Ceny garażów w Katowicach wystrzeliły w kosmos. ILE za zwykłego Karlika?? Kilkadziesiąt tysięcy?!

Mieć mieszkanie w Katowicach na sprzedaż - to mieć farta. Ale mieć garaż na sprzedaż - to dopiero szczęście. Zwykłe blaszaki, za które jeszcze kilka lat temu nikt nie dałby więcej niż kilkanaście tysięcy złotych, teraz chodzą po kilkadziesiąt. Są też takie murowane garaże, np. betonowe Karliki, za które trzeba zapłacić 100 tysięcy i więcej! Na przykładzie garaży widać, jak popyt kształtuje cenę.

Wiadomo, że garaż fajnie jest mieć. W zimie nie trzeba odśnieżać samochodu rano, wsiadamy do niewychłodzonego wozu - od razu przyjemniej. No i nie trzeba się (za bardzo, bo ryzyko zawsze istnieje), że jakiś złodziej zwinie nam gablotę z parkingu pod blokiem. Poza tym możemy tam upchnąć rzeczy, które nie mieszczą się w mieszkaniu, jak sprzęt sportowy.

Garaż w Katowicach to cenna nieruchomość

Jednym słowem - garaż to skarb. To porównanie w przypadku Katowic ma też drugie dno. Garaże w Katowicach są koszmarnie drogie. W dodatku na sprzedaż jest ich bardzo mało.

Na portalu otodom.pl 31 stycznia 2023 r. w całych Katowicach na sprzedaż (to oferty prywatne lub biur nieruchomości) wystawiono zaledwie... 18 garażów. Z tych ogłoszeń nie wszystkie to garaże sensu stricte. Niektóre to tylko miejsca parkingowe w podziemnych garażach. Swoją drogą, też w kosmicznych cenach. Np. na osiedlu Bażantowo ktoś żąda 35 tys. zł za takowe, a na Dębowych Tarasach - 42 tysiące złotych.

120 tysięcy złotych za garaż o powierzchni 30 m2

Ale nic to w porównaniu do niektórych garażów. Rekordzista żąda 120 tysięcy złotych za dwustanowiskowy garaż w dzielnicy Dąb o wcale nie tak dużej, jak na dwa auta, powierzchni 30 m2, ale za to ze światłem i kanałem, znajdujący się na zamkniętym terenie prywatnym. "Możliwość aranżacji pod dowolną działalność gospodarczą" - kusi agencja nieruchomości.

Niewiele mniej za pojedynczy typu Karlik o powierzchni 14 metrów kwadratowych, bez ogrzewania i światła (ale z założoną instalacją elektryczną) chce właściciel garażu na osiedlu Tysiąclecia, przy ul. Piastów - 100 tysięcy złotych (wychodzi 7143 zł za metr kwadratowy, to wyższa cena niż za m2 mieszkania w wielu miastach).

Murowany garaż na osiedlu Zadole kosztuje 5 tys. zł za m2, czyli w sumie 75 tysięcy złotych.

Sporo ofert oscyluje w okolicach 60-50 tysięcy złotych

Sporo jest ofert oscylujących wokół 60 tysięcy złotych. Spory, bo 25-metrowy, garaż na ul. Krzyżowej w dzielnicy Wełnowiec-Józefowiec kosztuje 65 tysięcy złotych. Za tyle samo jest wystawiony garaż na Osiedlu Paderewskiego. O 4 tysiące jest tańszy podobny rozmiarowo garaż na osiedlu Zgrzebnioka w Brynowie. Za 19-metrowy na ulicy Jabłoniowej (Dąb) ktoś żąda 62 tysiące złotych. Nieco tańszy jest 18-metrowy garaż na osiedlu Oswobodzenia (po generalnym remoncie - jak informuje od razu właściciel) - 49 700 zł. Jakby ktoś chciał kupić garaż w Kostuchnie, to za 18-metrowy musiałby zapłacić 42 tysiące złotych. Z kolei na Ściegiennego, też Wełnowiec-Józefowiec, garaż o standardowej wielkości 18 m kosztuje 45 tysięcy złotych.

Blaszak za 16 tysięcy. Ale nie na własność

W tej wyliczance garażów za miliony monet wyróżnia się skromna oferta blaszaka w Koszutce. Karlik na Brzozowej, co prawda bez światła i dostępu do wody, ale za 16 tys. złotych. Problem w tym, że ten garaż nie jest własnością osoby, która go wystawiła, ale Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej, która wynajmuje blaszaka. Więc za 16 tys. zł kupujemy jedynie możliwość wynajmu od Spółdzielni.

OK, a gdyby tak wynajmować, a nie kupować? Ofert wynajmu garażów w Katowicach też jest co kot napłakał. W otodom.pl dokładnie 10. Ceny? Od około 300 do nawet 600 zł za murowany, osobny garaż. Za miejsce postojowe - od ok. 250 do nawet 500 zł za miesiąc.

Wybuch gazu Katowice Szopienice

Może Cię zainteresować:

Wybuch w kamienicy w Szopienicach to było rozszerzone samobójstwo? Nowe fakty

Autor: Katarzyna Pachelska

30/01/2023

Wypadek Mysłowicka Katowice 8

Może Cię zainteresować:

Groźny wypadek. Samochód owinął się o drzewo. Kierowca był zakleszczony w aucie

Autor: Katarzyna Pachelska

30/01/2023

Biura PwC Katowice KTW

Może Cię zainteresować:

9 pięter w biurowcu .KTW zajęła firma konsultingowa PwC. Zobaczcie zdjęcia i ten widok!

Autor: Katarzyna Pachelska

12/01/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon