta Katowice.

Uczestnicy mogą wybierać pomiędzy dystansami: 5 km i 10 km terenem przełajowym dla biegaczy oraz nordic walking oraz 200 i 400 m trasy biegu dla dzieci. Wydarzenie odbędzie się 26 maja. Zapisy trwają do 25 maja, liczba miejsc jest ograniczona. Więcej informacji oraz formularz do zapisów można znaleźć na stronie dostartu.pl/x-jubileuszowy-bieg-im-janusza-sid-y

Centrum przesiadkowe Katowice Brynow

Może Cię zainteresować:

Katowice obroniły w sądzie decyzję środowiskową dla tramwaju na południe

Autor: Michał Wroński

08/05/2024

Rada Miasta Katowice

Może Cię zainteresować:

Nowa kadencja Rady Miasta Katowice i nowy przewodniczący. To Łukasz Borkowski z Koalicji Obywatelskiej

Autor: Katarzyna Pachelska

06/05/2024

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon