Zaczęła się budowa nowego stadionu GKS w Katowicach. Wbito pierwszą łopatę

Sprawa budowy nowego stadionu miejskiego w Katowicach ciągnie się już od lat, ale w końcu na terenie inwestycji w dzielnicy Załęska Hałda wbito w czwartek 14 października 2021 r. pierwszą, symboliczną łopatę.

Dzisiaj, w czwartek 14 października 2021 r. uroczyście wbito pierwszą, symboliczną, łopatę na budowie nowego stadionu GKS w Katowicach. Budowla powstanie w Załęskiej Hałdzie, przy ul. Upadowej, na miejscu dzisiejszych nieużytków porośniętych samosiejkami.

Wbicia łopaty dokonali:

 • Marcin Krupa – prezydent Miasta Katowice,
 • Małgorzata Winiarek-Gajewska – prezes zarządu Grupy NDI,
 • Piotr Koszecki – prezes Stowarzyszenia Kibiców "SK 1964"

Na imprezie pojawili się także wiceprezydent Katowic Bogumił Sobula oraz radni Rady Miejskiej Katowic - Maciej Biskupski i Krzysztof Pieczyński. Zabrakło za to przedstawicieli władz klubu GKS Katowice.

- To kolejny ważny dzień w historii naszego miasta. To obiekt sportowy, o którym dyskutujemy od wielu lat. Wreszcie nie ma odwrotu. Dzisiaj zacznie tu powstawać stadion i hala sportowa z zapleczem, również parkingowym. Na tym obiekcie będzie grać klub GKS Katowice, nasza Gieksa. To spełnienie marzeń wielu katowiczan. Wreszcie będziemy mieć dom dla GKS-u, gdzie będzie można w warunkach na poziomie XXI wieku uczestniczyć w wydarzeniach sportowych. Cieszę się też dlatego, że stadion dla GKS-u to jedna z moich obietnic wyborczych - mówił prezydent Katowic Marcin Krupa

Stadion, hala i zaplecze oraz parking

Na razie zostanie zrealizowana pierwsza część inwestycji, czyli otwarty stadion na 15 tysięcy osób i hala sportowa na 3 tysiące osób oraz zaplecze, w tym parkingowe. W kolejnym etapie mają być zbudowane boiska treningowe, w tym zadaszone.

Prezydent Krupa przyznaje, że w trakcie budowy zostanie wyciętych około 500 drzew. - To praktycznie same samosiejki. Za nie zostanie posadzonych tyle samo drzew. Oczywiście nie na tym terenie, bo się nie zmieszczą wszystkie, ale również na innych obszarach Katowic - mówi prezydent.

Z kolei Piotr Koszecki, prezes Stowarzyszenia Kibiców "SK 1964", przypomina, że nowy stadion GKS Katowice nie będzie służył tylko podstawowej drużynie "Gieksy".

- Stadion będzie siedzibą wielosekcyjnego klubu GKS Katowice. Na tym stadionie nie będą grali wyłącznie piłkarze, ale również piłkarki. Z hali będą korzystać siatkarze, a z infrastruktury stadionowej zapewne też hokeiści. GKS Katowice ma też wielosekcyjną Akademię Młoda Gieksa, i ci wszyscy młodzi zawodnicy będą mogli korzystać z tego stadionu. Cieszę się, że w Katowicach powstanie obiekt, z którego ja, jako mieszkaniec Katowic od urodzenia, będę dumny - mówił Piotr Koszecki.

Droga do nowego stadionu GKS była długa i wyboista

Jeszcze w pierwszym kwartale 2021 roku wydawać by się mogło, że przełomem w planach budowy nowego stadionu jest ogłoszenie przetargu na głównego wykonawcę inwestycji w stolicy województwa śląskiego. Miasto miało rozstrzygnąć postepowanie i podpisać umowę ze zwycięzcą. W przetargu, który wystartował z miesięcznym opóźnieniem, oferty zgłosili:

 • Mirbud S.A. ze Skierniewic – oferta za 264.142.500 zł brutto
 • Mostostal Warszawa – oferta za 260.889.552,21 zł brutto
 • Budimex z Warszawy - oferta za 267.203,970 zł brutto
 • Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego - oferta za 305.778.000 zł brutto
 • NDI SA Lider Konsorcjum z Sopotu - oferta za 205.292.538,54 zł brutto

Stadion w Katowicach za ponad 200 mln zł

Wartość całej inwestycji zostało wycenione przez miasto na 230 milionów złotych brutto. Szacunkowe koszty w przetargu były istotnym kryterium wyboru (60% oceny oferty to właśnie koszt budowy) i niemal od początku faworytem zostało konsorcjum z Sopotu, które jako jedyne przedstawiło projekt mieszczący się w zakładanym przez Urząd Miasta limicie.

22 czerwca ogłoszono oficjalne wyniki przetargu i bez zaskoczenia wybrano właśnie firmę NDI. Do podpisania umowy jednak nie doszło, ponieważ inny uczestnik konkursu, przedsiębiorstwo Mirbud S.A. ze Skierniewic, zgłosiło odwołanie od decyzji i sprawa trafiła do Krajowej Izby Odwoławczej. Głównym zarzutem spółki był fakt, że zwycięska oferta nie spełnia wymogów formalnych.

Przełom w sprawie budowy stadionu

Organ odwoławczy 6 sierpnia wniosek odrzucił i miasto już bez żadnych przeszkód mogło przystąpić do podpisania umowy z wykonawcą. A ta zakłada budowę:

 • stadionu piłkarskiego o pojemności 14 896 osób
 • hali sportowej o pojemności 2 792 osób
 • dwóch boisk treningowych trawiastych
 • parkingu

Stadion ma stać się nowym domem dla drużyny piłkarskiej GKS-u Katowice. Przewidziany w kontrakcie czas na zrealizowanie budowy wynosi 3 lata.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Plac budowy Stadionu Miejskiego w Katowicach

Prace na budowie Stadionu Miejskiego widać z Bocheńskiego

Volleyball g8955df673 1920

Konflikt w GKS-ie Katowice. Zawodnik zaczął się buntować

Gks katowice siatkowka plusliga

Katowiccy siatkarze już zapisali się w historii

263808123 4552621021450469 7732309271822706924 n

Gieksa już po lidze. Apetyty są większe, ale niesmaku nie ma

GKS Katowice jedzie na mecz wyjazdowy… na swój stadion

GKS Katowice jedzie na mecz wyjazdowy… na swój stadion

GKS Katowice przegrał z Miedzią Legnica

Najpierw remis, teraz porażka. GKS Katowice wciąż nie wygrał

GKS Katowice - Resovia Rzeszów

GKS Katowice zwycięstwo miał w garści i nagle się posypało