Budowa tężni na osiedlu Tysiąclecia jest na ukończeniu. Powstaje tam też ogród sensoryczny

Na osiedlu Tysiąclecia trwa budowa tężni solankowej i ogrodu sensorycznego. Obecnie projekt jest na zaawansowanym etapie realizacji. Inwestycja jest wykonywana w ramach zwycięskiego projektu wybranego w ramach Budżetu Obywatelskiego z 2020 roku.

Na osiedlu Tysiąclecia powstaje tężnia solankowa

Budowa rekreacyjnej i prozdrowotnej inwestycji rozpoczęła się w drugiej połowie 2022 roku. W jej ramach powstanie tężnia w kształcie kręgu o średnicy siedemnastu metrów, z wewnętrznym dziedzińcem o średnicy blisko siedmiu metrów. Zgodnie z umową wykonawca - Adam Goniwiecha Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe ADAGON ma 48 tygodni od momentu jej zawarcia na realizację. Dlatego też prace przy budowie tężni solankowej oraz ogrodu sensorycznego przy ulicy Tysiąclecia 55 są na ukończeniu.

- Rekreacyjne tereny zielone czy właśnie takie miejsca, jak tężnie solankowe mają ogromne znaczenie zarówno dla samopoczucia ludzi, jak i ich zdrowia. Dlatego ważne jest, by mieszkańcy mieli dostęp do tego typu przestrzeni i mogli w nich odpocząć od codziennego życia w biegu – wyjaśnił Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Obecnie konstrukcja obiektu wykładana jest tarniną, a po zakończeniu tego etapu prace skupią się na wykończeniu ogrodu sensorycznego, który finansowany jest z budżetu obywatelskiego. W ogrodzie znajdą się elementy małej architektury, ławki, stojaki, ścieżki rowerowe. Pojawi się także pergola, czyli obrośnięta winoroślą zacieniona alejka.

Zakończenie inwestycji planowane jest na jesień 2023 roku, a mieszkańcy osiedla Tysiąclecia będą mogli z niej skorzystać w 2024 roku.

Kolejna inwestycja w solankę

Planowana tężnia na osiedlu Tysiąclecia to kolejna z miejskich inwestycji, wykorzystujących solankę. Podobny obiekt działa już z powodzeniem w Parku Zadole. Powstał w 2019 roku i był jednym z pierwszych tego typu w regionie. Tężnia cieszy się popularnością wśród mieszkańców, czego dowodem są liczne wizyty, ale także kolejne pomysły na tego typu obiekty. Dotyczyły one zarówno tężni na os. Tysiąclecia, jak również budowy fontanny solankowej, która powstaje obecnie w Giszowcu.

Teznia katowice welnowiec 02

Może Cię zainteresować:

Park przy Katowickim Centrum Onkologii po rewitalizacji

Autor: Katarzyna Pachelska

23/05/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon